Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am un astfel se joc doar cand tin scaunul reglat pe pozitia de jos (scaunul e cu reglaj pe inaltime). Am sesizat jocul inca de cand masina era aproape noua. Am apelat si la garantie. Mi-au schimbat sinele (glisierele), insa jocul a ramas.

    La mine, cel putin, “dansul” pare a fi cauzat de scheletul metalic al scaunului. Deci, intra la categoria “calitate Dacia”...

    Solutia mea a fost sa nu mai conduc cu scaunul reglat pe pozitia de jos. Pe celelalte doua tipuri de reglaje pe inaltime, jocul nu este prezent!

    Eu zic sa te duci la reprezentanta sa vezi care e situatia la tine si sa incerci schimbarea integrala a scheletului scaunului.
    Last edited by fallax; 19 January 2019, 07:30.

    Comment


    • " Calitate Adient " (fostul Johnson) poate dorești să spui, nu Dacia face scaunul.
      Last edited by alex1ioan; 19 January 2019, 08:34.

      Comment


      • Din cate stiu, Dacia are doi furnizori pentru scaune Adient si Martur. Problema e ca la Dacia totul e gandit in spirit de economie, de aici si slaba calitate a unor componente.

        Comment


        • Nu doar la dacia, la mai toti producătorii în ziua de azi se merge pe economie maxima
          citeam pe forum renault cum scartaie usa la torpedou la kadjar, sau ca nu au impuls decât la geam sofer, sau nu e bec în torpedou
          sau imi povestește un amic cu fiat tipo nou de ambreiaj schimbat în garantie la câteva luni de când a luat masina noua cu 0 km, si acum cu noul ambreiaj iar are probleme
          sau ca se misca si scartaie plasticele de la usi, sau ca are becuri în bord, de la ventilatie si ac, care se aprind pe baza de palme în bord , etc-
          Last edited by panselin4; 19 January 2019, 12:29.

          Comment


          • Calitatea Daciei este strans legata de pretul ei, o stim cu totii, cea mai ieftina masina noua din gama ei, ca si la altii avem probleme, asta nu face decat sa ne bucure.

            Comment


            • De ce ne-am bucura?

              Comment


              • ......de ce avem, fireste...

                Comment


                • Nu vad motivul bucuriei, zic doar că toți producătorii încearcă să reducă costurile, si apar diferite probleme, iar marca dacia zic eu este în continuare fiabilă, dar este normal sa mai fie si probleme uneori, important daca acestea nu sunt decât rar întâlnite si se repara sau schimba pe garantie

                  daca stii ce vrei si ce cumperi esti bucuros cu ce ai

                  Comment


                  • exact despre asta vorbeam......bucuros de ce am.

                    Comment


                    • Nu doar la dacia, la mai toti producătorii în ziua de azi se merge pe economie maxima
                      Astea sunt efectele ''societatii de consum''.Minimizarea costurilor si maximizarea profiturilor e un trend la toti fabricantii (nu numai in industria auto si inclusiv la branduri de renume) .
                      Mitul masinilor germane care tineau o viata incepe sa dispara (daca nu cumva a disparut deja)
                      Nu cu multi ani in urma daca luai din vest o masina nemteasca cu 250000km considerai ca motorul ala este la inceputul duratei lui de viata (unii mai glumeti ziceau ca abia a iesit din rodaj...) pt ca era conceput/proiectat sa duca peste 1 milion de km fara probleme
                      PARADOXUL DE AZI :
                      Producem masini/ motoare cu o gramada de componente din plastic( hai sa dau exemplu clapetele de admisie ) in schimb producem telefoane din aluminiu !!!

                      Comment


                      • Ultima fraza este foarte tare, mi-a placut in mod deosebit!
                        Eu insa cred ca masinile si tot ce se produce este mai bun si mai performant ca niciodata. Masinile alea care tineau mult erau extrem de scumpe pentru majoritatea oamenilor, iar restul erau mult mai proaste, mai mici si mai putin performante ca in ziua de azi.
                        Am avut generatii diferite ale aceluiasi model de masina de la VW si va spun cu tarie ca modelul nou e mai bine facut, mai mare, mai rapid, mai silentios etc
                        Asa se spunea si despre Solentza - ca e mai buna ca Loganul. Am avut doua Solentza si doua Logane. Nu incape comparatie intre ele, Loganul e mult mai bun.
                        Cu mentiunea ca Loganul din ziua de azi e cam aceeasi masina cu Loganul de la inceput. Difera motoarele, dar performantele sunt tot pe acolo, mi se pare mai mult marketing decat schimbare reala. Si mai difera electrica. Orice ar spune unii ca x52 si alte indicative dubioase, in mare parte masina e aceeasi.
                        Scaunele la Logan sunt cu adevarat proaste, e unul dintre marile minusuri ale masinii. De la primele Logane, la care scaunele erau extraordinar de proaste pana in zilele noastre nu s-a schimbat mai nimic sau foarte putin. In mod sigur Renault monteaza intentionat scaune proaste pentru a face diferenta intre marca proprie si Dacia.
                        Last edited by valioglu; 19 January 2019, 19:03.

                        Comment


                        • "Cu mentiunea ca Loganul din ziua de azi e cam aceeasi masina cu Loganul de la inceput"

                          aici nu sunt de acord, am avut si loganul 1 ph2 vreo 5 ani, si diferă de logan 2 destul de mult
                          eu vad îmbunătățiri si la design interior, si la exterior, si la insonorizare, si la consum, si la dotari, si la siguranta, si la calitate etc. La tot ce sa mai
                          si cunosc multi oameni care au vândut loganul 1 si si- au cumparat logan 2 sau sandero 2, si au observat aceleași lucruri

                          Comment


                          • Originally posted by alex1ioan View Post
                            Calitatea Daciei este strans legata de pretul ei, o stim cu totii, cea mai ieftina masina noua din gama ei, ca si la altii avem probleme, asta nu face decat sa ne bucure.
                            Bucuros ca exista aceleași probleme și la alte mărci. Buna logica, de aia merge țara așa de bine. Orice mașina produsa are o anumita calitate, însă tu plătești prețul corect pe ceea ce cumperi, nu pe posibilele probleme sau sa primești răspuns "mașina ruginește ca sta afara“ după 1 an de exploatare. Eu nu m-aș bucura la nicio mașina ca are probleme, și dacă as fi luat altceva, tot nu as zice ca și Dacia are probleme, cum încearcă mulți pe aici sa zică ca și la Fiat/Renault sunt probleme, dar atât timp cât dau bani la Dacia, ar trebui sa găsesc înțelegere la ei sa rezolve, mai ales pe viciu de fabricație.

                            Comment


                            • Interpretarea e alta, de obicei celelalte mărci/modelele sunt ridicate în slăvi numai Dacia are probleme, deci da, ne putem bucura că nu numai la Dacia apar probleme.
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Originally posted by aris86 View Post

                                Bucuros ca exista aceleași probleme și la alte mărci. Buna logica, de aia merge țara așa de bine. Orice mașina produsa are o anumita calitate, însă tu plătești prețul corect pe ceea ce cumperi, nu pe posibilele probleme sau sa primești răspuns "mașina ruginește ca sta afara“ după 1 an de exploatare. Eu nu m-aș bucura la nicio mașina ca are probleme, și dacă as fi luat altceva, tot nu as zice ca și Dacia are probleme, cum încearcă mulți pe aici sa zică ca și la Fiat/Renault sunt probleme, dar atât timp cât dau bani la Dacia, ar trebui sa găsesc înțelegere la ei sa rezolve, mai ales pe viciu de fabricație.
                                Ce ne mai place sa scoatem din context doar ce dorim, sa tragem concluzii fara a intelege intentia/ironia : am specificat bucuria ca fiind " bucuros de ce avem" la banii si asteptarile corecte, pt ca am platit un pret corect, pt o masina corecta si nu am ales alta marca la care as mai fi adaugat cateva mii bune si as fi avut aceleasi probleme, poate mai numeroase. Tara merge bine, tot ce e romanesc e prost si trebuie sa ne debarasam imediat, buna logica.
                                Merci T0rquemada !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google