Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sugestie de profan - mergi la diagnoza, daca nu, incerca cu OBDII si soft pc sau tel android! (frecvent pe vreme ca asta este - multiple misfire)

    Comment


    • Prima problema si la al meu MCV din 2014. Dupa 3,5 ani si 67.000 km nu mai functioneaza claxonul cu farurile aprinse. Daca sunt pe pozitii sau sting farurile merge. Suspectez blocul de lumini pentru ca am auzit ca au fost probleme cu el.
      Are cineva idee: daca am garantie extinsa se schimba blocul de lumini pe garantie?

      Comment


      • Problemă clasică, se poate repara dacă nu mai ai garanție.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • E o veste buna asta cu reparatul, dar sper ca mai intra pe garantie. Cand am luat masina am pus optional doar MediaNav si am luat garantia extinsa. Asa arata in My Dacia:

          Servicii suplimentare
          Contract de intreținere
          60 Luni - Încheiere 28.07.2019

          Stare:
          Activ

          Drumuri în serenitate deplină. Întreținerea noii tale Dacia este în grija noastră.

          Descriere:
          EXT
          Început:
          29.07.2014
          Încheiere:
          28.07.2019
          Kilometraj:
          100.000 Kilometri

          Daca trebuie totusi sa-l repar intrebarea este: se demonteaza blocul de lumini si se curata ceva contacte sau trebuie "mesterit" mai mult la el? Nu am doua maini stangi si m-am mai bagat la cate ceva (ex: am montat singur camera pt mers inapoi si am activat-o dupa sfaturile primite de la torq), dar daca trebuie sa lipesc-dezlipesc ceva contacte pe acolo nu m-as baga.

          Multumesc pentru raspuns.

          Comment


          • Se inlocuieste.
            Nu costa o avere.

            Comment


            • Un bloc de lumini,cu proiectoare și claxon, nou, Valeo, e 498 RON - ne informăm înainte de a posta.

              Evident se demontează blocul, de pe mașină - problema e la fire nu contacte.

              Problema e de realizare, chiar și pe un bloc nou tot vor ceda
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Nah, la hotii din reprezentanta atat o fi costand.
                285 lei pe piesenet.

                Comment


                • Originally posted by dangun03 View Post
                  E
                  Asa arata in My Dacia:

                  Servicii suplimentare
                  Contract de intreinere
                  60 Luni - Încheiere 28.07.2019

                  Stare:
                  Activ

                  Drumuri în serenitate deplin. Întreinerea noii tale Dacia este în grija noastr.

                  Descriere:
                  EXT
                  Început:
                  29.07.2014
                  Încheiere:
                  28.07.2019
                  Kilometraj:
                  100.000 Kilometri
                  Ai acel 5 ani fara griji?

                  5 ani revizii gratuite(o revizie pe an), eu asta inteleg din "contract de intretinere".

                  Plus

                  3+2 Ani garantie extinsa.
                  Asa este?

                  Comment


                  • Nu era acel "5 ani fara griji" cand am luat masina in 2014 sau nu am stiut de el. Am platit manopera la fiecare revizie pana acum. Stiu doar ca este garantie extinsa la 5 ani dar nu stiu ce acopera garantia extinsa. Am inteles ca nu mai intra in cei doi ani de garantie extinsa tot ce intra in primii trei ani.

                    Comment


                    • Eu cand am luat masina am luat-o cu 5 ani fara griji si am in contul My Dacia exact la fel.
                      Eu zic sa sunati la Vocea Clientului si sa intrebati ce inseamna acele servicii suplimentare:
                      Contract de intretinere...

                      "Intretinerea noii tale Dacii este in grija noastra"....oare ce se intelege prin asta.
                      Poate gresesc eu, dar mie asa mi s-a spus.
                      Sunati si vorbim dupa aceea.

                      Comment


                      • "5 ani fara griji"....
                        "Intretinerea noii tale Dacii este in grija noastra"...

                        Sunt texte de marketing. Chiar si ce scrie in contul My Dacia al fiecaruia, sau ce ne-a spus pe gura reprezentantul de vanzari de la dealer.
                        Verificati clar, ce scrie in contractul de garantie extinsa. Ce scrie acolo, este lege. Punct.

                        Comment


                        • La Dacia extenso, garanția la amortizoare se termina la 50000 km, mai rămâne cutia, motorul, alternatorul, calculatoarele mașinii, articulații, bucșăraie, si cam tot ce este pe interior accesorii nu o sa mai fie in garanție.

                          Comment


                          • Pe pagina a doua din garantia extinsa scrie ce nu se mai acopera in cei doi ani suplimentari. In cei 3+2 ani se platesc reviziile (manopera si materiale) deoarece, in principiu, la achizitie ar fi trebuit sa beneficiati de un discount.

                            Cine a luat cei "5 ani fara griji" in 2017 pe perioada derularii programului Rabla nu a mai luat discountul (care la data respectiva era de 600 euro) si au practic 5 revizii asa-zis gratuite la materiale si la manopera. Daca faci un calcul pe baza estimarii costurilor de intretinere date de Renault cheltuielile pe cei 5 ani se duc undeva la 900 euro fara TVA pentru un 0,9 TCe. Asta teoretic pentru ca in realitate reviziile se duc undeva la 700 euro cu TVA.

                            Si o intrebare. A facut cineva revizia a patra la reprezentanta si daca da, la ce pret?
                            Last edited by gabrieln1960; 28 February 2018, 14:08.

                            Comment


                            • Da exact asta am facut eu cand am luat masina(2017), am renuntat la discount, problema este ca nu am primit nici un contract scris, am sunat la VC si mi s-a spus sa nu imi fac griji pentru ca oricum apar in sistem cu 5 ani fara griji, implicit acele servicii suplimentare depre care discutam mai sus.
                              Mi s-a spus ca la revizii in reprezentanta, o sa apara in sistem ca beneficiez de revizii gratuite.
                              Nu stiu daca este in regula, dar asta mi s-a spus.

                              Comment


                              • Si eu sper sa nu ai probleme. Mie dealerul mi-a spus ca trebuie sa ma prezint la fiecare revizie cu acel contract de 5 ani pe care l-am primit. Pe de alta parte, cand am fost la reprezentanta cu ocazia noului Duster, am intrat si la service pentru a mai intreba cate ceva despre Easy-R si cei 5 ani si receptionerul a spus ca nu este nevoie sa prezint contractul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google