Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si colegu gutu1 de ce a dat 149,sint mai golani acolo unde a facut el revizia?

    Comment


    • Poate a schimbat filtrul cu totul, dar nu vad de ce. Cartusul vine cu suruburi noi, garnituri..., iar corpul (vasul in care vine cartusul) e de metal. Adica se pastreaza doar vasul de metal.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by MihaiiahiM View Post
        Poate a schimbat filtrul cu totul, dar nu vad de ce. Cartusul vine cu suruburi noi, garnituri..., iar corpul (vasul in care vine cartusul) e de metal. Adica se pastreaza doar vasul de metal.
        Este piesa de origine cartusul asta la filtrul de motorina? Daca se poate schimba numai cartusul am luat teapa. Si la Logan 1 era vas de metal la filtrul de motorina si nu am auzit sa schimbi doar cartusul. Tot timpul mi s-a schimbat complet. De ce ar fi acum altfel?

        Originally posted by MihaiiahiM View Post
        Eu am schimbat doar cartusul de la filtrul de motorina si a costat ~70 lei.
        si chiar, de unde stiai ca se poate schimba numai cartusul?
        Last edited by gutu1; 22 December 2013, 23:07. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Da, este piesa de origine. Cei din service mi-au schimbat numai cartusul, adica eu au hotarat. La loganul 2 filtrul de motorina nu este ambutisat, ci este prins in suruburi expre pentru a se putea schimba doar cartusul, adica hartia din filtru.
          sigpic

          Comment


          • am scapat de revizie cu un total 576.63,aceasta suma a avut un discount campanie 10% piese

            Comment


            • Ei bravo deci se poate si mai ieftin.
              sigpic

              Comment


              • Pe DCI a mai cerut cineva sa i se schimbe numai cartusul de la filtrul de motorina la revizie, in loc de tot filtrul?

                Comment


                • Nu am cerut eu. Asa mi-au schimbat ei. Dar este kit de origine, cu garnituri, suruburi..., tot ce trebuie schimbat. Daca ai de facut revizia intreaba de cartus filtru motorina. Costa pana in 70 lei.
                  sigpic

                  Comment


                  • Azi am sunat sa ma interesez cat costa revizia de 60.000 km pentru 0.9 si a veni bomba
                    1800 ron
                    sigpic

                    Comment


                    • Un fleac. Asa era si la 1.4 pe vremea ei.
                      Acum e mai ieftina, desi unii au platit si 2900RON pe o distributie de 1.4. Din fericire acel dealer Dacia Renault a fat faliment.

                      Avem distributie la 60.000km, nu?

                      Comment


                      • La 0,9 TCe distribuţia este pe lanţ !

                        Cu atât mai mult este de neînţeles de ce costă 1.800 lei (chiar şi dacă vorbim de schimbarea curelei de accesorii, obligatorie la acest număr de kilometri)!

                        Comment


                        • Revizie standard + curea + bujii + lichid frana + antigel + AC + ...

                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Când am citit ce ai scris mi-am adus aminte de un nene, cam la 60 de ani, care a facut revizia de 3 ani la un logan laureat 1.4 si 40000km si l-a costat 2100lei, asta acum 3 ani. Tin minte ca avea trecuta pe fisa, pe langa cele pe care le stim, si schimbarea lichidului de frana, antigelului, freonului si a uleiului compresorului de ac,..., toate costând 2100lei. Nu imi venea sa cred când am vazut devizul si factura.
                            sigpic

                            Comment


                            • La mine totalul face 2.800 ron cu tot cu discuri si placute frana dar le-am
                              scos din ecuatie si le voi schimba eu.
                              Se pare ca si bujiile sunt scumpe , din ce am inteles cam 100 ron/buc dar bine inteles nu le-au pe stoc si dureaza 14zile comanda la ele.
                              Deci fara bujii dar cu filtre+ ulei verificare sau deprafuire frana spate si schimbat cureaua cu role de la accesorii cam 1400 ron.
                              Dar voi vedea la final exact cat costa.
                              sigpic

                              Comment


                              • da ce bujii se pun pe dacie ..? la banii astia? cu iridiu..????
                                si alea nu se schimba la 40kkm nici la 60kkm
                                Last edited by jupijohn; 21 January 2014, 20:05.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google