Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Felicitări, 90 ron plăcuțe si discuri vs 83 lei doar placute

    Comment


    • Comparăm mere cu pere ca de obicei:

      - primul are 0,50 ore manoperă cu prețul reprezentanței A, discuri 258x22 + plăcuțe model nou
      - al 2lea are 0,70 ore manoperă cu prețul reprezentanței B, discuri 259x12 + plăcuțe model vechi
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Fără explicatia asta, eram pierduti si mai pe înțelesul nostru , al muritorilor diferenta de 7 lei si 0,2 ore manoperă e justa între reprezentanta A si B dupa model. Unul are doar plăcuțe, celălalt,si discurile .Multumim pt nimic!
        Last edited by alex1ioan; 22 October 2020, 05:36.

        Comment


        • Ai si momente bune, câteodată!
          Închei aici, văzând că deja am depasit meandrele concretului si ne îndreptăm spre SF, la urma urmei sunt doar niste amarate de plăcuțe, demne de mila mecanicului/carpaciului.
          Last edited by alex1ioan; 22 October 2020, 06:04.

          Comment


          • Originally posted by 77sky View Post

            Eventual un masaj

            Scuze pentru interventie, hai sa schimbam putin optica, cu precizari initiale: nu tin partea nimanui (!).
            Daca voi ati demara o afacere in acest sens, ma intreb cat ati tarifa? Stiind ca aveti de platit: hala, dotari, personal, instruire personal dispozitive, scule, autorizari etc etc etc...?
            Nu ofera nimeni servicii gratuite, totul costa, daca iti permiti!
            In nici un caz 80 de lei, maxim 30 de minute de manopera (40-50 de lei), asta incluzand verificarea, curatarea si gresarea etrierului. problema e lipsa de interes a reprezentantelor/service-urilor.

            Originally posted by 77sky View Post
            Masina nu este o investitie, este o cheltuiala.
            In urma cu multi ani frecventam cu incredere service=ul, cand am avut unele incidente demne de cascadorii rasului, precum si cand am realizat ca operatiunile nu se desfasoare la nivelul calitativ dorit de mine (si fundamentat tehnic!) am renuntat la ei.
            Cand ai autoturismul in garantie, e musai a trece pe la ei...Din mai multe motive.
            Eu am facut primele 2 revizii la reprezentanta, tocmai pentru a beneficia de garantie, la care am apelat (schimbarea geamului unei oglinzi si etansare capac distributie + capac culbutori), la 2.5 ani am facut a 3-a revizie altundeva, unde am putut urmari cum lucreaza mecanicul. Daca in acea jumatate de an, aveam de apelat la garantie, sunt convins ca nu aveam nici o problema.

            Originally posted by 77sky View Post
            Stiu cazuri in care au avut probleme de coroziune si au fost respinsi, desi erau in interiorul intervalului de garantie, pe motiv de neprezenta la intervalalele de inspectie periodica, dedicate...Si este foarte corect, desi nu va convine, unora!
            Majoritatea operatiunilor le efectuez dupa prevederile manualului, inclusiv strangere de suruburi la cuplu...
            Cat priveste strict acest schimb de placute, in mod cert in service nu se efectueaza asa cum trebuie: sa cureti de praf, sa gresezi cu vaselina ceramica, sa cureti culisele si sa le gresezi si pe ele...etc
            La celelalte masini pe care le-am avut, tot ce puteam face eu, faceam. La motocicleta, in firecare primavara desfaceam etrierele, le curatam cu apa si detergent cu periuta de dinti, le "uscam" cu spray de frana, verificam tot ce inseamna garnituri, schimbam lichid de frana, antigel si ulei anual, dar aveam unde si timp. Acum nu mai am nici unde si nici timp, prefer sa merg la un service care imi da voie sa asist.

            Originally posted by 77sky View Post
            Acesta este un exemplu...
            De curand ma uitam la un film cum se schimba un filtru de aer, la un auto Renault. Operatiune care nu necesita nici o scula, ci doar cca 4-6 secunde. O declipsare banala, extragere si remontare. Cost reprezentanta: 17 lei (!)
            Pacat ca sunt reprezentante doar cu "pretul", calitatea si profesionalismul lipsesc cu desavarsire. Am doua cunostinte care au avut deaface din punct de vedere profesional cu reprezentantele, cel ce mi-a vandut masina, care la putin timp s-a reprofilat, salariu jenant +comision pe unitate vanduta 40 (patruzeci) de lei, iar fost coleg care s-a mutat in Bucuresti, fost sef de service la Tiriac Auto (Mercedes+Ford), a primit oferta de angajare de la una din cele mai mari reprezentante dacia, ca sef service, 2800 de lei BRUT. Cum sa ceri calitate/seriozitate de la oameni care accepta sa lucreze pe banii astia?

            Originally posted by 77sky View Post
            Fiecare trage concluziile care se impun
            Trebuie sa scriu 10 cuvinte pentru a putea posta .
            Last edited by Silviu; 22 October 2020, 09:08. Reason: Am evidentiat mai bine raspunsul lui oBED.

            Comment


            • alex1ioan al doilea service are tariful pe ora mult mai mic 109lei vs 140lei (fara TVA). De aici vine diferenta de pret, asta e evident din deviz.

              Dar diferenta intre schimbul placutelor si al discurilor e data de acel 0.2h lucru in plus, la nivel de manopera. "acel doar placute" (care ar fi costat doar, ;-), 65 de lei) nu-si are sensul deoarece in ambele cazuri trebuie sa parcurgi pasii de demontare placute. La discuri mai ai 4 suruburi in plus de demontat/remontat.

              ~~~~

              Putem trece mai departe de subiectul acesta? Cred ca l-am dezbatut destul. Multumesc.
              Last edited by Silviu; 22 October 2020, 09:09.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Domnu Silviu, în sfârșit am ajuns de unde am plecat, poi de la tariful mare vs cel mic , a plecat polemica, primul coleg a platit 83 lei pt manoperă(care mi s-a parut nok) schimbat plăcuțe, celălalt cu 90 ron a schimba si discurile, avantaj client.
                De acord cu tine, putem trece.

                Comment


                • În 6081 de posturi s-a înțeles că fiecare reprezentață poate pune orice preț vrea, atât timp cât e peste prețul recomandat de Dacia.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • De acord, dar asta nu ma impiedica sa o aleg pe cea mai ieftina si sa o recomand si altora, care doresc.

                    Comment


                    • La finalul Carnetului de garanție Dacia ai 5 pagini cu vreo 84 de firme autorizate de Dacia, poți alege ce unitate vrei fără a face mișto de cei care plătesc mai mult după standardele tale.

                      Nu se poate menține topicul ăsta doar la
                      revizie de X ani
                      mașina model Y
                      Z LEI la reprezentanța A
                      eventual o poză la factură

                      fără bășcălie, mișto-uri și alte comentarii inutile, e chiar atât de greu ?!
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Domnilor, va rog sa trecem peste aceste discuții. Mulțumesc.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Masina mea LOGAN 1.0SCE tocmai ce iese din garantie...nu stiu ce tip de lei mi-au pus acolo (era in garantie) Ce va rog, stiu ca in carte scrie ca la 1 an sau 20.000 km se schimba uleiul...dar mie m-i se pare cam mult. Cam la cati km schimbati dv uleiul, si ce ulei folositi...Ce parere aveti de uleiul POLYTRON 0w30 full sintetic....am citit depre el si-l cam lauda lumea....
                          Multumesc...

                          Comment


                          • eu schimb la 10000 / 1 an; 5W40 ELF SXR (3L)
                            la revizii puneau Dacia Oil 10W40 (3,5L)
                            Attached Files
                            Last edited by mirceammd; 28 October 2020, 21:28.

                            Comment


                            • De ce nu schimbați la 5000 uleiul?
                              Oare credeți ca neamțu merge la 10000 sa îl schimbe dacă în tabel zice 20000 sau 30000?
                              Dar na, noi trebuie sa fim mai presus de alții, apoi comentează ca mamă ce scumpa e întreținerea!
                              Eu tot la 20000 am schimbat, mai vreo 2 luni și ii fac a treia revizie.
                              Si ii dau talpa unde e de dat, chiar blana, 170 - 180. Și asa am înțeles ca, gazele la itp se fac cu motorul blană la diesel.
                              Oricum am impresia ca softul pentru calcularea combustibilului da eroare, aseară mai aveam pentru 580 km, azi dimineață pentru 620 km.
                              Vad la gata săptămâna cât alimentez.

                              Comment


                              • Nu este nicio eroare, este autonomie estimata si este calculata in functie de consumul mediu de la ultima resetare. In anumite conditii, chiar daca consumi o anumita cantitate de combustibil, autonomia estimata poate creste in loc sa scada. Repet, doar in anumite conditii. Eu nu dau doi bani pe aceasta functie a CB-ului, preferam sa pot vedea cati litri de combustibil mai am in rezervor cum se putea la Loganul din 2010 prin acel meniu "ascuns".
                                Last edited by gabrieln1960; 29 October 2020, 20:58.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google