Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • alex1ioan Problemele la mecanica au fost mai mult la Logan 1 ph1 cu capetele de bara TRW. De la ph2 au montat Lemforder care au cam tinut. Eu le-am schimbat pe la 205.000 km. Dar bieletele antiruliu au picat la 60.000 km.

    Comment


    • Originally posted by abc View Post
      Gil26 La mine, 1.4, fara servodirectie, 15 ani si o luna, 49 700 Km, kitul de distrubutie si cureaua de la alternator sunt originale. Incep sa ma gandesc la primul schimb, probabil pana in iunie si in jur de 50 000 Km.
      Nu înseamnă că toți trebuie sa facă ca tine. Cauciucul imbatraneste.
      Gil26 +1
      ​​​​​​

      Comment


      • Revin cu prețul manoperei: Amat Pitești, 162 ron( 124 revizie, 19 ron filtru aer, 19 filtru polen) , piese aduse de mine , de origine(160 ron). Total 322= mulțumit. Fără probleme tehnice.

        Comment


        • Salutare!

          Am căutat mai bine de 30 de minute în acest topic să văd ce producători folosește Dacia pentru discuri și plăcuțe dar nu m-am lămurit. Mașina tocmai a ieșit din garanția mecanică și cam trebuie schimbate cele de mai sus.

          Din ce am înțeles discurile are fi ATE (vă rog să mă corectați dacă nu este așa) iar despre plăcuțe nu am găsit nimic.

          Vă rog frumos să mă ajutați cu aceste informații. Mașina în cauză este un Logan 2 1.5 dCi fabricație 2018 (facelift) la bază de 75 de cai.

          De asemenea ce alte componente ar trebui să am în vedere pentru schimbare în continuare? Mașina are în prezent 56.000 km, ultima revizie fiind la reprezentanță la 53.000 km.

          Mulțumesc!
          Last edited by Cerese; 28 April 2022, 21:25.

          Comment


          • Nu stiu ce discuri si placute pune Dacia, dar eu pe a mea am pus de la textar-dupa parerea mea sunt foarte bune si sunt putin mai ieftine decat cele originale.
            In continuare ar trebui schimbat lichidul de racire, curea de accesorii si galeti, lichid de frana, desprafuit tamburi si reglaj, verificare instalatie AC si igienizare (cam asta recomanda producatorul). Succes!

            Comment


            • Nu stiu ce discuri si placute pune Dacia, dar eu pe a mea am pus de la textar-dupa parerea mea sunt foarte bune si sunt putin mai ieftine decat cele originale.
              In continuare ar trebui schimbat lichidul de racire, curea de accesorii si galeti, lichid de frana, desprafuit tamburi si reglaj, verificare instalatie AC si igienizare (cam asta recomanda producatorul). Succes!

              Comment


              • Eu am pus placute de origine,sunt mai multumit decat fostele Ferodo Premier FDB1781.
                Pe spate am pus saboti de origine si cilindri trw, kit de arcuri readucere saboti noi
                Last edited by Leo0608; 1 May 2022, 02:42.
                ​​​​​​

                Comment


                • MCV Stepway 2017 1.5dci 90CP 2017.
                  1.150 lei schimb kit distributie si kit accesorii + manopera cu piese originale in reprezentanta DacIa SIMPO TRANS SERVICE Afumati. Plus schimb cablaj senzor ABS dreapta spate. Fara pompa de apa. Timp de lucru o ora.
                  Mi se pare decent.

                  Comment


                  • 1150 a fost ce? Chiar acum am revizia de 8 ani la 1.5 dci si am zis sa mai intru pe forum sa vad cat mai costa o revizie cu schimb de distributie la reprezentanta. Nu de alta dar sa nu ma ia cu ameteli pe acolo ))
                    sigpic

                    Comment


                    • pilifida Eu zic ca a scris destul de clar pe ce dat banii!
                      ​​​​​​​
                      Originally posted by valioglu View Post
                      MCV Stepway 2017 1.5dci 90CP 2017.
                      1.150 lei schimb kit distributie si kit accesorii + manopera cu piese originale in reprezentanta DacIa [...]Plus schimb cablaj senzor ABS dreapta spate. Fara pompa de apa. Timp de lucru o ora.

                      Comment


                      • Pai scrie, dar la reprezentanta din orasul meu, cu 1100 de lei abia schimbi filtrele si uleiul. Ar fi bine sa scap cu 2200 de lei, dar ma indoiesc ca va costa sub 3000 toata daravela
                        sigpic

                        Comment


                        • Am fost sa fac revizia de 3 ani la reprezentanta. Am 5 ani fara griji deci nu am platit nimic. Masina a facut 3 ani si 40.000 km. Ulei voiau initial sa imi puna DACIA OIL dar am refuzat si dupa 5 minute de dezbateri au revenit cu Castrol 5W30 RN17 imbuteliat. 5 sticle de 1 litru, a pus 4 litri full + putin din al 5-a litru iar restul mi l-au dat acasa. Au schimbat uleiul + filtrul de ulei.

                          Insa o chestie ciudata...
                          In fisa de intretinere scrie ca f de polen si aer se schimba din 2 in 2 ani, stiam asta DAR primul an, prima revizie cand am fost la Cobalcescu mi-au inlocuit inclusiv f de polen si aer, care nu erau bifate pe fisa de intretinere. Anul 2 le-au inlocuit din nou (erau notate) si acum anul 3 cand nu sunt notate, nu le-au mai inlocuit.

                          Au zis ca e posibil sa aprobe RCI dupa 2-3 zile si f de polen si aer si ma suna sa le schimb daca le-o aproba, desi nu cred....

                          Mai sunt curios daca la 4 ani, cand in fisa de intretinere apare
                          -inlocuirea bujiilor
                          -inlocurie antigel
                          -inlocuire lichid frana
                          -inlocuire curea accesorii si galeti

                          Oare la plateste tot rci? Fiind notate in fisa de intretinere? Stie cineva?
                          PS puteti sa imi dati codurile pentru f de polen si aer? In caz ca nu mi le dau ei, eu oricum le schimb, nu merg 2 ani cu aceleasi filtre. Am gasit un f de polen cu carbon OEM , cod 272773151R la 70 lei pe eMag sau 165467674R pentru f de aer... nu stiu daca sunt 100% ok.

                          Comment


                          • Codul pt filtru de aer este celnscris de dvs.,pt filtruvde polen recomand Mahle Original,eu l-am folosit la recomandarea unui coleg și într-adevăr nu se mai aburesc geamurile cum se abureau când foloseam de origine sau cu carbon activ.Pretul unui filtru Mahle este de 41 lei pe siteul autoeco.

                            Comment


                            • Salutare tuturor.
                              Întreb și eu pe cei mai pricepuți ca și mine, se da mașina din profil, mcv stepway 90 PS dci, in Austria din iunie 2018.
                              Acum am 90 de mii de km, distribuția o am la 120 de mii sau 6 ani după vin-ul mașinii.
                              Până la 60 de mii am făcut service-ul din 20 în 20 de mii. Apoi am făcut la 75. Ma gândeam sa ii fac acum la 90,apoi pe la 110 sa ii schimb distribuția.
                              Pe an fac undeva între 20 și 30 de mii de km.
                              Voi ce ați recomanda?
                              Mulțumesc.

                              Comment


                              • Masina fiind mai veche de 4 ani, beneficiezi de reducere la distributie, de pana la 30%. Nu stiu daca mai este promotia ce implica reducere de 20% la restul pieselor, masina fiind mai veche de 4 ani.
                                Chiar si asa, sa lungesti un ulei spre 30.000 km pentru ca mergi in regim de autostrada ( Austria ), e prea mult.
                                Reviziile si mai ales schimbul distributiei se fac preventiv.
                                Last edited by Midnighte; 12 May 2022, 08:57.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google