Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Recomand sa se respecte ce scrie in manualul de intretinere.

    Eu la un Logan mult mai vechi fac revizia la 12000 Km (in medie parcurg 3000 Km/an) iar in manual scrie ca revizia se face la 15000 Km sau un an de zile (care termen se atinge primul).
    Distributia am schimbat-o la 50000 Km si 15 ani iar in manual scrie 60000 Km sau 4 ani.
    Decizia apartine fiecaruia dintre noi.

    Comment


    • Originally posted by abc View Post
      Eu la un Logan mult mai vechi fac revizia la 12000 Km (in medie parcurg 3000 Km/an)
      Adica schimbi uleiul si filtrele o data la 4 ani?

      Comment


      • Schimb uleiul si filtrele in medie la 2-3 ani.
        Am schimbat si la 4 ani (12000 Km) dar am schimbat si la un an (3000 Km).
        Rulajul minim intr-un an a fost de 1000 Km iar cel maxim 8000 Km.

        Comment


        • Daca ma ambitionam puteam sa nu schimb niciodata uleiul si filtrele masina tot ar fi mers pana in prezent (50000 Km si 15 ani).
          Am intrebat la reprezentana (doar din curiozitate) daca pot sa dau masina la schimb (buy back).
          Cand a auzit ca este fabricata in 2007 agentul a zambit si mi-a zis sa o duc la Rabla.

          Comment


          • Am facut revizia, acasa. Schimb ulei+ filtre si buji. Masina are 4.5 ani si 73k+ km. Am masurat distanta dintre electrozi la bujiile vechi si aveau 1.25mm, cele noi, daca nu ma insel au 0.7. Masina avea momente cand se balbaia in sarcina (am depasit cu aproape 15k de km schimbul bujiilor din lipsa de timp si vreme urata).

            Pe langa ulei si buji, am schimbat si filtrele de la instalatia GPL (landi aftermarket, montata de la 2k de km, deci 71k pe GPL). Filtrele au <10k km de la ultimul schimb, alimentare 50% Lukoil 50% de la o statie din BV cu gaz bulrom). Costul total al reviziei 198 de lei, filtru ulei MAN, buji de origine, ulei ELF 5w40, filtru de aer si habitaclu Mahle, filtre GPL (stare lichida+o-ring si stare gazoasa din poliester).
            Attached Files
            Last edited by 77sky; 13 May 2022, 11:03.

            Comment


            • Pilitura aia din filtru de obicei isi are originea in gazul de Lukoil.

              Comment


              • stiu, dar calitatea gazului este buna, pana la urma, asta este rolul filtrului si daca este schimbat la timp, nu dauneaza cu nimic. Sunt curios cum ajung cei cu instalatie de fabrica la 60k cu un filtru...

                Comment


                • Cat a costat instalatia GPL si manopera pentru 1.0 sce?

                  Comment


                  • Acum 4.5 ani 2500 de lei cu scut ptr conductele de gpl si modulul de resetare a nivelului benzinei.

                    Comment


                    • Ai spus că ai pus bujii de origine. Eu am pus DENSO (schimbate la 50.000). Acum am 65.000 și în curând trebuie sa schimb uleiul. Vreau să revin la cele originale, astea parcă au mici întreruperi...și nu mai țtiu de care au fost cele originale. Mă poți ajuta....m-am uitat pe siteuri dar n-am găsit o denumire exactă....

                      Comment


                      • A mea a avut bujii Champion din fabrica.

                        Comment


                        • Originally posted by cbota View Post
                          Ai spus că ai pus bujii de origine. Eu am pus DENSO (schimbate la 50.000). Acum am 65.000 și în curând trebuie sa schimb uleiul. Vreau să revin la cele originale, astea parcă au mici întreruperi...și nu mai țtiu de care au fost cele originale. Mă poți ajuta....m-am uitat pe siteuri dar n-am găsit o denumire exactă....
                          https://targuldepiese.ro/bujie-oe-re...em-5403681.htm

                          Eu cand fac revizia caut dupa codurile OEM pe targuldepiese su autokarma, deobicei au promotii. Ma ajuta ca fac comanda si ridic piesele din magazin fara a mai plati transportul.
                          Last edited by oBED; 15 May 2022, 09:18.

                          Comment


                          • cbota pe baza fotografiei am gasit OE130/T10 -REA8MX .https://www.championautoparts.eu/cat...&category_id=5 . Foarte ciudat catalogul online al Champion. Arata ca si cum nu mai fabrica aceste piese, sau cel putin pentru acest motor.

                            Comment


                            • Nu este nimeni pe aici cu "5 ani fara griji" care sa fi facut a patra revizie? I-au schimbat gratuit si bujiile si cureaua si galetile?

                              Comment


                              • Sunt colegi cu ”5 ani fara griji” care au facut a patra revizie, un ex si colegul @ gabrieln1960 (chiar cu 0.9 Tce), vezi postul #6184 pag.413 in care descrie ce a schimbat: https://www.loganclub.ro/forum/forum...91#post3661391

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google