Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Confirm si eu, folosesc Osram H4 Night Breaker Unlimited de aproape 1 an, care au inlocuit becurile din fabrica (tot Osram), functioneaza fara probleme si cred ca la ora actuala sunt printre putinele variante care ofera o luminozitate marita fara sa existe riscul de a ramane fara talon pentru modificari aduse sistemului de lumini. Daca dintre utilizatori, aveti cunostinta si de alte modele de lampi performante, dar nu HID sau HOD 100W, rog "iluminati-ne" si pe noi!
    Referitor la schimbat, e adevarat ca nu se schimba la fel de usor ca becul de la lustra din sufragerie, dar nici nu e necesara demontarea masinii, a acumulatorului sau a unui curs de specializare in schimbarea unui bec.
    Last edited by ctropett; 21 May 2016, 10:10.

    Comment


    • eu folosesc la Fiat osram night breaker de 2 ani si merg,iar la logan am de 6 luni Osram blue vision si sunt splendide !!!

      Comment


      • Am pus osram nightbreaker de 18 luni, mulțumit de ele. Nu dau semne de oboseala. Și la 70 ron/setul mi se pare ok, dacă ma țin și 1 an de zile. Alea no name au protecție UV, altfel riști sa se matuiasca farul.

        @panselin: și eu iti multumesc!
        Last edited by aris86; 21 May 2016, 10:34. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • +1 cu OSRAM Night Breaker Unlimited H4 - de 1 an jumate, nici macar o problema. Bat la fel de tare

          Comment


          • Si eu am acest tip de becuri de 5 ani, timp in care am facut 1000km.

            In ani se masoara durata de viata a unui bec?
            Last edited by MihaiiahiM; 21 May 2016, 20:12. Reason: Automerged Doublepost
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by MihaiiahiM View Post
              Si eu am acest tip de becuri de 5 ani, timp in care am facut 1000km.

              In ani se masoara durata de viata a unui bec?
              5ani,1000km? O mie?!?! Așa lași moștenire la nepoți becurile alea…
              ÃŽn altă ordine de idei, ale mele h7 si h1 după 6 luni au cedat pe rând. Acum am asta noname de peste 1 an…
              Last edited by AlexPetro; 22 May 2016, 10:10.
              Prowd of my new wheels!

              Comment


              • probabil a glumit, se referea ca daca masina sta in parcare e cam imposibil sa se arda becurile. Eu am niste philips extreme vision +130% si le schimb cam o data la jumatte de an, in conditiile in care masina face aproximativ 30.000 km pe an.
                laureate 1.5l, albastru marin

                Comment


                • Ieri am reusit sa schimb becurile, chiar nu este greu deloc de schimbat, mai greu pana te prinzi exact ce si cum
                  Cred ca le am schimbat pe ambele in 15 minute, data viitoare cred ca le voi schimba in 5 minute acum ca stiu
                  Prima data se scoate capacul( pe el scrie valeo), apoi se scoate mufa cu firele( initial am tras si nu vroia sa iasa, si imi era frica sa trag prea tare ca sunt niste fire subtiri acolo si nu vroiam sa le desprind sau rup)
                  , apoi se impinge siguranta si apoi poti scoate becul( ideal este sa ai palme mai mici si degete mai lungi)
                  Am inlocuit ambele becuri, pt a nu bate inegal, iar becul functional din fabrica a ramas rezerva
                  Becurile oem sunt tot osram germany- asa scrie, dar cele noi, osram nightbreaker sunt mai albe si bat evident mult mai bine, este o diferenta vizibila pana si de sotie, sunt clar superioare, si pe faza scurta si pe cea lung
                  Am dat pe setul de 2 becuri originale 67 lei , daca ma tin 2 ani sunt super multumit, pana la urma vizibilitatea este mai importanta decat cativa bani, daca ma feresc si de un mic accident in toata durata de viata a masinii si deja si au meritat absolut toti banii
                  Oricum trebuia sa imi schimb becul cat mai curand, se aproprie itp ul peste cateva zile, si am inteles ca se pica daca ai un bec ars in far

                  Apropo, pe far este o eticheta pe care scrie elba, precum la loganul 1 ph 2
                  Last edited by panselin4; 22 May 2016, 23:15.

                  Comment


                  • Originally posted by ten View Post
                    probabil a glumit, se referea ca daca masina sta in parcare e cam imposibil sa se arda becurile. Eu am niste philips extreme vision +130% si le schimb cam o data la jumatte de an, in conditiile in care masina face aproximativ 30.000 km pe an.
                    Depinde și de că-ți km faci anual. După 20000 km, par în regula, deci nu tine regula cu schimbatul la 15000 km.

                    Comment


                    • Cum spunea un coleg mai sus, durata de viata a becurilor se masoara in ore. Afirmatiile de genul "am mers 30 000 km sau 45 000 km si becurile lumineaza ca la inceput" nu au nicio relevanta. Asa, pot spune ca am mers si eu 100.000 km (mai am destui pana la aceasta cifra, insa intelegeti aluzia) si nu am schimbat becurile, kilometri fiind parcursi doar ziua si avand doar DLR aprinse.

                      Comment


                      • Si a montat cineva husa de piele cu cusatura pe volan? Am vazut de cumparat husa de piele perforata care avea si ata pt cusut acea husa pe volan, si am inteles ca este usor de cusut, cumva in x
                        Ma gandeam la o asemenea varianta deoarece am dupa 2 ani si aproape 34000 km , o zona pe volan in care incepe sa se cojeasca , in partea de la mana stanga, probabil zona cea mai uzata
                        Tin minte ca volanul la loganul 1 ph 2 anterior era cojit bine de tot dupa 5 ani, si acela incepuse sa se cojeasca mai vizibil dupa iesirea din garantie, iar la acela montasem o husa de volan, dintr aceea care venea aplicata, dar era oarecum uratica
                        Oare se schimba volanul pe garantie? Si aveti idee diametrul volanului care este?

                        Comment


                        • Si mie la PH2 mi s-a decojit volanul, dar am dus-o la o firma care se ocupa cu tapiserii din piele si mi l-a imbracat foarte frumos, integral, cu piele neagra, cu exceptia capacului de plastic de pe airbag si a costat 220 lei. Daca husa respectiva nu e mult mai ieftina eu zic ca merita luat in calcul si o astfel de lucrare.
                          Eu am fost la garantie ca era dupa 3.5 ani si mi-au zis ca astfel de uzura chiar si daca e de la soare nu intra in garantie.
                          Last edited by ady_dragan; 24 May 2016, 08:07.

                          Comment


                          • Originally posted by panselin4 View Post
                            Si a montat cineva husa de piele cu cusatura pe volan? Am vazut de cumparat husa de piele perforata care avea si ata pt cusut acea husa pe volan, si am inteles ca este usor de cusut, cumva in x
                            Ma gandeam la o asemenea varianta deoarece am dupa 2 ani si aproape 34000 km , o zona pe volan in care incepe sa se cojeasca , in partea de la mana stanga, probabil zona cea mai uzata
                            Tin minte ca volanul la loganul 1 ph 2 anterior era cojit bine de tot dupa 5 ani, si acela incepuse sa se cojeasca mai vizibil dupa iesirea din garantie, iar la acela montasem o husa de volan, dintr aceea care venea aplicata, dar era oarecum uratica
                            Oare se schimba volanul pe garantie? Si aveti idee diametrul volanului care este?
                            Mergi la garantie, ti-l schimba.

                            Comment


                            • Bună, știe careva daca se găsește separat sau codul capacului de la spațiul de depozitare de pe partea de sus a bordului ? Am vazut că Prestigiul full vine echipat cu el. Mulțumesc.

                              Comment


                              • eu am prestige si nu am nici un capac, e un spatiu gol sus pe bord

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google