Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Romanul nu stie ce e ala manualul masinii, pune rezerva aia mai mica pe fata, da dupa masina cat tine (adica nu tine cont de limitarea la 80km/h) si apoi se duce la garantie si zice ca i s-a paradit cutia de viteze.
    sigpic

    Comment


    • Și-a pus cineva problema că roțile de rezervă cu limitare la 80 au jante mai ușoare și alt cod față de roțile normale, evident nu.

      Cât despre lungime, producătorul zice:
      Value of the tachometric index X depending on tyres
      185/65/R15 X=1895
      195/55/R16 X=1891 (aluminium wheel rims)
      195/55/R16 X=1903 (steel wheel rims)
      205/55/R16 X=1928
      205/45/R17 X=1879 X52 RS și X52 GT
      205/40/R18 X=1895 X52 RS
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Originally posted by MihaiiahiM View Post
        Adica, daca nu am ABS pe masina, pot pune roti cu diametre diferite pe puntea pe care am tractiune?
        daca te doare in bascheti de diferential, da.

        Originally posted by MihaiiahiM View Post
        De ce nu au scos roata de rezerva si de la modelul Laureate? De acolo nu se puteau taia costuri? In ceea ce priveste modelul Laureate se pare ca nu am mai fost inteligenti! De ce?
        Pai ala nu are jante de 15? poate primi roata normala ca rezerva.
        Last edited by einstein1984; 20 May 2016, 14:45. Reason: Automerged Doublepost
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • Laureate are R15 dar primește rezervă doar în ROmânia, pe restul piețelor roata e opțiune plătită.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Pe mine nici nu ma intereseaza kitul de reparatii, am luat 4 jante noi de la reprezentanta la fel ca cele cu care a venit masina echipata din fabrica, am pus pe toate 4 anvelopele de iarna, si una din ele sta tot timpul in portbagaj ca rezerva...

            Comment


            • Originally posted by t0rquemada View Post
              i-a pus cineva problema c roile de rezerv cu limitare la 80 au jante mai uoare i alt cod fa de roile normale, evident nu.

              Cât despre lungime, productorul zice:
              Value of the tachometric index X depending on tyres
              185/65/R15 X=1895
              195/55/R16 X=1891 (aluminium wheel rims)
              195/55/R16 X=1903 (steel wheel rims)
              205/55/R16 X=1928
              205/45/R17 X=1879 X52 RS i X52 GT
              205/40/R18 X=1895 X52 RS
              Este exact ce am spus si eu intr-o postare anterioara. E vorba de janta mai usoara, dintr-un material mult mai putin rezistent decat cel al jantelor care fac parte din echiparea masinii.
              Mare atentie, intrucat Loganurile se sparg in draci, iar de furat nu se fura decat rotile de rezerva (am patit-o si eu la o saptamana dupa ce am cumparat masina). Scursurile care pun ghearele pe ele sterg marcajele de limitare de viteza, le vopsesc si le vand in targuri auto drept "jante originale".
              Rezultatul poate fi tragic: echipezi masina cu asa ceva, o incarci, pleci la drum si iei o groapa sau o denivelare la 120 - 130 km/h... ghiciti ce se poate intampla...

              Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk
              Last edited by calinrusu; 20 May 2016, 16:52.

              Comment


              • De unde naiba sa vad eu ce referinta are rezerva aia?
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Originally posted by calinrusu View Post
                  Este exact ce am spus si eu intr-o postare anterioara. E vorba de janta mai usoara, dintr-un material mult mai putin rezistent decat cel al jantelor care fac parte din echiparea masinii.
                  Mare atentie, intrucat Loganurile se sparg in draci, iar de furat nu se fura decat rotile de rezerva (am patit-o si eu la o saptamana dupa ce am cumparat masina). Scursurile care pun ghearele pe ele sterg marcajele de limitare de viteza, le vopsesc si le vand in targuri auto drept "jante originale".
                  Rezultatul poate fi tragic: echipezi masina cu asa ceva, o incarci, pleci la drum si iei o groapa sau o denivelare la 120 - 130 km/h... ghiciti ce se poate intampla...

                  Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk
                  Si eu am patit o cu roata de rezerva furata, la loganul actual, dar rezerva nu avea limitarea de 80 km/h, si nici rezerva cea noua recuperata pe casco nu are asa ceva, dar am masina din primavara 2014, parca la masinile mai noi rezervele au limitare nu?

                  Sa ars becul de faza scurta pe partea soferului, am cumparat osram night braker h4- multumesc razvan pt sfat- si le voi schimba ambele becuri, am inteles ca aceste becuri noi sunt mult peste cele oem, si am inteles ca schimbarea becului se face precum la loganul 1 , este vreo diferenta fata de loganul anterior? Intreb deoarece la loganul anterior reusisem sa schimb tot un bec de faza scurta acum cativa ani, dar nu m am uitat inca la cum se schimba la lg 2
                  Si intelesesem ca schimbarea becului pe partea soferului este mai dificila decat in dreapta
                  Last edited by panselin4; 20 May 2016, 22:17.

                  Comment


                  • Originally posted by panselin4 View Post
                    Si intelesesem ca schimbarea becului pe partea soferului este mai dificila decat in dreapta
                    Asa am patit si eu. M-ma chiniut la cel de pe partea soferului de am zis ca nu le mai schimb. Insa, am reusit sa le schimb si nu regret timpul pierdut (noaptea se vede foarte bine).

                    Comment


                    • Daca dai bateria jos nu te mai chinui.
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by panselin4 View Post

                        Sa ars becul de faza scurta pe partea soferului, am cumparat osram night braker h4- multumesc razvan pt sfat c
                        Dacă vrei să dai la aproximativ 6 luni în jur de 100 lei pe becuri, poți să o faci. Atât au ținut cele 2 seturi de osram nightbreaker unlimited (fiind SL 10 ani, am bec atât pe faza lunga, cât și pe scurta). Am cumpărat de la kaufland ceva noname, identice cu osram, si de un an nu am pierdut nici o lampă. Cost? Cam 25 lei setul. Si daca s-ar arde la 6 luni, tot ar fi avantajul că nu dau pe an 200 pe Set, cu doar 50. Banii tai, bugetul tau…
                        Prowd of my new wheels!

                        Comment


                        • SL10 e cu H1 și H7 alte prețuri.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Originally posted by t0rquemada View Post
                            SL10 e cu H1 și H7 alte prețuri.
                            Stiu. Cam tot atât țin osram-urile, to din cauza tehnologiei folosite. Din fabrica am avut tot osram, dar simple. Alea sunt rezerva acum
                            Prowd of my new wheels!

                            Comment


                            • Curios ... eu folosesc nighrbreacker de mai bine de un an (si l-am folosit destul de intens) si sunt perfect functionale si acum.

                              By phone ... using Tapatalk and Samsung S5!
                              sigpic
                              This is My Ride!
                              !Visit and enjoy!

                              Comment


                              • Eu am osram nightbreaker unlimited de un an si jumatate si functioneaza perfect si acum.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google