Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aveti idee este legal sa montez o banda ingusta de folie deschisa sus la parbriz, tip parasolar?

    Comment


    • Doar dacă după montare, coeficientul de vizibilitate este de 75%, ținând cont ca el mai are protecție UV din fabrică.

      Comment


      • panselin4 ca sa te ajute oarecum cand soarele este jos si te orbeste din fata acea banda tip parasolar trebuie sa fie cat mai inchisa daca este doar 75% este ca si inexistenta. Eu am pus cea mai inchisa cand mi-am pus foliile pe toate geamurile la un service autorizat si am cerut sa-mi puna si acel parasolar cat mai inchis care mi s-a spus ca este ilegal si este pe riscul meu. In caz de vreo problema il dau jos si gata. La vechiul Logan am avut asa 7 ani si am trecut si ITP de 3 ori am fost blocat si de RAR la itp si n-am avut nicio problema. Singura problema a fost cand am vandut masina si la identificare din RAR noul proprietar a fost nevoit sa o dea jos. Deci in concluzie da este ilegal foarte inchisa dar nu cred ca o sa ai probleme depinde si cat de norocos sau ghinionist esti iar daca o pui sa fie foarte deschisa nu are efect mai deloc

        Comment


        • Apropo ca sa nu bata foarte tare la ochi si nici sa te incomodeze nu trebuie sa fie mai lata de 20-25cm adica sa nu depaseasca linia parasolarului cand este lasat

          Comment


          • Multumesc pentru informații
            marti dimineata sunt programat la un service autorizat, sa montez folii ilumar, si poate montez o banda si la parbriz, sa vad ce ma sfătuiesc si cei de acolo
            pe spate si luneta pun de 35- 38% iar pe fata de 80%
            voi monta folii în primul rand pt protectie uv, geamurile auto au protectie foarte slabă la uv, înafară de parbriz care am inteles ca sta bine la capitolul ăsta
            treaba asta este importanta mai ales de când am bebe

            am pe masina jaluzele, care ajuta mult si sunt f mulțumit de ele, dar sotia si copilul nu prea vad afara, si mai ales pt bebe este neplăcut ,în loc să stea linistit sa se uite pe geam, se mai agita si datorita faptului ca nu prea vede afara
            Last edited by panselin4; 31 March 2019, 13:31.

            Comment


            • Si eu mă gândisem prima dată la jaluzele dar văzând parerile unora si altora le-am scos din calcul repede. Intradevar dau bine pe mașină dar pasagerii din spate nu sunt tocmai încântați de ele de aceea comparația cu o folie de calitate nu-si are rostul in special când ai copii mici in spate.
              Ca folie eu am pus maxim posibil legal atât față cat si spate Llumar. M-am sfatuit cu băiatul de la atelier si el mi-a recomandat pt spate maxim pt ca asa aleg majoritatea clienților iar cei care au ales mai puțin unii din ei au fost cam dezamăgiți. Alegerea este a ta . Baftă!

              Comment


              • Salut
                Am o problema cu un logan 1.2 model 2016 nu imi mai functioneaza treptele 1.2 si 3 de la aeroterma din interior.Imi functioneaza doar treapta 4.Care sa fie problema?

                Comment


                • Eu am inteles ca sunt mai multe modele de jaluzele. Am vazut unele facute de o firma romaneasca care se montau prin fortarea cu o rigla intre geam si portiera. Au si un clip video. Parca sa zic ca sunt undeva pe la 60-70 de lei iar montajul este greoi.

                  Si am vazut si jaluzele cred ca produse in afara (daciamag le prezenta ca fiind OEM) si au cleme care permit scoaterea jaluzelelor in cateva secunde. Sigur ca un bebe in scaun nu va putea sa le scoata. Dar un bebe pe scaunul din mijloc nici nu prea este afectat de soare.
                  https://www.daciamag.com/dacia-sande...201658601.html
                  Last edited by gecmc94; 31 March 2019, 15:47.

                  Comment


                  • Am jaluzele exact pt logan 2 , vin pe conturul geamului, intra foarte ok, dar vizibilitatea din interior este ciudata, departe de perfectă
                    scaunul de bebe este la margine, unde este sistemul isofix, sta foarte bine scaunul în isofix

                    Comment


                    • Pai, la 159 eur, nu e nici o afacere..e aproape de pretul foliei si nu exista comparatie..
                      Am pus la masina sotiei ( Nissan Micra) cu inchidere maxima (am avut putin stres dar am mers lpe recomandarea baietilor ce le-au montat) dar nevestei ii place la nebunie: arata bine, nu se mai vede ce lasa pe bancheta spate, si se simte diferenta, masina mea se incinge mai tare in interior desi e alba..

                      Comment


                      • Daca toata lumea ar avea folii (si nimic nu se compara cu peisajele vazute prin sticla clara), cu totii ati blestema lipsa de vizibilitate de pe contrasens, la iesirea din parcare, la semafor, etc, etc. Eu vreau jaluzele pentru ca foliile nu ofera flexibilitatea jaluzelelor:
                        - protectie contra soarelui, vantului si insectelor si cand este geamul crapat
                        - protectie in repaus, cand te-ai intins in masina la umbra sa atipesti putin si lasi geamul crapat sa intre aer; nu vrei sa intre si altceva
                        - jaluzelele se monteaza exclusiv in perioada pranzului pe partea care are soare, neavand niciun sens sa le ai pe ambele parti si de aceea este bine sa se poata monta doar prin doua clicuri; in rest, stau in spate, la luneta

                        Comment


                        • Salutare! Poate cineva să-mi spună la cât ajunge Revizia a2a la 0.9 Tce?

                          Comment


                          • Aproximativ 140 euro + TVA (+/- 15%). totul depinde de serviceul unde faci revizia. 140 euro + TVA este tariful recomandat din fisa de produs

                            Comment


                            • Originally posted by emilnasu View Post
                              Salutare! Poate cineva să-mi spună la cât ajunge Revizia a2a la 0.9 Tce?
                              Acum doi ani am platit 570 de lei cu toate consumabilele de la reprezentanta.

                              Comment


                              • Și prima revizie cat ar fi?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google