Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan-ul meu, SL Plus 2019, are H7 la ambele: fază scurta și fază lungă.
    fost 1.4 MPI / GPL
    actual 1.0 SCE

    Comment



    • n-are cum... argument invalid; tu n-ai cetit ce-a zis torquemada?

      Comment


      • Eu la loganul meu 2018 am h7 pe ambele
        am verificat personal....

        Comment


        • asa au toate, si fizic si in manua, nu inteleg de ce ai nevoie de "surse" sa iti confirme cineva de ce bec ai nevoie.

          Comment


          • Salut!

            Va scriu in legatura cu o "problema". Am lasat masina prin oras ( nu foarte mult ) prin preajma unor pomi. Din cauza polenului/sevei am niste punctulete mici albe pe parbriz si pe toata masina. Am spalat-o cu cateva fise la o spalatorie dar nu s-au dus. Mentionez ca a si plouat foarte mult si tot nu se ia polenul de pe ea. Cand dau cu unghia parca incepe sa se mai duca putin. Sa merg la o spalatorie cu spuma activa?
            Nu am insistat cu nicio frecare pentru a nu zgaria masina.
            Daca cineva s-a mai intampinat cu problema asta mi-ar fi de ajutor.
            Va atasez cateva poze.
            Attached Files

            Comment


            • Alea sunt de la rășină, încearcă la spălătorie cu spuma activa, cat mai repede posibil.

              Comment


              • Rasina cam din ce pomi?
                Nu am lasat-o sub niciun brad/tei. Erau prin preajma dar nu efectiv sub.
                Te-ai intampinat cu problema de genul asta?
                Multumesc frumos!
                Last edited by 77sky; 5 June 2019, 19:38.

                Comment


                • Eu am avut ceva castani sălbatici, sau ce pomi au fost, în perioada mai - iulie era dezastru, nu mai puteam sa deschid ușile de cum intra acea rășină peste tot.
                  Forma o pelicula peste tot de trebuia la maxim 2 săptămâni sa o spăl.
                  Am avut norocul de am putut schimba locul de parcare.

                  Comment


                  • Dacă roiesc albine, viespi sau alte insecte în pomii respectivi, sa știi ca aia conțin rășină, sau ceva de genul. Nu trebuie neapărat sa fie brad sau tei, sau pomi fructiferi.

                    Comment


                    • Originally posted by EmanuelO View Post
                      Salut!

                      Va scriu in legatura cu o "problema". Am lasat masina prin oras ( nu foarte mult ) prin preajma unor pomi. Din cauza polenului/sevei am niste punctulete mici albe pe parbriz si pe toata masina. Am spalat-o cu cateva fise la o spalatorie dar nu s-au dus. Mentionez ca a si plouat foarte mult si tot nu se ia polenul de pe ea. Cand dau cu unghia parca incepe sa se mai duca putin. Sa merg la o spalatorie cu spuma activa?
                      Nu am insistat cu nicio frecare pentru a nu zgaria masina.
                      Daca cineva s-a mai intampinat cu problema asta mi-ar fi de ajutor.
                      Va atasez cateva poze.
                      Acool izopropilic(rășină) și clătire cu apă și/sau oțet(calcar) și clătire cu multă apă
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Multumesc frumos, voi incerca si va anunt ce solutie am gasit.

                        Comment


                        • Eu, anul trecut am facut isprava de a spăla masina in plin soare si m-am ales cu niste pete albe pe toată masina, inclusiv pe geamuri, extrem de persistente. Am incercat toate soluțiile propuse, mai aveam benzină, deși nici cu ea nu cred ca rezolvam. A fost cineva care mi-a sugerat s-o las asa, ca se vor duce cu timpul, de la ploi, fiind cea mai "curata" apa de ploaie. Bine făceam daca țineam cont de acea parere(dar ma zgariau pe retina), asa nu am facut decat sa o umplu de zgarieturi " panza de păianjen " . Nici de pe geamuri nu se luau, decat cu benzină și insistenta multă, ma batea gandul spre polish.Au dispărut intrădevar singure, în timp, după o toamnă și o iarnă, definitiv, dar cu ce pret....Aviz amatorilor, culoarea gri comette!
                          Last edited by alex1ioan; 5 June 2019, 14:55.

                          Comment


                          • Probabil de la detergent. Ca daca o clateai ca lumea, apa curata ramasa pe masina nu producea mare lucru.

                            Comment


                            • Sunt minerale dizolvate in apa care lasa urme la uscate. Apa de ploaie este foarte moale, adica nu are deloc minerale dizolvate. De aceea dizolva depunerile alea foarte usor.

                              Comment


                              • Originally posted by alex1ioan View Post
                                Eu, anul trecut am facut isprava de a spăla masina in plin soare si m-am ales cu niste pete albe pe toată masina, inclusiv pe geamuri, extrem de persistente. Am incercat toate soluțiile propuse, mai aveam benzină, deși nici cu ea nu cred ca rezolvam. A fost cineva care mi-a sugerat s-o las asa, ca se vor duce cu timpul, de la ploi, fiind cea mai "curata" apa de ploaie. Bine făceam daca țineam cont de acea parere(dar ma zgariau pe retina), asa nu am facut decat sa o umplu de zgarieturi " panza de păianjen " . Nici de pe geamuri nu se luau, decat cu benzină și insistenta multă, ma batea gandul spre polish.Au dispărut intrădevar singure, în timp, după o toamnă și o iarnă, definitiv, dar cu ce pret....Aviz amatorilor, culoarea gri comette!
                                Exact culoarea asta o am și eu... La tine s-au luat cu timpul dar au rămas mici zgârieturi ?
                                Update la ce am postat mai sus:
                                Nu sunt nici de la plante, nici de la pomi cu rășina, nici de la polen.
                                Astăzi la munca, împreună cu un coleg ne-am uitat și la mașina lui fiind exact la fel. Și restul ale colegilor.
                                Un p" vopsitor pentru a nu mai sta in aer închis a vopsit niste table afară, chiar daca erau cam 15-20 de m până la parcare au zburat toți vaporii aia pe mașini...
                                Nu știu cum o să scap de asta, nu am apucat saa bucur mai deloc de mașina, o am doar de 3 săptămâni... Când am scos-o de la delear era perfectă, acum...
                                Am avut un sentiment foarte neplăcut... De obicei sunt mai tipicar și vreau ca lucrurile mele sa fie într-o stare perfectă. Ce ce ar fi de făcut ?
                                M-am documentat că ar fi o decontaminare și apoi polish... DAR, nu știi cât de bine ii va face polish-ul.
                                As putea incerca cu alcool tehnic pentru geamuri, pe tabla nu știu ce să zic.
                                Ați mai avut asemenea evenimente?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google