Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montare tubulatura aer pasageri spate Logan 2

    Am cumparat de la cosmin_uau un set de tubulatura aer pasageri spate. Dupa incurajarile colegilor de pe forum am zis sa iau azi taurul de coarne.... Inceputul a fost promitator.... dupa care lucrurile au evoluat spre sublim. Am folosit intens apelative la sfinti, ingeri.... maini julite... ganduri fierbinti catre "managerii" care au hotarat sa nu se monteze tubulatura din fabrica... dar dupa 2 ore de chin a fost gata. Alta viata! S-a schimbat complet ventilatia in interior.
    Modificari constatate, metoda "dupa ureche":
    - nu se mai aude ventilatia la nivelul 4 ca si cum ai fi pe varful Omu. Parca suna mai infundat, mai estompat;
    - a crescut debitul de aer in zona pedalierului;
    - imediat se simte cald in zona pasagerilor din spate, la picioare;
    - nu se mai incalzeste deloc bordul in zona suportilor de pahare.
    In concluzie, a meritat efortul!
    Multumesc cosmin_uau pentru piese si colegilor pentru incurajari.
    Pentru cei care au de gand sa monteze, partea cea mai dificila pentru mine a fost introducerea pieselor curbate la 90 de grade in receptorii consolei centrale. Cum spuneam, nu-mi pare rau, a meritat efortul! Succes!
    Iar pentru CRETINUL care a hotarat ca romanii nu au nevoie de tubulatura asta un gand calduros de iubire!

    Comment


    • Aveti idee cat costa barele transversale de plafon pentru Logan 2 ? ( cele originale Dacia )

      Comment


      • Originally posted by old_radu View Post
        Scuze pt. off-topic !


        ...de pastrav ai auzit ?...ma .
        Originally posted by prometheus View Post
        Da pe unde te duci tu ma la pescuit ? ca si Insula Mare aBrailei au inceput cu betonatul de am inceput sa vad prin ea si masini pretentioase cu garda la sol foarte mica , asa ca Loganul eu zic ca inca n-are nevoie de scut metalic.
        Originally posted by Oti View Post
        Pastrav? Se gaseste in Lidl, eviscerat. Unde in salbaticie? Doar nu pescuiesti la crescatorie cu mana.
        Aiureli. Sunt o multime de locuri in Tara asta unde te poti aventura cu Loganu' prin "salbaticie" dupa un peste , poate omul merge direct pe albia raului . Plus ca nu se stie niciodata pe unde ajungi cu masina, parerea mea esta ca scutul metalic este necesar.
        sigpic
        !

        Comment


        • @ctropet, bravo, felicitari!

          Comment


          • Originally posted by ursu007 View Post
            Aveti idee cat costa barele transversale de plafon pentru Logan 2 ? ( cele originale Dacia )
            Cred ca undeva intre 100-130€
            Am cumparat si eu
            Ideea este ca nu le recomand
            La viteze peste 110 vajaie asa ca am renuntat la ele
            Le monteze la nevoie
            Recomand un thule
            sigpic

            Comment


            • @ctropet - felicitari, cred ca este prima interventie serioasa la masina. Daca tot ai umblat pe acolo..... de curiozitate te-ai uitat la polistirenul pedalier? Este intreg? Daca da, baga niste mocheta in gaura de sub el, mai multe patrate de mocheta, pana ajunge la acelasi nivel, stii tu de ce......
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Eu am pus de proba mai multe straturi. Concluzia: de la 2 in sus nu e ok; mocheta tinde sa se increteasca in jurul tunelului median si da cu virgula. Eu zic ca 2 randuri de fonim de 1 cm e suficient - poate chiar prea mult.


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                • Vasile, de unde ai luat tubulatura? Se gaseste in targ?

                  Comment


                  • De la userul Cosmin_uau. E serios. Unii zic ca au luat din reprezentanta, dupa cod. Eu am incercat in 3 locuri si nu au stiut ce sa- mi zica, doar: ,, va cautam noi"


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • @ Oti: polistirenul de sub pedalier e OK. De altfel masina e noua, nu are decat 8 luni, insa multumesc pentru sfat, o sa-i pun. In completare la aspectul asta, cam ce dimensiuni ar trebui sa aiba respectiva mocheta (L x l x i) ca sa nu fie nevoie sa desfac masina, masor, caut materiale sa le potrivesc, etc. Niste dimensiuni ar fi utile ca sa pot confectiona piesa si doar sa o montez la pozitie. Chiar asa, pentru montaj ce pot folosi, adeziv, cleme, braduti, sau o las acolo ca merge si asa?

                      Comment


                      • Schimbare maneta comanda stergatoare

                        Am vazut pe canalul de Youtube al colegului neamt pasionat de Logan (https://www.youtube.com/watch?v=o50UWs0s4mU) un tutorial despre schimbarea manetei de comanda a stergatoarelor cu una de la Renault Captur / Clio IV (cod 255671163R). Din pacate nu stiu germana si nu am inteles mare lucru, banuiesc ca aduce in plus o stergere temporizata si inca o functie legata de afisajul computerului de bord. Rugamintea catre pasionatii care inteleg germana sa ne explice si noua ce aduce nou schimbarea, si poate a incercat si la noi cineva modificarea si ne impartaseste din experienta.
                        PS: pe un site din Olanda am gasit piesa la 75 euro + 10 euro taxe postale (https://www.onderdelenlijn.nl/en/car...a10027836a127/) dar ma gandesc ca poate o gasim si in RO
                        Attached Files

                        Comment


                        • Pentru activare în uch ai nevoie de derelek. Maneta e cam 200ron SH. Referitor la CB al TdB nu aduce nimic nou.

                          E cel puțin un coleg cu modificarea făcută.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Gasesti si in RO, la dezmembrari, aproape noua ( intre 200 si 250 lei ).

                            Aduce o temporizare pe treapta 1 a stergatoarelor + impuls stergere, fara sprituire ( de pe al doilea buton de pe maneta ).
                            Usor de montat, exact ca in filmulet. Trebuie insa activata din derelek ( dupa cum a zis t0rque ). Merita, oricum ar fi.

                            Comment


                            • Interfata pentru derelek Logan 2

                              Imi cer scuze pentru off-topic, interfata hw si softul pentru derelek pentru un Logan 2 difera cu ceva sau poate fi folosita cea pentru Logan 1? Oare va functiona o interfata VAG 409.1 KKL din China?

                              Comment


                              • Pe scurt nu, trebuie CAN. S-a mai discutat pe ici pe colo, caută și vei afla de ce.
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google