Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ai scris bine - zic eu. Cu atat mai mult ar fi utila informatia.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Comment


    • eu zic ca pentru utilizator e chiar inutila temperatura motorului... cred ca de-aia este trendul sa se scoata, ea este masurata si e folosita de engine control unit iar daca e ceva problema se aprinde o avertizare in bord... noi nu mai putem controla nimic... fiind si benzinar de ce va bateti capul? bagi cheia si pleci indiferent daca e cald sau frig... masina se ajusteaza ea in functie de temperatura nu are nevoie de ajutorul nostru... pentru melancolici se poate lua si de pe CAN informatia asta insa nu vad la ce ajuta... exista un sindrom la posesorii de dacie - sa isi puna pe masina ce vad pe la altii si ei nu au pe masina lor chiar si daca sunt total inutile chestiile alea... mai erau unii morti sa puna buton eco pe motor de 1.2 ....adica pe bune? doar asa ca nu are si vrea... eu am 90 de cai si am folosit odata butonul ala sa vad ce face si cand am vazut ce face nu m-am mai atins de el...
      RTFM

      Comment


      • Daca nu te intereseaza starea motorului, atunci ai dreptate. Informatia despre temperatura am vazut-o si pe U650M si pe turism din clasa de lux. La rationamentul tau- dus la extrem- totul e inutil. Fiecare cu ,, pasaricile,, lui.


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • cu ce te ajuta sa stii ca e ok? caci atunci cand nu e ok nu mai merge oricum masina? sa stii ca nu mai e ca pe vremuri sa faci foc sub masina sau sa tragi pe dreapta cand e prea cald motorul....adica exista sute de parametrii evaluati continuu in masina - asa putem sa ne ingrijoram si de pozitia volantei sau de timpii la care se dau scantei in cilindri... eu zic ca e mai util un senzor de temperatura exterior de ex. - parerea mea
          RTFM

          Comment


          • Respect. Parerea mea : motorul are nevoie si de componenta umana indiferent cat de automatizat ar fi.


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment


            • Poti sa mergi juma de an fara sa sti ca ai termostatul defect, dupa ce dai cu cel putin 50% mai mult pe combustibil o sa zici ca ceva nu este in regula, aia din reprez o sa zica sa mergi asa, dupa un an o sa te prinzi ca e termostatul.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Deci este mai bine ca nu am cb si am acele liniute ce indica temp.apei din blocul motor?

                Comment


                • Legătura cu X52 e?

                  75% din posesorii de X90 se plângeau de liniuțele respective.
                  La T4 le-au scos dar au lăsat indicator bicolor(albastru până la 60C) la X98(clio4) și monocolor la X52.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • @dadan

                    atunci, pe baza rationamentului tau, de ce mai ai nevoie de indicator combustibil ? ca doar când ramane fara nu mai merge trotineta, nu? posesoru trebe sa bage benzina continuu, nu sa-l intereseze nivelul din rezervor, asta e un detaliu nesemnificativ

                    sau de ce ai nevoie de indicator turatie ca doar poti schimba si dupa ureche, ori ti se taie injectia daca ii dai prea mult ori iti moare de la subturare. intre cele 2 extreme masina merge

                    observi ceva in neregula?

                    indicatorul de temp apa e o componenta esentiala. ti-au explicat colegii mai sus de ce. e adevarat ca tu nu poti face nimic, decat sa constati niste anomalii, cu care masina oricum merge, doar ca nu mai merge in parametrii optimi

                    asa, fara indicator, cum poti constata ceva daca nu vezi? ce, daca ai o problema de sanatate, cum poate medicu sa-si dea seama de ce suferi tu daca nu te supune la niste teste? se bazeaza pe ce ii spui tu? poate nu poti sa-i spui nimic. el de unde sa stie ce ai daca nu te poate evalua?

                    sa stii ca nu e in interesul reprezentantei sa te ajute, mai ales in perioada de garantie. pt ei e perfect daca nu ii deranjezi cu nimic. dupa garantie mai stati de vorba, pt ca atunci platesti tu, nu platesc ei/fabrica
                    Last edited by cristi....; 2 January 2016, 02:04.

                    Comment


                    • Bordul are un bec care se aprinde incazut in care apa se incalzeste mai mult decat trebuie
                      Probabil are si avetizor sonor
                      Eu sunt supărat că nu se mai pun indicatoare cu presiunea la ulei
                      sigpic

                      Comment


                      • Exista pe motor un senzor presiune ulei? Poate reusim sa " furam date de pe el".
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Originally posted by stoicanu View Post
                          Bordul are un bec care se aprinde incazut in care apa se incalzeste mai mult decat trebuie
                          Probabil are si avetizor sonor
                          Eu sunt supărat că nu se mai pun indicatoare cu presiunea la ulei
                          Eu sunt suparat ca nu mai pun indicatorul de baterie

                          Comment


                          • Originally posted by Oti View Post
                            Exista pe motor un senzor presiune ulei? Poate reusim sa " furam date de pe el".
                            Da, senzor pres ulei nu exista original, se poate monta ( genul model D1300 fara imbunatatiri ) dar unde afisam informatia ? Info de la senzor nu se pot arunca in CAN sa citim pe android sau altfel ...

                            Comment


                            • Gasim noi un loc sa punem un "bargraf", merita? Ne aruncam ochii des pe el? sau este nevoie cand si cand, rar?
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • Eu mi-am luat asa ceva, l-am bagat in mufa calculatorului si imi arata pe telefon, printre altele, si temeratura lichidului de racire.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google