Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Danis702000 View Post

    Arată foarte bine. Cum se aude muzica după ce ai izolat total portierele? Din poze par boxele din fabrică. AI pus și burete și în zona difuzoarelor (în spatele lor)?
    Se aude clar mult mai bine muzica,desi am boxele din fabrica- cu alte boxe mai de calitate era o diferență uriașă, dar nu asta am vrut
    si insonorizarea este mult superioară, ajuta si asta la sonorizare
    Tabla suna a tanc, a plin
    cand bati cu degetele in tabla cu insonorizant si in tabla fără, este diferenta zi noapte
    am batut in tabla de land rover, suna a conserva pe lângă tabla mea acum

    faine rau proiectoarele, si mai ales funcția cornering si folow me home
    as monta si eu asa ceva
    Last edited by panselin4; 5 June 2020, 09:23.

    Comment


    • Stânga LED 8W OEM, dreapta H16LL 19W OEM

      Pentru cârcotași: întâi modificați ceva la mașină ( nu jante, paravânturi, spoilere) apoi puteți comenta altfel rămâneți la stadiul : vreau dar nu dau bani și oricum e proaste
      Attached Files
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Sunt curios cum se aud boxele. Da, sună altfel tabla. Cam cate kilograme crezi că ai adăugat? Modulul pentru toate (cornering, follow me home..etc) este din Germania, făcut special pentru Dacia (Can Bus), luat mulțumită lui t0rquemada.
        Attached Files
        Last edited by Danis702000; 6 June 2020, 12:53. Reason: Corectare greșeli din engleză.

        Comment


        • Nu de aici am luat modulul: https://www.carmodule.de/kategorie-1...odule.html?p=2 Văd că au și aici destule.
          De unde l-am luat (LZPARTS) nu mai există, din păcate.

          Comment


          • Am dat cu insonorizant mastic de la "STP" pe sub mașinăși în zona oalelor roților , din loc în loc am mai pus bucăți de "STP" de 1,5, peste care am dat cu masticul. Peste care am dat cu insonorizantul acela de la "Dedeman". Nu știu dacă chiar are efect. Sunt zone pe care nu le-am fotografiat, cu toate că am dat cu mastic.
            Attached Files

            Comment


            • Adăugare lucruri.

              Comment


              • Este treaba foarte buna ce ai facut eu am dat prin cavitati ceară speciala de la ixell, si acel insonorizant negru de la dedeman de tip spray la oalele roților

                Comment


                • Mulțumesc! Am zis că dacă tot m-am apucat, de ce să nu izolez și pe sub mașină. Este bun și insonorizantul de la Dedeman, mai ușor de aplicat decât cu pensula. Mai dădusem chiar când am luat mașina, dar folosisem o vopsea cauciucată (luată din Târgul Vitan). Oricum, se simte că este de altă calitate vopseaua aceasta dedicată. Dar, sincer să fiu, nu știu dacă chiar o să se simtă ceva. Este mai greu să dai pe sub mașină (în spate este mai mult loc- sub portbagaj). Mulțumită lui t0rquemada am dat jos bordul și am început să izolez, inspirat de tine (Panselin4) am început să izolez și compartimentul motor. Atașez câteva poze. Între bord și zidul de foc am pus un strat de STP de 1.5 peste care am pus un strat de burete cofrat (toate de sus până jos), peste care vine insonorizantul din fabrică (pâsla). Am izolat fiecare părticică din bord, fiecare plastic, dat jos toate plasticele și îmbrăcate în burete acolo unde se uneau cu alte plastice....etc. În compartimentul motor am pus tot SPT de 1.5 peste care vine un burete cu aluminiu ( de la ”CTK”), puse de sus până la podea, peste care vine și insonorizantul din fabrică. Încă nu am terminat. Am pus două poze în care se vede cam cum arată vopseaua pentru pasajul roților.
                  Attached Files
                  Last edited by Danis702000; 12 June 2020, 03:45. Reason: adăugare poze cu vopseaua în zona roților

                  Comment


                  • Faina lucrare! Felicitari!

                    Si acum, Scuze de offtopic! Urate mai sunt fiarele alea nevopsite......
                    Last edited by autom; 12 June 2020, 19:13.

                    Comment


                    • Mulțumesc! Cred că foarte multe persoane au făcut astfel de lucrări.

                      Comment


                      • Cat costa proiectoarele? Merg puse la Logan prima versiune aparuta?

                        Comment


                        • Originally posted by Danis702000 View Post
                          Este bine. Problema este și la ferestre.
                          Mulțumită lui t0rquemada am schimbat proiectoarele de ceață "Dacia" cu cele de la "Renault Captur"- Sunt "plug and play", trebuie doar tăiată masca unde se prind proiectoarele de ceață.
                          Le ai cumparate de la torquemada? Sunt din Bucuresti, ma intereseaza si pe mine, cu led 8w si dreapta 19w, cat costa final proiectoarele?
                          Merge pus pe mufa originala a masinii?
                          Last edited by pistritu; 13 June 2020, 17:54.

                          Comment


                          • Proiectoarele originale ale mașinii sunt cu bec halogen H16LL (LL=long life). Proiectoarele de Captur sunt cu LED de 8W.

                            Merg puse pe Logan II dar la 500ron unul nu cred că sunt amatori
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Salutări! Da, sunt ”plug and play” (mufele sunt identice). Mașina este din 2014, nu am avut probleme, au intrat perfect. Singura problemă este să le calibrezi să bată lumina cum trebuie (fiindcă vin de pe alte mașini care sunt calibrate din fabrică altfel- cele montate sunt din Belgia). t0rqumada a făcut toată cercetarea(ce proiectoare se potrivesc, ce an...etc). Proiectoarele le-am găsit pe ”OLX”, cam 350 de lei au fost. Important să fie Renault Captur după 2017. Dacă vrei (și nu te interesează foarte mult câți bani dai- din păcate nu știu cât costă) sunt persoane care vând proiectoarele doar împreună cu bara față, nu vând doar proiectoarele.
                              Din păcate, am scris prin telefon, nu a apărut tot mesajul legat de insonorizare. Este o lucrare ce necesită ceva timp, plus că nu mai poți circula cu mașina. Oricum, izolezi totul după ce dai jos bordul, nu o să se mai vadă nimic. Recomand să se pună bureți și în zona în care se unesc stâlpii A cu bordul (pe toată zona, de la parbriz până la uși). În habitaclu nu este atât de dificil de izolat precum este în compartimentul motor. Tot materialul a adăugat ceva greutate mașinii. La ITP s-au uitat (Meridian Sud) destul de mult la cum am izolat compartimentul motor, nu prea înțelegeau ce este acolo, de ce am izolat. Dar, primul lucru pe care l-au remarcat au fost proiectoarele, s-au uitat ceva la ele. Dar nu au fost probleme, probabil că au văzut că au cod Renault (90087757 R).
                              Nu știu dacă o să se simtă ceva, nu am terminat lucrarea.

                              Comment


                              • Câteva poze cam cum se văd plasticele din Rusia (față, spate, tunel median). Dacă ați izolat podeaua, vor intra destul de dificil cele din față (la șofer). Le am de un am și ceva.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google