Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La logan 1 nu mai stiu cum era. Oricum, tot pe deasupra.

    Comment


    • Din cate am citit pe net, cricul original este extrem de sensibil. La fel si cheia de roti...

      Am imbunatatit ambele sisteme..
      Attached Files

      Comment


      • Unde ai citit asta?

        Comment


        • Mi-au trimis din China un cheder care, spun ei, face ca aerul să nu se mai oprească în ștergătoare și în plasticele laterale. Nu știu ce sa zic... (în poze pare mai mare decât este în realitate).
          Cum ai montat banda LED în compartimentul motor? Este cu doi magneți ca atunci când deschizi capota să se aprindă LED-URILE?
          Attached Files
          Last edited by Danis702000; 4 July 2020, 15:38. Reason: adăugat lucruri.

          Comment


          • S-a mai discutat și despre cric, și despre cheia de roți. Sunt persoane nemulțumite de cric, dar nu pentru că ar fi instabil, ci din motive de manevrabilitate. Eu sunt foarte mulțumit. Fac ture fără oprire cu maneta. Iar despre cheie, tot așa. Dacă un bărbat de peste 70 de kg, nu poate desface prezoanele cu cheia originală, folosindu-se puțin de greutatea corpului (a nu se înțelege cu piciorul, urcându-te pe cheie), atunci prezoanele au fost strânse prea tare în service, cu mult dincolo de tensiunea recomandată de Dacia.

            Comment


            • Sa o iau pe rand....

              Cheia de roti , pe langa ca este destul de subreda, are si forma aia ciudata, este un pic indoita la unghi superior celui de 90 grade si, mie cel putin, mi se pare nesigura. Nu neg ca se poate folosi, si in inchisorile comuniste taiau detinutii gratiile cu lama de ras....

              De citit, am citit chiar pe acest forum polemica cu cheia de roti si cricul din dotare.

              Totusi, nu trebuie sa avem obiecte dimensionate la limita de rezistenta . Nu neaparat o folosesc pentru mine, poate trebuie sa ajut pe altcineva aflat la anaghie ( in zilele noastre , oamenii au devenit extrem de egoisi si dezumanizati , eu sunt opusul!)

              Cricul, CLAR e subred. Si cel de Dacie 1400 era mai gros in material.

              Banda led, la capota, o sa fie alimentat, la nevoie, printr-un cablu spiralat ( inca il caut). E prinsa cu autofiletante.



              Ce am mai facut.....

              Am inaltat un pic scaunul soferului ( sunt mai mic de statura) si am pus banchete fractionabile pe spate ( e ok sa poata fi rabatat partial accesul la portbagaj sau sa transport obiecte mai lungi).

              Am mai facut un sistem de prindere a rezervei inguste .
              Attached Files
              Last edited by autom; 4 July 2020, 21:29.

              Comment


              • Presulete. Greu mai gasesti ceva care sa imbrace contraripa din stanga


                Attached Files

                Comment


                • Mulțumită lui t0rquemada am (a) montat tabloul de bord de la "Renault Clio 4". Trebuie bricolat, tăiate mai multe din carcasa de plastic a tabloului de bord de "Renault", mascate anumite goluri, dar lucrarea zici că este ca din fabrică. Are și o bandă cu LED-uri care se face verde, galbenă și roșie, in funcție de stilul de mers.
                  Attached Files
                  Last edited by Danis702000; 9 July 2020, 16:14. Reason: corectare greșelile auto corectare.

                  Comment


                  • Vis a vis de preșuri și mizerie
                    Am rezolvat problema mizeriei de sub pedale / contraaripă cu o mocheta subțire ( https://www.leroymerlin.ro/products/...e-culori/15058 )....sub tăviță de cauciuc și pedale.
                    Mocheta este subțire și se modelează pe forma caroseriei.
                    Mizeria de pe încălțăminte cade pe mocheta și în tăviță..la nevoie, in 30 sec scutur mizeria din tăviță și de pe mocheta...
                    Logan 0.9 TCe 2018

                    Comment


                    • ce sa mai...

                      hartz.jpg

                      Comment


                      • Mi-ai inveselit finalul zilei
                        Last edited by alex1ioan; 9 July 2020, 19:27.

                        Comment


                        • Da, așa este, nu voiam să pun toată poza. Dar am zis să o pun să se vadă ce se întâmplă când sunt puse becurile acelea cu senzori în magneți, cele care se aprind când nu mai este magnetul.

                          Comment


                          • Cum se vede noaptea, jos se vede și banda LED.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Preț, cod, nou sau sh? De unde l-ai cumpărat? Mulțumesc

                              Comment


                              • A fost cam 230 de Lei, dd la cineva de pe "OLX". Când-am luat mi s-a spus că este nou. După aceea, cu ajutorul lui t0rquemada am descoperit că avea cam 10.000 de Km, fiind din Belgia. A avut niște probleme, nu se aprindeau anumiți martori (semnalizarea stânga, luminile), până la urmă a descoperit cauza t0rquemada, a trebuit să pună și sa lipească niște pini și condensatori lipsă. Acum merge foarte bine. Așa că mai bine recomand de la cineva de încredere.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google