Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare, cu ce eliminati punctele mici de rugina de pe vopsea ?! Acele puncte "varf de ac", vopsea contaminata.
    A mea e alba si e bubata toata, inclusiv pe bari/spoilere si e din 2013...
    sigpic

    Comment


    • Rugina pe vopsea? Nu prea imi vine a crede. Sunt doua posibilitati de aparitie a ruginei. Prima, din exterior, atunci cand masina este zgariata sau lovita pana la tabla. A doua posibilitate este din interior si apare cand se perforeaza tabla. La inceput se umfla vopseaua in zona afectata dupa care iese la iveala.
      Rugina pe spoiler? Iar nu-mi vine a crede pentru ca spoilerele sunt din material plastic .
      Daca ai puncte multe pe suprafete extinse (inclusiv spoilere) inseamna ori ca ai mers prea aproape de spatele vreunei cisterne (sau in depasire) si substanta transportata a ajuns pe masina ta (de exemplu bitum) sau ai trecut printr-o zona unde se turna asfalt proaspat. Sau poate ai mers in iarna asta in spatele unei sararite si vopseaua a fost afectata de mixul (sare si nisip) folosit. Intreaba la un atelier unde se face asa-zisul detailing si vezi daca exista ceva cu care se pot sterge punctele pentru ca eu nu cred ca este rugina.
      Bafta!

      Este adevarat ca mai exista si posibilitatea ca tabla sa fi fost oxidata la exterior din fabrica dar nu explica rugina de pe spoilere si nici faptul ca ar fi rezistat asa din 2013.
      Last edited by gabrieln1960; 11 March 2019, 17:16.

      Comment


      • Salut prieteni ; am un logan fabricat in Octombrie 2017 si achiziționat in Iunie 15,2018 . Am 23.000km si de puțin timp sm constatat am observat pe 80% puncte de rugina ( Mor ) ...inițial văzusem doar in portbagaj , DAr cand m-am uitat mai bine pe aripi portiere

        Comment


        • Credeți ca sa va revopsi mașina integral sau doar stric acele puncte ?

          Comment


          • Poze te rog

            Comment


            • Cel mai bine ar fi să mergi la o constatare în service si vezi ce ti se spune si din ce cauze au aparut acele puncte (dacă sunt de la pietricele n-or sa intre pe garanție). Garantia anticoroziva este de 6 ani si daca este cazul probabil va fi o revopsire totală după cum ai spus. Baftă!

              Comment


              • Salutare!
                Sigur sunt puncte de rugina si nu impuritati/depuneri?
                Intreb pt ca la a mea, de culoare alba, am zarit cateva punctulite, ca varful de ac, maronii, dar s-au curatat..adica am spalat masina si am sters cu ceara si s-au dus, ma impacientasem degeaba..

                Comment


                • Poze ar fi de dorit de la cei care acuza astfel de probleme.

                  Comment


                  • Și eu am patit la fel cu l1. Puteam sa jur ca e rugina... Nu era.

                    Comment


                    • Am încercat si eu sa șterg acele puncte , unele cu un șervețel umed de mașina si s au șters
                      You do not have permission to view this gallery.
                      This gallery has 3 photos.

                      Comment


                      • Sa nu fie de rugina ???

                        Comment


                        • Posibil sa fie resturi bio (de insecte lovite) care apoi putrezesc.

                          Comment


                          • Din ce se vede in foto 99% nu e rugină. Si eu am aceeasi culoare si am avut asemenea picatele care intr-adevar se iau destul de greu si tot mai apar în diverse locuri si nu este rugina. Nu-mi dau seama exact din ce cauza apar. Deci spor la curatat

                            Comment


                            • multumesc pentru răspuns

                              Comment


                              • Cum ce se curăță ? La spălătorie si sau cerută ? Mulțimesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google