Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La colegul aurbrz a fost altceva. Acolo au tot schimbat piese la nimereala, masina fiind imobilizata. Aici vorbim de schimbat actuatoare pentru a remedia problema trepidatiilor.
    Ca istoric, estonianului i s-au schimbat mai intai ambreiaj si volanta, iar dupa alti 13.000 de km cand trepidatiile au reaparut, i s-au schimbat acutatoarele, trepidatiile disparand astfel.

    Comment


    • Acel "altceva" in cazul colegului aurbrz oare de ce a fost generat? Am tot scris de nenumarate ori despre influenta actuatoarelor, am oferit detalii, etc. dar....(erau alte "preocupari" pe atunci).

      Comment


      • Fara sa discut in contradictoriu, colegul aurbrz avea trepidatii inainte de incident si a ramas cu ele dupa schimbarea celor 2 actuatoare si a calculatorului de viteze. Estonianul sustine ca nu mai are trepidatii desi au ramas acelasi disc si volanta care fusesera schimbate cu 13.000 de km in urma si care produceau trepridatii inainte de schimb.

        Comment


        • Nici eu nu doresc sa te contrazic, s-a mai tot "discutat", asa cum am mai tot scris timpul le "rezolva" pe toate (ramne de vazut daca si in cazul estonianului problema va fi rezolvata complet si definitiv), raman la parerea (pana la proba contrarie) ca acelasi efect poate sa fie generat de mai multe cauze iar si in cazul trepidatiilor la JS3 sunt un cumul de factori, nu cred ca este bine sa generalizam pot fi si cazuri particulare, dar desigur ca fiecare poate avea argumentele si parerile sale.
          Drumuri bune! (si fara trepidatii)

          Comment


          • E clar ca nu avem o confirmare clara a rezolvarii problemei, decat pana cu confirma mai multe persoane. Dar, ce ma bucura, este ca se incearca si altceva decat schimbare de disc si volanta care clar nu rezolva decat temporar problema.

            Comment


            • Acum cativa ani am schimbat actuatoarele la o fosta "robotizata", nu am avut trepidatii nici inainte nici dupa iar cel caruia i-am facut-o cadou (pe la 150 k km) merge bine mersi si cu ambreiajul original.

              Comment


              • Comparam mere cu pere...

                Comment


                • Si la JS3 sunt exemple\cazuri fara probleme.

                  Comment


                  • Sunt foarte putine cazuri care bine, cum si la JS4 sunt cateva cazuri care trepideaza.

                    Comment


                    • Tocmai de aceea am scris ca nu este bine sa generalizam fara sa abstractizam\particularizam, sau altfel spus exista si o (mica) posibilitate ca estonianului sa nu ii reapara problemele dar altuia cu JS3 care schimba actuatoarele da (mai era un coleg care oferea solutiile sale "universal valabile" se mai si lauda cu ele pe aici arogandu-si toate "meritele") dar desigur ca toate acestea pot sa fie si relative\subiective.
                      Numai de bine!

                      Comment


                      • Nici estonianul nu e convins ca asta e solutia permanenta si intreba daca sa vanda masina.
                        Eu personal ma bucur ca se incearca si altceva.

                        Comment


                        • ma mir ca nu au schimbat pe garanție mai multe acturatoare cei de la Dacia,in loc de kiturile ambreiaj, sau poate nu stiau?

                          Comment


                          • Actuatoarele estonianului au fost schimbate pe garantie, destul de multe JS3 insa au cam "iesit" din garantie, sunt curios daca se confirma ca schimbarea actuatoarelor rezolva (cel putin pentru o perioada mai lunga de timp) problema cati dintre posesorii de JS3 vor face asta pe banii lor (si mai ales vor impartasi si altora experienta lor).
                            PS: cand am achizitionat masina nu stiam pentru cat timp o voi tine, citind insa acest topic inainte (cine doreste poate sa citeasca inca de la inceput cand chiar daca nu aparusera si posesori de JS3 s-au detaliat\discutat si potentialele probleme cu ambreiajul si actuatoarele, ulterior s-a oferit si codurile, etc., deci asta s-a discutat cu mult inaintea postului de pe forumul german) eram pregatit sa le schimb si pe cheluiala mea tinand cont de costul lor, am zis ca daca ma tin 50k km e bine, am depasit aceasta "tinta" si la cum se comporta cred ca mai duc mult si bine, dar daca va fi sa am probleme le voi schimba in secunda doi pentru ca sunt multumit de masina si EasyR-ul meu.

                            Comment


                            • nu stiu, timpul ne va confirma, daca ne vor impartasi cei cu probleme din RO ce au reușit sa rezolve.
                              in afara de nickey1982 si aurbrz, mai sunt colegi forumisti cu probleme?

                              Comment


                              • Daca citesti acest topic poti sa gasesti si raspunsul la intrebarea ta, (mai sunt si alti "colegi forumisti cu probleme").​​​​​​

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google