Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cateva date de pe un site rusesc despre cutia noastra: http://autoelectricnn.ru/rkpp_renaul...tika_i_riemont

    Repair and maintenance of robots Renault Easy'R.
    1 times in 150 000 km require replacement clutch Kit.
    Adaptation of the point setting of the clutch and gearbox options training (initialization) 1 times in 30 thousand km or immediately if symptoms of incorrect work of the CDPC: disappearance or deterioration of the creeping regime hitch when switching gear.
    In some cases crashes transmission electronic module. May be repaired.
    It is advisable to do Diagnostics Easy'R times in 30 thousand km.
    A large part of the robot malfunctions Renault Easy'R JS3 associated with clutch by soaking 1 actuator clutch.

    Comment


    • Am mai incercat metodele. Mi se pare optim trasul franei de mana cu un dinte . Intrerupator separat , nu cred ca merita efortul . Acuma , cei care au vibratii ar trebui sa circule cca .trei zile exclusiv cu crawlingul dezactivat (frana de mana un dinte) apoi sa observe pentru cate zile dispar trepidatiile masinii . A nu se uita ca se dezactiveaza si HSA-ul.
      Last edited by georgstelsib; 25 April 2019, 18:06.

      Comment


      • Bună seara tuturor!

        Am revenit pe acest forum căci îmi cumpăr Dacie noua. Mai exact Logan SL Prestige Plus 0.9 Tce Easy-R.
        Renunț la băbuță mea, Symbol 1.5 Dci 2006 (euro 3) ca sa cumpăr masina nouă. Citind ulterior comenzii acest forum și acest thread cu JS3 Easy-R incep sa am palpitații și gânduri negre! Îmi fac mea culpa ca nu am facut un research prealabil comenzii, ca nu mi-am dedicat timpul căutării si documentării....
        Vreau să vă spun că îmi pare extrem de rau pentru voi și pentru toate problemele voastre! Este inacceptabil ca în anul 2019, in Romanica europeană să se mai întâmple asemenea lucruri! Este inacceptabil ca firma Dacia sa facă asemenea lucruri oamenilor de bună credință care vor mașină nouă...
        Nu pot spune că sunt mare patriot dar rezonez cu ideea de Dacia, de produs fabricat in Romania, chiar daca cu tehnologia și know-how-ul francez. Măcar niște oameni au ce munci aici și nu isi caută de lucru aiurea oriunde văd cu ochii dincolo!
        Îmi pare rău că prin aceste probleme se dă credit ideii că un sh echivalent ca bani este ani lumina înaintea unui produs nou. Știu exact diferența, într-adevăr o Dacie noua nu va putea fi la nivelul unui Mercedes, BMW, Volvo, etc . Dar criteriul pentru care am făcut această alegere este tocmai cel de a nu sta in service, de a nu repara ce cade inevitabil la orice mașină dupa un număr de ani și kilometri...

        Mașina nouă are termen de livrare 10-15 Mai. Vă voi ține la curent cu desfășurarea evenimentelor. Îmi doresc acum doar sa fiu unul dintre norocoși, precum Gabriel, singurul ce nu a avut probleme. Dar probabil că nu va fi cazul, eu fac minim 6 drumuri pe zi in București și 3 zile navetă la Pitești...

        P.s dealerul (meridian sud) mi-a spus ca de 10-12 luni nu mai există probleme semnalate de către noii proprietari. O fi bullshit tipic, o fi ceva real, adica au găsit finally o rezolvare?! Timpul va confirma

        Comment


        • Daca gaseau o rezolvare, o aplicau si celor cu probleme. De pe dorum de la noi nu a confirmat nimeni pana acum rezolvarea problemei.
          Eu te sfatuiesc sa eviti pe cat se poate deplasarea cu frana semi-apasata. Cred ca asta e cauza aparitiei trepidatiilor. La mersul bara la bara incearca sa lasi 2 metri masinii din fata, dupa care ridici piciorul de pe pedala de frana complet, iar apoi franezi ferm. La parcari incearca la fel sa parchezi eliberand complet pedala de frana, iar daca prinde prea mare viteza poti ridica un dinte frana de mana pentru a decupla ambreiajul.
          Pe site-ul rusesc de mai sus se recomanda ca daca oprirea e mai lunga de 15 secunde sa se scoata in N.
          Iti urez sa te bucuri de masina si sa nu ai probleme!

          Comment


          • Mulțumesc frumos!
            Sper din tot sufletul să se rezolve cumva pentru toată lumea!

            Comment


            • Daca mai poti cumva sa anulezi comanda , fa-o !! lasa ce ti-a zis tie acel dealer , ei sunt platiti sa promoveze produsul nu sa-i expuna problemele ! dupa cum bine ai observat , sunt foarte multi cu probleme la aceasta cutie , sunt sanse foarte mari ca si tu evident vei avea probleme , ironic , ai luat masina noua ca sa scapi de statul prin service , e uite ca s-ar putea sa iti faci abonament la ei tocmai datorita cutiei.
              Last edited by prometheus; 25 April 2019, 21:07.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • @ rodavidoff , sa te bucuri de masina si nu fi pesimist. Eu si Sanderica si acum dupa proape doi ani ne facem cu ochiul (sunt un daciot multumit) desi la inceput i-am cantat putin in coarne. Daca ai totusi urme de indoiala, asa cum a spus si colegul, mai bine anulezi comanda. Easyr-ul e mai comod in trafic dar si cele 3 zile de naveta ajuta.
                Ar fi interesant de stiut daca Dacia a schimbat ceva la Easy-rurile mai noi si mai ales ce. Putin probabil sa aflam. Comunicarea cu reprezentantele pare deficitara. Cei de la centru au haturile si sunt foarte secretosi.

                Comment


                • Nu cred că mai pot anula comanda. Probabil pierd avansul. Altă mașină de înlocuit, fără Easy-R, iar e mai mult ca sigur că nu se poate, in plus ăsta era scopul, sa îmi facă viața mai ușoară ușoară.

                  Comment


                  • Lasa, nu e bai, mergi cu usa deschisa un pic, sau cu frana de mana trasa un pic, ce conteaza ca e masina noua, noi sa fim sanatosi... Dacia sa cumparam, ca na, merge tara inainte... Asa am ganditi si eu, demult... si dupa dacie am schimbat 3 alte marci, toate mai bune ca dacia...
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Dacă Logan cu Easy-R ți se pare prost să vezi ce bun e un Toledo când îți pică ambreiajul: 4780RON
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Acum depinde si cand pica, ca daca pica la 100.000 de km, nu e asa o tragedie. Daca trebuie schimbat ca la Easy-R din 10.000 in 10.000 de km, atunci da.
                        Si sa nu uitam ca pusese un coleg o poza cu factura interna si nici la Dacia nu e prea ieftin, depasea 3000 de RON.

                        Mai adaug cateva sfaturi, care mi se par de bun simt, de pe acel site rusesc:
                        Operation robot Renault Easy'R. Basic rules for the durability of the box.

                        During long stop, approximately more than 15 seconds vljuchat neutral.

                        In cold weather the first kilometer ride in the quiet mode.

                        How can I use motion mode with maximum ragged accelerations.

                        Once in 30 thousand. km diagnosis and, if necessary, training boxes.

                        Put car in neutral when he parked and use Handbrake, respectively.

                        Regular riding switches between modes during movements are not desirable.

                        Comment


                        • Doar daca schimbi și volanta depășești 3000 lei, altfel este până în 2000lei.

                          Comment


                          • Oare de ce doar in Romania se mai vinde cutie automata? De ex in Germania sau Austria sunt scoase inca de anul trecut.
                            Chiar acum configuram pe cele 2 tari si nu se mai vinde nici o masina cu cutie automata, egal de versiune.

                            Comment


                            • Originally posted by t0rquemada View Post
                              Dacă Logan cu Easy-R ți se pare prost să vezi ce bun e un Toledo când îți pică ambreiajul: 4780RON
                              Ma, eu momentan am 5 ani si Zero probleme, tu mereu inventezi ceva sa denigrezi masina altuia, dar din fericire doar INVENTEZI... eu doar constat. Daca o sa pice ambreajul candva, asta e, schimbam, dar in mod cert si clar, eu momentan schimb doar uleiul cum schimba altii ambreaje si volante pe aici... Deci, nu plange tu dupa ce ar putea pica la toledo, ca nu pica asa usor nimic... Momentan inca pot spune linistit ca am masina noua... Fara greierasi si fara interventii la service, deci te rog frumos, pe viitor nu ma informa tu cu ce ar putea pica la masina mea, ca nu stii, esti 'expert' doar la dacia. Poate pica orice oricand, la orice masina, important este daca, cand si cat de des pica...
                              Last edited by mumus; 26 April 2019, 10:27.
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • Originally posted by nelu_242000 View Post
                                Oare de ce doar in Romania se mai vinde cutie automata? De ex in Germania sau Austria sunt scoase inca de anul trecut.
                                Chiar acum configuram pe cele 2 tari si nu se mai vinde nici o masina cu cutie automata, egal de versiune.
                                Pentru ca in cele 2 tari mentionate de tine, legile sunt mai aspre si protejeaza mai bine cumparatorul.
                                La noi, se stie cum merge treaba. Poate mai au cutii Easy-R pe stoc si trebuie sa le vanda undeva, in tara unde risca cel mai putin.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google