Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Și eu am trecut prin același lucru. Am trecut deja prin toate fazele clasice, negare, depresie, acceptare.
    Aștept masina săptămâna viitoare. Vom vedea ce va fi. Când încep problemele, și acum sunt convins că vor începe, repar pe garanție și apoi o vând... Secolul 21, Dacia Romania...

    Comment



    • ...cobai.

      Comment


      • Daca tot va laudati ca ati citit forumul si v-ati ingrozit, ati citit si sfaturile lui nickey1982 despre cum sa mergeti in regim bara la bara? Sa lasati cativa metri in fata si sa nu apasati frana in primii doi metri de inaintare? Asa cum ati invatat ore intregi cum sa folositi ambreiajul, acum invatati cum sa folositi o robotizata. Succes.

        Comment


        • Așa, și? Ne cerți? Sau cum? Că nu prea îți înțeleg tonul

          Comment


          • Originally posted by rodavidoff View Post
            Și eu am trecut prin același lucru. Am trecut deja prin toate fazele clasice, negare, depresie, acceptare.
            Aștept masina săptămâna viitoare. Vom vedea ce va fi. Când încep problemele, și acum sunt convins că vor începe, repar pe garanție și apoi o vând... Secolul 21, Dacia Romania...
            Măcar ți-ai făcut-o cu mana ta

            Comment


            • Este amuzant nu? Ce va mai place sa va amuzați pe seama altora...

              Comment


              • Când citești ce au pățit și alții și tot cumperi acel lucru, fie nu crezi, fie accepți și posibilitatea sa fie un eșec și îți bați joc de banii munciți de tine. În fine, nu trebuie sa te superi.

                Comment


                • Cand observi ca topicul este plin de probleme , este clar ca sunt sanse foarte mari ca si tu , viitor posesor de easy-r sa ai aceleasi belele , pana la urma sunt toate facute de aceeasi fabrica , respectiv toate masinile echipate cu aceasta cutie au aceeasi boala.Ca pe forum activeaza o mica parte din toti proprietarii de aceasta curtie , este si mai alarmant , daca din toti care s-au inscris pe acest forum , reclama probleme , va dati seama ca probabilitatea ca toti acesti posesori sa aibe aceeasi boala la masina , este foarte mare.

                  Recunosc ca si eu atunci cand am luat masina (L1) , n-am citit review-uri ,nici nu eram inscris pe forum , in concluzie , nu stiam daca ce am luat are probleme sau nu de fabricatie , dar cand deja ti-ai facut o imagine asupra acestei cutii prin intermediul altora care au cumparat-o , observi ca sunt probleme fara solutii definitive de remediere si tot cumperi asa ceva ,ciudat .
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Originally posted by Stormy View Post

                    Eu am facut comanda apoi am cautat, sunt ingrozit de ce citesc aici. Sa dau 12000e pe o masina cu probleme... Mai bine-mi ascultam prietenii si mergeam la hitleristi dupa un sh.
                    Anulează comanda, încă nu e prea târziu.

                    Comment


                    • Trist este si faptul ca Dacia a scos din configurator EasyR-ul in tarile din vestul Europei.
                      Mai demult cineva a incercat sa faca un sumar al colegilor cu probleme. In mare ar fi vreo 10-15 (incluzand si pe cei care nu mai posteaza). Si pe celelalte forumuri mai sunt cate 2-4. Nu stim cati sunt cu probleme si nu posteaza pe forumuri. Dacia ar avea imaginea de ansamblu. Din totalul de EasyR vandute cate au problema trepidatiilor (cate JS3, cate TS4, din ce periodada de fabricatie, la cati kilometrii au aparut, etc.). Dar se pare ca o tine sub pres.

                      @ rodavidoff , lasa deoparte micile impunsaturi si sa te bucuri de masina ca doar e noua. Citeste manualul mai ales partea cu transmisia automata (l-am pus si pdf pe forum) si eventual unele jurnale de bord. As recomanda mai ales pe cel al lui Gabriel (de pe forumul SP). Ofera multe informatii si are deja doi ani fara trepidatii. Apoi fa un rodaj ca la carte (grija chiar si peste cei 1 000 km). Cu atentie la turatiile motorului, plecarea de pe loc, mersul bara la bara cu motrul incins, etc. Daca si cand vor amprea trepidatii ma vezi ce si cum. Valabil si pentru Stormy.

                      Comment


                      • Gil26, a spune adevărul și a deschide ochii cuiva nu sunt impunsaturi, în fine, ne oprim aici. Faptul ca Renault a retras Easy-r în vest, spune multe, trebuie sa vezi dincolo de cuvinte.

                        Comment


                        • Si eu cu cateva pagini in urma am sugerat anularea comenzii.
                          Dacia stie ca are o problema si o ascunde. In loc sa o recunoasca si chiar daca nu au o solutie permanenta macar sa incerce sa reduca neplacerile clientilor, ei se pare ca nici nu mai raspund la sesizarile pe tema asta la VC. Iar in reprezentante propun clientilor plata integrala sau cota parte (50%, 20%...-vezi postarile pe forumuri) din costul schimbarii ambreiajului pe garanatie. Incearca miseleste sa mai recupereze din pierderile incompetentei. Daca tine, bine, daca nu macar au incercat. Se bazeaza pe faptul ca romanul va cumpara oricum Dacie si se culca pe urechea asta bleaga. Dar concurenta incepe sa se apropie de pretul Daciei la aceleasi dotari.

                          Dar cu toate astea sunt un daciot multumit de masina si nu am avut pana acum nici o problema cu ea. Deh, sunt Decebal si conduc Dacia.

                          PS: @ aris86 nu la tine m-am referit.
                          Last edited by Gil26; 11 May 2019, 08:23.

                          Comment


                          • Departe de mine gandul de a intra in polemica si scuze pentru gresilele de tastatura.
                            Da, Dacia ii poate pacali mai greu pe cei din vest si au preferat sa retraga EasyR-ul.
                            Iar despre informare si deschis ochii, eu cu cateva luni inainte de lansarea comenzii am citit topicul asta si celelalte forumuri. Am fost si prin curtea altor marci din aceeasi gama, citit si despre ele, iar cu unele am facut si testdrive. In urma la toate astea am ales Dacia si nu regret. Ma bucur de masina. Ce va fi in viitor voi vedea.
                            Last edited by Gil26; 11 May 2019, 08:44.

                            Comment


                            • Originally posted by Gil26 View Post
                              Trist este si faptul ca Dacia a scos din configurator EasyR-ul in tarile din vestul Europei.
                              Mai demult cineva a incercat sa faca un sumar al colegilor cu probleme. In mare ar fi vreo 10-15 (incluzand si pe cei care nu mai posteaza). Si pe celelalte forumuri mai sunt cate 2-4. Nu stim cati sunt cu probleme si nu posteaza pe forumuri. Dacia ar avea imaginea de ansamblu. Din totalul de EasyR vandute cate au problema trepidatiilor (cate JS3, cate TS4, din ce periodada de fabricatie, la cati kilometrii au aparut, etc.). Dar se pare ca o tine sub pres.

                              @ rodavidoff , lasa deoparte micile impunsaturi si sa te bucuri de masina ca doar e noua. Citeste manualul mai ales partea cu transmisia automata (l-am pus si pdf pe forum) si eventual unele jurnale de bord. As recomanda mai ales pe cel al lui Gabriel (de pe forumul SP). Ofera multe informatii si are deja doi ani fara trepidatii. Apoi fa un rodaj ca la carte (grija chiar si peste cei 1 000 km). Cu atentie la turatiile motorului, plecarea de pe loc, mersul bara la bara cu motrul incins, etc. Daca si cand vor amprea trepidatii ma vezi ce si cum. Valabil si pentru Stormy.
                              Pui niste link-uri te rog?

                              Comment


                              • Este greu sa tastezi dacia.it sau dacia.fr sau etc. ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google