Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca va inselati. Ambreiajul nu este o piesa pe care se da garantie. La manuala sigur nu. Acum voi credeti ca daca este cutie "automata", atunci sigur ambreiajul devine o componenta care intra sub o garantie a producatorului doar pentru faptul ca soferul nu il poate controla prea bine.
    Cum nu vorbim de cutii automate, ci doar de robotizate cu ambreiaj, nu este acelasi lucru. Sa luam exemplul apasarii ambreiajului la stop. Scrie in manualul Dacia ca daca faci asta, il strici? Nu. Asta ni se spune la scoala de soferi. Si s-a transmis oral. Este tipul de informatie de tip mecanic pe care o stiu soferii de "manuala". Si este dovedita in practica. Daca o respecti, ai ambreiaj care poate dura peste 100 000 km. Daca nu, il schimbi la 30 000km. La fel ar putea exista si la "robotizata" un truc ce menajeaza ambreiajul.... si cred ca s-au discutat cateva trucuri privind frana si acceleratia, in afara celor cu plecarea in tr II sau frana de parcare. Nu pare a fi responsabilitatea Dacia sa invete soferii asta. Poate ca nici nu stie metodele, ... inca... si pana atunci le va schimba in garantie celor carora li se strica mult prea repede. Dar ambreiajul este o piesa consumabila.
    Last edited by gecmc94; 25 January 2020, 00:28.

    Comment


    • Cum dracu mah ??
      A mers bunicu 250 000 km cu dacia 1300 n-a schimbat ambreiaj de nici nu stia ce e ala si noi in 2020 schimbam ( adica voi schimbati nu eu ! ) ambreiaj la 30000 km daca ii apucati si pe aia ?

      Comment


      • Un km din orasul de azi este echivalent cu 2-3 km din localitatea in care conducea bunicul acum 20 ani din motive de "bara la bara".

        Comment


        • Putem sa nu mai deliram? Dacia 1300 si 250000km. Si sa postam on-topic, nu pe langa.

          Ce zici, se poate george.sce ? Stiu ca este greu dar te rog sa faci un mic efort. Multumesc.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Originally posted by gecmc94 View Post
            Sa luam exemplul apasarii ambreiajului la stop. Scrie in manualul Dacia ca daca faci asta, il strici? Nu. Asta ni se spune la scoala de soferi. Si s-a transmis oral. Este tipul de informatie de tip mecanic pe care o stiu soferii de "manuala". Si este dovedita in practica.
            Se uzeaza mai repede doar rulmentul de presiune si nimic mai mult. Nu "strici ambreiajul"

            Comment


            • Pierderea tensiunii din "dintii" placii de presiune nu se pune? Iar daca se reduce acea presiune si incepe discul sa alunece, intial doar putin, la deal, nu se distrug si ferodourile?

              Comment


              • M-am "pricopsit" cu un MCV 0.9 tce cu easy-R. Mașina având cam 100k mă gândeam că poate are nevoie de un schimb de ulei la cutie deși producătorul spune că e pe "viață".
                Întrebările sunt:
                • A mai făcut cineva operațiunea?
                • Are rost?
                • Cât ulei intră și ce tip?
                • Are filtru de ulei în cutie?
                • Să aștept până o să schimb discul de ambreiaj?
                Legat de discul de ambreiaj, am văzut că sunt foarte multe discuții legat de tremurat și că se poate face un upgrade de soft. Se ocupă careva în zona Cluj-Mureș?

                Comment


                • 1. Nu am auzit.
                  2. Nu cred. Poate mai tarziu.
                  3. Nu stiu.
                  4. Nu.
                  5. Da.
                  6. Da, reprezentantele Dacia.

                  Comment


                  • john Snow.Upgradeul de soft nu a rezolvat problema trepidațiilor(in cazul meu), dar ajuta in cazul in care schimbi ambreiajul.Poti să-l faci in reprezentanta.Uleiul in cutie se schimba exact că și la o cutie manuala.

                    Comment


                    • aurbrz Mulțumesc pentru info. Oare e cineva care se ocupă de upgrade în zona Cluj-Mureș? Vreau să văd dacă se pot activa și alte opțiuni pe mașină.

                      Comment


                      • Upgrade-ul softului cutiei ti-l face doar reprezentanta. Activarea altor optiuni n-o sa ti-o faca

                        Comment


                        • Onixer Oare este cineva în zona Cluj-Mureș care poate activa diverse opțiuni? Nu am găsit nimic exact prin forum

                          Comment


                          • Aici nu stiu cum sa te ajut, imi pare rau....eu sunt din Iasi

                            Comment


                            • In curand voi schimba al doilea ambreiaj + volant in garantie...
                              Deci cu tot cu ambreiajul din fabrica, voi ajunge la 4 ambreiaje in 45000Km
                              Cum era? "Dacia pe drumul cel bun"... parca!
                              Cam asa sta treaba la dacia easy-r:
                              A couple of wildebeest contemplate crossing a river.http://birdboxstudio.com/
                              Last edited by IonRadu; 5 February 2020, 12:04.

                              Comment


                              • Cred ca esti campion mondial cel putin pe loganforum.ro !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google