Diagnoza Si Activari Functii Cu Clip Si DDT4ALL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gil26
    replied
    Ex: pe masina mea (din semnatura) daca urmez exact (cuvant folosit de doua ori de coleg in posturile sale) pasii din acest filmulet (la fel ca si celelalte doua pe care le-a atasat si din care s-a “inspirat”) ma conectez, “am noroc”, etc.... modific FreeShift_Management_Present (exact ca in filmulet) si lansez apoi Prise en compte des configurations atunci 100% voi obtine doar eroare pentru ca am alta alta configuratie.

    PS: Pe langa toate greselile si omisiunile colegul trebuia sa spuna macar o simpla propozitie in acel filmulet: toate setarile din coloana Writing (ce sunt date implicit de fisierul din baza de date daca acesta nu este modificat) trebuie sa coincida cu ce\cum este configurata masina si ce este in Reading sa fie corect, apoi se poate modifica functia care se doreste si lansa comanda de configurare
    (dar ca sa spuna asta trebuia sa inteleaga\cunoasca programul, insa acum ceva timp nu stia diferenta intre eroare si comanda de stergere a erorilor, cum se reinitializeaza TdB-ul, explicatiile din clip, de ce este ”cu rosu in partea de jos”, etc....dar recomanda\face "filmulete")

    Am facut aceasta precizare (asta pe langa multe alte lucruri care trebuie indeplinite si sa fie conforme) doar pentru a se evita pe cat posibil aparitia ”Error” si pe alte TdB-uri ale altor colegi.
    (si desigur ca acelasi lucru se poate face in mai multe moduri)
    Last edited by Gil26; 10 January 2022, 22:31.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    In postul #567 i-am urat noroc colegului iar in alt topic i-am dorit bafta cu modificarea gestionarii energiei la Logan3. In primul rand este de apreciat implicarea sa dar atat clipul cu resetarea intervalului de revizie cat si acesta sunt bune exemple de asa NU in lucrul cu programele de diagnoza, sunt multe greseli si se omit lucruri de baza, nu am timp sa le enumar pe toate doar punctez ca in filmulet s-a spus ”Avem noroc...este verde” si asta pentru ca se foloseste o baza de date bine prelucrata si modificata oferita public de colegul eastcowboy insa bine ca s-a oprit la ”si apoi aici...asta este totul...” fara sa se execute Prise en compte des configurations, in cazul acesta poate ar fi fost OK dar pentru alti colegi poate nu, se ignora exact ceea ce am scris de nenumarate ori in ultimele posturi: pe X52 sunt diferite configuratii TdB. Cine doreste poate sa vizioneze si clipul colegului cu resetarea si mai ales sa citeasca toate comentariile (s-a si facut trimitere la topicul acesta), si citez doar unul:
    "OFFICE HD
    1 month ago: Salut, o intrebare. Martorul acela de langa turometru se stinge dupa resetare? A mea e 2017 1.5, nu pot sa o sting din maneta si nici din pedale..Cu acest tester dispar toti martorii ?

    A G 4 days ago : Dacă martorul este aprins din cauza intervalului de servis da,se va stinge.

    Nu doresc sa ”lungesc” insa postul, cine face aceasta modificare bazat pe acest filmulet si ”avem noroc” poate sa reusesca dar poate sa si obtina eroarea pe care am atasat-o, desigur ca si aceasta se poate ”repara” insa cred ca este mai bine sa se evite acest lucru prin programe folosite corespunzator si tinand cont ca pot sa fie si TdB-uri configurate diferit. Simple pareri atat si nimic mai mult, pana la urma fiecare procedeaza cum doreste\stie cu masina sa (sau a altora).
    Attached Files
    Last edited by Gil26; 10 January 2022, 19:23.

    Leave a comment:


  • Rattler
    replied
    Multumesc pentru video, colegu'! Voi incerca seara asta si te anunt cum a mers

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    playmaker831

    Leave a comment:


  • playmaker831
    replied

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    @ Ruttler nu pot acum pt ca sunt la serviciu, dar daca mai astepti putin te lamureste imediat colegu' :
    Originally posted by playmaker831 View Post
    Sau dacă aștepți până mâine o să fac un video exact cum se activează cb cu dd4all....
    plus ca:
    În videoclipul de mai sus,cel în spaniolă,arată exact pașii de urmat folosindu-se dd4all.


    Leave a comment:


  • Rattler
    replied
    Multumesc pentru heads up, Gil26 . Vazusem si eu prin topic niste colegi care au patit sa se bage in incurcatura si tocmai de aceea doream niste pasi concreti. Dar te rog sa arunci o privire la penultimul meu replay in care am dat un SS cu "ddt4all 5.3.5 dacia edition (database 20/12/2018)" si da-mi un sfat daca e okay si testat ce am eu in ss.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Pentru ca din pacate am ajutat cativa colegi care au facut modificari pe baza unor astfel de “filmulete” si au “obtinut” doar eroarea din captura ofer cateva citate iar cele scrise anterior cu privire la diferitele TdB-uri raman valabile.
    Originally posted by playmaker831 View Post
    Resetare interval servis: https://youtu.be/1wY5PAIfZc0
    Originally posted by playmaker831 View Post
    Cum se face restartarea calculatorului cu pyren?
    Originally posted by playmaker831 View Post
    Salutare domnilor, am și eu această eroare la un Logan 2 0.9 ,am încercat să o șterg dar nu am reușit. Eroarea este pe calculatorul UCH,dacă știe cineva despre ce este vorba și vrea să ajute îi mulțumesc.
    Originally posted by nickey1982 View Post
    Un video cu o calibrare turceasca, incorect facuta la punctul de atingere al ambreiajului: https://www.youtube.com/watch?v=RMPm5QvBhwE
    PS: iar despre ddt4all si versiune “mai actuala” tot pe “internet” si tot un user turc a oferit o "versiune" a programului lui Cerdic Paille in care a eliminat Expert Mode (simbolul Einstein) plus alte “imbunatatiri” (si care ”circula” acum foarte mult)....
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Rattler
    replied
    Okay, acum am vazut ca in descrierea din video este link cu acea versiune de ddt. Este mai actuala. Nu stiu daca are vreo importanta, dar o descarc pe aceea. Voi incerca maine sa il fac si te anunt daca a mers.

    Leave a comment:


  • Rattler
    replied
    Uite, am facut ss la softul pe care il am si am incercuit niste lucruri pe care as dori sa le confirmi daca sunt okay sau nu, deoarece astea sunt putin diferite fata de ce era in video (ignora faptul ca am incercuit si Trip_Computer_Type)
    Attached Files

    Leave a comment:


  • playmaker831
    replied
    În videoclipul de mai sus,cel în spaniolă,arată exact pașii de urmat folosindu-se dd4all.

    Leave a comment:


  • Rattler
    replied
    Desigur, astept. Intre timp am descarcat si Ecu Tweaker cu baza de date pe telefon si "ddt4all Dacia" pentru laptop, insa cea mai buna/usoara metoda este cea pe care o cunosti, deci altege tu softul

    Leave a comment:


  • playmaker831
    replied

    Leave a comment:


  • playmaker831
    replied
    Sau dacă aștepți până mâine o să fac un video exact cum se activează cb cu dd4all.
    Ca idee trebuie să intri la cluster- general configuration screen-trip computer-volume/mileage.
    Last edited by playmaker831; 9 January 2022, 22:46.

    Leave a comment:


  • playmaker831
    replied

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google