Diagnoza Si Activari Functii Cu Clip Si DDT4ALL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ionbumbu View Post
    Nu mai merge linkurile la pyren, pyclip, DDT4ALL , le mai poate pune cineva din nou? Vreau și eu.

    This link is still working.

    Comment


    • Si sa nu uitam sa multumim (cu fiecare descarcare) autorului acestui program pentru timpul sau si ajutorul oferit.

      Si linkul pentru EcuTweaker 1.74 (postul #220 ) e valabil, linkul pentru EcuTweaker Debug la fel (postul #216)
      EcuTweaker 1.85 direct de la autor (Cedric Paille): https://drive.google.com/file/d/1Dk-...gpCFLCPBl/view
      Restul programelor (si nu numai) se pot descarca (cu multumirile de rigoare) si de pe blogul reputatului Zmiterm (Dmitry Monich) : https://www.drive2.ru/users/zmiterm/






      Comment


      • Am urcat (cu putina intarziere ) PyRen cu baza de date V200 (contine si 191 Noul Logan\Sandero XJF) decompilata, prelucrata, arhivata si testata (atasat doua capturi) pe: https://gofile.io/d/zXA2MJ
        (extrageti arhiva si cititi ContinutArhiva.txt)
        Attached Files

        Comment


        • Faptul că au apărut Renaul Dokker II și Renault Logan e egal cu zero, noua generație va fi precum Fluence aceeași mașină 2 platforme funcție de piata de desfacere, în cazul nostru XJI contează, că 4x4, recunoastere semne trafic, climatizare cu update online (toată mașina va fi online), multiview camera, CCSL adaptiv și altele vor fi sau nu prezente și pe echipări superioare al XJI vom (defapt veți) vedea.
          Attached Files
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • În măsura timpului disponibil, vă rog să mă ajutați si pe mine cu link-uri valide/ actuale pentru aplicațiile menționate în cadrul acestui topic (ex. EcuTweaker 1.74 - cu care pot fi efectuate și diverse modificări, eventual bazele de date necesare). Vă mulțumesc anticipat.

            Comment


            • rxtrxt ,,da' muieti-s posmagii ?" sau vrei ,,mura-n gura" parca astea-s expresiile potrivite pentru tine
              Last edited by leutzul; 23 August 2020, 11:08.

              Comment


              • Multumesc pentru răspuns leutzul. Intâi am citit topicul din scoarță în scoarță, am căutat să înțeleg cât mai bine ce și cum trebuie făcut, dar când am vrut să utilizez unele link-uri postate, de membri cu un alt comportament față de al tău, am văzut că nu mai sunt valabile și am considerat că nu supăr pe nimeni în așa măsură dacă adresez o rugăminte, dar uite s-a găsit cineva care să se simtă lezat. Din punctul meu de vedere e mai util să economisești timpul de postat, dacă tot nu poți/ vrei să ajuți. Eu am încredere că sunt și persoane care mă pot ajuta. Mulțumesc.

                P.S. Dacă suntem pe un forum auto și tot am văzut că îți plac expresiile/ proverbele/ zicerile de duh și apreciezi că unele sunt potrivite pentru mine, permite-mi să atribui și eu una cel puțin postării tale (sper să nu fie aplicabilă și persoanei) - "căinele moare de drum lung și .... de grija altora".

                Îmi cer scuze celorlați membri pentru poluarea inutilă a topicului, dar nu agreez persoanele care consumă timp/ energie doar ca să facă rău, mai ales fără motiv.

                Comment


                • Originally posted by rxtrxt View Post
                  Din punctul meu de vedere e mai util să economisești timpul de postat.
                  Mai sigur cauti in forum nu doar topicul ,,Lenesul mai mult alearga" sau mai exact ,,cel mai destept cedeaza"
                  Last edited by leutzul; 23 August 2020, 12:03.

                  Comment


                  • @ rxtrxt, in primul rand bine ai venit pe forum!
                    Apoi pentru EcuTweaker link-urile din posturile #216 (este atasat) si #227 sunt valabile (direct de la autor). Baze de date sunt mai multe (cea prelucrata si oferita cu generozitate de @ eastcowboy este una buna).
                    Discutiile pe tema asta sunt ample, eu am citit sute de pagini si tot habar nu am sa descifrez un log cap-coada.
                    Depinde din ce an e masina (eventual modelul), ce doresti sa modifici si mai ales ce dispozitive ai sau intentionezi sa achizitionezi. Functie de asta poti alege si programul, baza de date, etc.
                    Eu as recomanda un laptop, cel putin o interfata USB si PyRen (mai ales modul DDT), sunt si altele mult mai scumpe (eu din curiozitate as incerca acum si RenoLink al lui Gabriel Gafu, bineinteles cu interfata aferenta). Desigur insa ca unele "maruntisuri" merg si cu un telefon, chinezarie WiFi\BT ieftina dar corespunzatoare si programele aferente.
                    Primii pasi sunt mai greu de facut, dar daca vei intreba punctual sunt absolut sigur ca se vor gasi colegi care te vor ajuta.
                    Insa indiferent ce si cum, tot ce vei face cu acestea va fi pe propria raspundere.

                    Comment


                    • Mulțumesc Gil26.

                      Interfața pe care o am este aceasta https://www.cel.ro/testere-si-diagno...pMyE7Nj0pMw-l/

                      Mașina este Dacia Logan SL Prestige Plus 2018, 0.9 TCE, iar la momentul asta singura operațiune care mă interesează ar fi resetarea intervalului de service. Care crezi că ar fi cea mai eficientă/ rapidă metodă (hardware + software)? Am disponibil atât laptop, cât și telefon cu android 9.

                      Cu EcuTweaker 1.8 (de la autor) și baza de date de la eastcowboy pot efectua și modificarea vizată? (merge si write/ reset sau doar read)?
                      Last edited by rxtrxt; 23 August 2020, 12:14.

                      Comment


                      • @ rxtrxt, interfata pare una OK dar pana nu o testezii nu e nimic "sigur".
                        E bine ca incepi cu ceva simplu (resetarea intervalului de revizie) sunt insa sigur ca pe viitor vei dori mai multe (normal si firesc).
                        Poti folosi EcuTweaker din postul #216, baza de date o poate oferi oricine (nu am timp acum dar daca nu o primesti iti voi trimite un PM) iar despre resetare s-au dat destule detalii pana acum.
                        Nu ar "strica" insa sa instalezi pe laptop si PyRenV200.

                        Comment


                        • rxtrxt, in primul rand bine ai venit pe forum
                          Cauta in postul 204, i-am dat quote mai jos, ai un link cu baza de date
                          Originally posted by Gil26 View Post
                          Nu stiu ce se poate activa pe la alarma, nu m-a interesat pana acum, poate altcineva are\ofera mai multe detalii (dar atasat asta ar fi in PyClip, insa eu nu am testat).

                          Pentru cine doreste am urcat o arhiva cu baza de date CanClipV198 pe: https://transfiles.ru/4n4fz

                          Am extras folderele pentru PyRen, este "neperiata" (toata dar fara Rsm si Nml) si comprimat baza de date pentru PyClip (pyrendata_198.zip), Location doar cu Ro, Gb, Fr, Ru.
                          Prima lege a mecanicii spune:
                          daca merge legat cu sirma, e pacat sa irosesti un surub!​​​​

                          Comment


                          • Interfata Elm327 trebuia sa o iei cu cip PIC, este culoarea albastra. S-a mai discutat in paginile anterioare.
                            Prima lege a mecanicii spune:
                            daca merge legat cu sirma, e pacat sa irosesti un surub!​​​​

                            Comment


                            • Originally posted by Gil26 View Post
                              (contine si 191 Noul Logan\Sandero XJF)

                              On the clip DVD you can see that the vehicle type XJF covers both brands. Dacia gets a UU1DJF VIN and Renault a VF1RJF VIN.

                              Comment


                              • Acesta trebuie sa il cumperi, uite link-ul https://m.emag.ro/diagnoza-multimarc.../pd/D3RHQ5BBM/
                                Prima lege a mecanicii spune:
                                daca merge legat cu sirma, e pacat sa irosesti un surub!​​​​

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google