Diagnoza Si Activari Functii Cu Clip Si DDT4ALL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru cine doreste am urcat scheme electrice Logan pe: https://gofile.io/d/qXvvUz
    Se citeste readme.txt, pentru Logan\SanderoII este NT8703 (2015), se dezarhiveaza si se lanseaza NT8703\ENG\HTM\ENTREE.html (se poate crea si un shortcut). Atasat cateva capturi.
    In arhiva am pus si ultima versiune PyClip2.2 a lui Marianpol, toate multumirile merg catre el (si lucreaza la dezvoltarea PyRen).
    Si Cedric Paille a lansat un nou release ddt4all sub Python3, mai este de lucru dar e bine ca se dezvolta in continuare.
    Attached Files

    Comment


    • Salut!Din pacate am avut o problema cu laptopul si a trebuit sa reinstalez windows si am pierdut tot ce aveam pe el,am reusit sa reinstalez dd4all si pyren dar ce am observat cand intru in pyren in modul demo ,la orice masina selectez imi amare no ecus detected,nothing to do.Vrea si ma poate ajuta cineva?E posibil sa nu mai am baza de date?De aici am instalat pyren 184.exe
      Блог пользователя Zmiterm на DRIVE2. PyRen с последней базой CLIP 195 для всех автомобилей Renault и Dacia. Полностью готовые инсталляторы для Android и Windows. В данных инсталляторах находится только оригинальная база версии v195 без дополнительных конфигураций для Dacia (которые были ЗДЕСЬ). А так-же удалены автомобили Nissan и…

      Comment


      • Programul lui Zmiterm (unul dintre dezvoltatorii carora trebuie sa le aducem multumiri) este bun, simplu de instalat si contine baza de date (CanCip 184). Daca ai salvat pe undeva fisierul savedEcus.p al masinii tale il poti pune si va fi OK in demo. Daca nu atunci poti scana masina (nu mai tin insa minte din ce an este a ta) si se va genera. Nu ar strica insa sa faci si un back-up pe care sa il salvezi si pe alt dispozitiv.

        PS: in filmuletul pe care l-ai facut cu resetarea intervalului de service in ddt4all ai facut cateva mici greseli, grija si mai multa atentie.

        Comment


        • Originally posted by playmaker831 View Post
          Resetare interval servis
          https://youtu.be/1wY5PAIfZc0
          Buna,
          Am vazut cum se reseteaza intervalul de service....dar sti cumva daca pot activa si alte functii, gen iluminare ceasuri la punere contact, sau temperatura lichidului de racire (acele t I I I I)
          In prezentarea pe youtube nu e prezentata asta, dar am vazut acolo o gramada de functii, n-ar fi rau un tutorial si cu ce am scris mai sus....
          Multumesc.

          Comment


          • Citeste multe topicuri din urma si vei gasi raspunsuri la intrebarile tale .

            Comment


            • @ cbota , probabil si pe alte ”multe topicuri din urma” se pot gasi informatii dar desigur sunt destule posturi pe acest topic referitoare la ceea ce te intereseaza.
              Totusi cred ca este mai bine sa iti rezolvi problema pe garantie cu TdB-ul (cum ai scris pe alt topic) si dupa aceea sa faci eventualele modificari (mai ales ca cele doua mentionate se refera la TdB).
              Apoi ar fi bine sa ai in vedere faptul ca se poate pierde si garantia in unele situatii, si daca trebuie facut un update de soft al masinii atunci trebuie revenit la setarile din fabrica (iar unele activari\dezactivari de functii sau modificari sunt ireversibile, ori reversibile dar cu ceva ”batai de cap”).
              Desigur ca o mare parte dintre acestea sunt simplu si usor de facut, se pot gasi destule informatii si tutoriale (inclusiv video), iar programele de diagnoza majoritatea sunt intuitive. Insa trebuie atentie, rabdare, inteles ce si cum trebuie facut, etc ... mai ales implicatiile, efectele, consecintele. Si desigur ca folosirea programelor de diagnoza se face pe propria raspundere cu asumarea potentialelor riscuri.
              Simple pareri, atat si nimic mai mult.

              Lucru pe CAN cat mai placut si util tuturor ! (si mai ales fara probleme)
              Last edited by Gil26; 2 January 2021, 18:55.

              Comment


              • Iar cele scrise anterior s-au bazat si pe postul: https://www.loganclub.ro/forum/forum-dacia-logan/dacia-logan-ii/60148-revizii-reparatii-1-0-sce?p=3657763#post3657763 , colegul a avut probleme cu afiseajul TdB, plus posturile #36 si #26 din acest topic.
                Desigur ca iluminarea permanenta se poate activa destul de usor insa temperatura lichidului de racire destul de probabil ca nu, tinand cont ca masina colegului este din decembrie 2017 (iar anul 2017 a fost unul mai ”bogat” in TdB-uri la Dacia, desi perioada este definita totusi trebuie verificat efectiv pe masina). Cine ii ofera un ”tutorial” ar trebui sa tina cont si de asta, vezi si postul #20 (masina din noiembrie 2017 dar colegul oBED a stiut ce are de facut si a revenit la configuratia initiala, si cu stergerea erorilor).
                Apoi toate acestea depind si de programul\baza de date folosite, aceste rutine (CFxxx) au fost create de unii dezvoltatori (bazate pe fisierele programelor originale), unele le contin altele nu. Si nu in ultimul rand de interfata folosita , din cate a scris @ cbota are una pe care a folosit-o cu Torque dar asta nu implica si faptul ca este conforma si cu aceste programe de diagnoza (iar comunicarea cu softul masinii este foarte importanta).
                Pentru diverse activari\dezactivari functii TdB se poate citi si postul #264(pag18), mai atasez cateva capturi, dar toate cele scrise anterior raman valabile, cine ofera ”instructiuni” ar fi bine sa tina cont de ele, eu le am in vedere ori de cate ori ma conectez (cu orice interfata) in mufa OBD a masinii mele si cred ca in locul copy-paste si click-next mecanic este bine sa se inteleaga ce si cum trebuie facut (plus rezultatele).

                Si cu cat numarul celor care folosesc aceste programe este mai mare cu atat experienta creste si putem invata unii de la altii.

                Toate cele bune!
                Attached Files

                Comment


                • Eiii ... vezi . Daca vrei poti . Poti intra chiar in normalitate . Felicitari !

                  Comment


                  • Multumesc, ....... dar nu asta ai scris si in celelalte posturi (valabil si pentru tine).

                    Comment


                    • Voi o faceti special ? distractie de Anul Nou sau cum ... ?

                      Gata linstiti-va de miine mergem la munca

                      Comment


                      • Nu stiu daca o face special sau din distractie, si nici sensul sau utilitatea postului #338 ori ce legatura are cu subiectul topicului: ” Diagnoza Si Activari Functii Cu Clip Si DDT4ALL” (mai ales ca a urmat dupa postul #337). Dar daca se citesc toate posturile distinsului coleg de pe acest topic (si nu numai) cred ca este clar nici nu vrea si nici nu poate mai mult decat informatii aiurea, ”sfaturi” gresite, ”minciunele”, jigniri, offtopic,..., probabil asta este ”normalitatea” sa.

                        Ontopic: tin sa multumesc din nou tuturor dezvoltatorilor acestor programe, celor care au lucrat la imbunatatirea lor si au oferit informatii si detalii despre acestea: Cedric Paille, ShrLnm, Zmiterm, Marianpol ,... dar si amokkspb, tvisura, Dector, Texas, lajo,...plus multi altii, si nu in ultimul rand unor colegi de pe acest forum. Cu toata stima si tot respectul cuvenit! Noi utilizatorii le folosim si ne bucuram de munca, timpul si altruismul lor, iar aceste unelte utile le putem folosi nu doar pentru activari\dezactivari functii ci si pentru diagnoze, monitorizari, identificari probleme, etc., etc.

                        Comment


                        • Originally posted by Gil26 View Post
                          Iar cele scrise anterior s-au bazat si pe postul: https://www.loganclub.ro/forum/forum-dacia-logan/dacia-logan-ii/60148-revizii-reparatii-1-0-sce?p=3657763#post3657763 , colegul a avut probleme cu afiseajul TdB, plus posturile #36 si #26 din acest topic.
                          Desigur ca iluminarea permanenta se poate activa destul de usor insa temperatura lichidului de racire destul de probabil ca nu, tinand cont ca masina colegului este din decembrie 2017 (iar anul 2017 a fost unul mai ”bogat” in TdB-uri la Dacia, desi perioada este definita totusi trebuie verificat efectiv pe masina). Cine ii ofera un ”tutorial” ar trebui sa tina cont si de asta, vezi si postul #20 (masina din noiembrie 2017 dar colegul oBED a stiut ce are de facut si a revenit la configuratia initiala, si cu stergerea erorilor).
                          Apoi toate acestea depind si de programul\baza de date folosite, aceste rutine (CFxxx) au fost create de unii dezvoltatori (bazate pe fisierele programelor originale), unele le contin altele nu. Si nu in ultimul rand de interfata folosita , din cate a scris @ cbota are una pe care a folosit-o cu Torque dar asta nu implica si faptul ca este conforma si cu aceste programe de diagnoza (iar comunicarea cu softul masinii este foarte importanta).
                          Pentru diverse activari\dezactivari functii TdB se poate citi si postul #264(pag18), mai atasez cateva capturi, dar toate cele scrise anterior raman valabile, cine ofera ”instructiuni” ar fi bine sa tina cont de ele, eu le am in vedere ori de cate ori ma conectez (cu orice interfata) in mufa OBD a masinii mele si cred ca in locul copy-paste si click-next mecanic este bine sa se inteleaga ce si cum trebuie facut (plus rezultatele).

                          Si cu cat numarul celor care folosesc aceste programe este mai mare cu atat experienta creste si putem invata unii de la altii.

                          Toate cele bune!

                          Mulțumesc mult, foarte bune informațiile....eu am terminat informatica, cu un tutorial ok cred ca m-aș descurca fără probleme. Loganul e din decembrie 2017 și vreau să fac două lucruri care pentru mine sunt utile : iluminatul la toate cele trei ceasuri de bord (deja am platit 2 amenzi de viteza asa pe inserate cand n-am fost atent la viteza si nu am aprins nici faza de intalnire sau pozitia - mă gândesc că iluminate îmi sar în ochi).si doi temperatura lichidului de răcire pentru că am un prieten care si-a gripat motorul un logan MCV si mi-a spus ca in bord nu a aparut nimic...n-am fost cu el in momentele cu pricina deci nu dati cu pietre, eu m-am dus pe încredere....A și ar mai fi chestia aia cu resetare interval de service, pentru ca sincer după ce se termina cu garanția nu știu dacă mă mai duc la reprezentanță...deocamdată mă mai gândesc...O sa incerc cand o sa-mi ajungă interfața elm-327-obd-v15-pic18f25k80. Toate ghidurile pe care le-am văzut folosesc această interfață...si evident acolo unde nu pricep ce fac nu mă bag....e echivalent cu a face modificări în biosului unui calculator fără să țti exact ce face modificarea......

                          Comment


                          • @ cbota , eu am oferit informatiile generale, nu am intrat in toate detaliile aferente (postul devenea foarte lung). Dupa cum am scris nu stiu daca vei putea activa afisearea temperaturii motor pe TdB la masina ta (prin metodele acestea). Dar resetarea intervalului de revizie este simplu si usor de facut, la fel si iluminarea permanenta (si poti incepe cu asta, multi colegi au activat-o fara probleme), desigur insa ca trebuie indeplinite toate conditiile si cerintele.
                            Atasat sunt toti pasii ai acestei activari cu programul LoganSandero2, o versiune dedicata Dacia de PyClip oferita cu generozitate de catre respectatul coleg de forum eastcowboy , toate multumirile merg catre el. Programul este foarte usor de instalat pe telefon (de obicei recomand versiunile pe laptop dar pentru aceasta activare este suficient si acesta), daca nu il ai colegii il pot oferi (desigur insa ca se pot folosi si celelalte programe pe care le-am exemplificat).

                            PS: Recomandarea mea este ca dupa ce te conectezi, scanezi masina si se va genera un fisier savedEcus.p in spatiul de socare intern in folderul loganSANDER2 (vezi ultima captura) aferent masinii tale. Apoi te poti ”familiariza” cu programul in modul Demo (neconectat la masina, vezi prima captura in care activezi ON doar Demo mode, restul vor fi OFF). Ulterior poti face modificarile dorite, programul este intuitiv (vei vedea ce simplu si usor este de folosit dupa ce te obisnuiesti cu el). Dar ar fi bine sa tii cont si de cele scrise in posturile #336, 337 (mai ales ca toate acestea le vei face pe propria raspundere). Iar daca ai nelamuriri poti intreba inainte si in mod sigur vei primi ajutor.

                            LE: inainte si dupa orice modificare nu trebuie sa avem erori in nici un ECU al masini (acestea trebuie sterse sau\si remediata cauza\problema). Apoi grija si cu programul Torque (ai scris ca il ai instalat) sa nu ruleze in background.


                            Toate cele bune!
                            Attached Files
                            Last edited by Gil26; 4 January 2021, 19:12.

                            Comment


                            • Ah da,... si desigur ca toate acestea depind de tine, dar repet ce am scris in #336: cred ar fi bine sa rezolvi prima data (pe garantie) problemele pe care le-ai mentionat cu TdB-ul apoi daca doresti poti face eventualele modificari (si tinut cont de implicatiile lor asupra garantiei).
                              Plus ca programele acestea de diagnoza iti pot fi utile (folosite corespunzator) si pentru alte lucruri referitoare la masina.
                              Last edited by Gil26; 4 January 2021, 19:44.

                              Comment


                              • Nu ma pot conecta la dd4all pe windows 10 cu interfata EML327 cuparat[ de aici https://www.emag.ro/diagnoza-multima.../pd/D2RHQ5BBM/
                                M-am uitat pe youtube, am sunat si la firma de unde l-am luat (eventual o sa-l returnez) - pote gresesc ceva : Am atasat si pozele. Interfata dupa cum se vede se conecteaza la calculator (laptop).
                                Am instalat si reinstalat aplicatia dd4all dar degeaba...Acum urmeaza sa reinstalez windowsul....da tre sa salvez ce am pe acolo (partitia C)

                                Astept ajutor. Multumesc.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google