Diagnoza Si Activari Functii Cu Clip Si DDT4ALL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am compilat si urcat arhiva pyrendata_ V212 PyRen\PyClip pentru Logan&Sandero 1, 2 si 3 pe: https://gofile.io/d/U5Cswl
    (am pus din nou si fisierul .xml plus cele .p pentru Gateway L&S3)
    A aparut si baza de date DDT2000 din noiembrie 2021 cine doreste sa o compileze poate sa o ofere si celorlati (eu am extras fisierele doar pentru masina mea, daca am timp o voi compila si pentru celelalte).

    Comment


    • Originally posted by Gil26 View Post
      Am compilat si urcat arhiva pyrendata_ V212 PyRen\PyClip pentru Logan&Sandero 1, 2 si 3 pe: https://gofile.io/d/U5Cswl
      (am pus din nou si fisierul .xml plus cele .p pentru Gateway L&S3)
      A aparut si baza de date DDT2000 din noiembrie 2021 cine doreste sa o compileze poate sa o ofere si celorlati (eu am extras fisierele doar pentru masina mea, daca am timp o voi compila si pentru celelalte).
      Your ecu files do not match the ecus in your vehicle files. There are error messages about missing FG files. example tcom 191 KeyError: "There is no item named u'EcuRenault/Sessions/fg9611973.xml' in the archive"
      Last edited by logandriver3; 27 November 2021, 17:57.

      Comment


      • Thank you, but for TCOM191 please find attached the files from the initial arhive, is no error messages about missing FG files and no ECU 11973 for 191 L&S3, I extract in rush and only for vehicles that I mention.
        Attached Files

        Comment


        • Originally posted by Gil26 View Post
          Thank you, but for TCOM191 please find attached the files from the initial arhive, is no error messages about missing FG files and no ECU 11973 for 191 L&S3, I extract in rush and only for vehicles that I mention.
          Ecu number 67 Ecu ID 12143 on your picture uses FG9611973.xml. The assignment is made through the Uces.xml file.

          Code:
           <EcuData name="12143" doc="HEVC_LOCOBOX (P)HEV_23_UDS" stdType="UDS">
          <SessionId>genSession:GenSession?GenSession#1214 3</SessionId>
          <TrtId>diagServices:EcuDiag?EcuDiag#12143</TrtId>
          <ModelId>FG9611973.xml</ModelId>
          <OptimizerId>SG9611973.xml</OptimizerId>
          <ECUInformations>
          <Address targetAddress="95" toolAddress="F1" addressExtension="00" MType="0" TAType="0"/>
          <Frames>
          <StartDiagSession request="1003" response="" mode="1"/>
          <StopDiagSession request="1001" response="5001" mode="1"/>
          <KeepAlive request="3E00" hasResponse="true" period="3000" negativeResponse="7F3E" mode="1"/>
          <PlusAPCExtension request="" response="" mode="1"/>
          </Frames>
          <Ids>
          <IdFrame request="22F1A0" response="62F1A0" length="0" mode="1"/>
          <IdByte rank="1" mask="FF" value="23"/>
          </Ids>
          <ErrorDelay value="1000"/>
          <ReplyToRequestDelay value="0"/>
          <CommRetry value="3"/>
          <Programmable value="true"/>
          <CANConfig value="false"/>
          </ECUInformations>
          </EcuData>
          Last edited by logandriver3; 27 November 2021, 19:48.

          Comment


          • Attached another screenshot.
            Attached Files

            Comment


            • You have simply a number of Ecu files which were connected with edited TCOM files, combined with original TCOM. Errors are inevitable.

              Comment


              • Logan 2 Motor 1.2 last version Ecu ID 11367
                File "/usr/lib/python2.7/zipfile.py", line 932, in getinfo
                'There is no item named %r in the archive' % name)
                KeyError: "There is no item named u'EcuRenault/Sessions/fg0111367.xml' in the archive"

                Comment


                • In the files that I have are no errors, I said that was made in rush and not for all vehicles, I don’t have time to extract all the database but in the upload I put another archive with V212 Full compiled by another user, all thanks to him
                  Last edited by Gil26; 27 November 2021, 20:40.

                  Comment


                  • Ignoring mistakes is of course more convenient than understanding the mistakes and learning from them ;-)

                    Comment


                    • In fiecare zi imi place sa invat ceva nou si pot admite greseli dar nu este cazul acum, am scris destul de clar ca nu am avut timp sa extrag toate modelele si ecu dar fisierele extrase sunt corecte, nemodificate si fara erori, am testat pe masina mea sunt OK iar pentru unele modele\vehicule nu sunt diferente in fisiere pentru altele insa da in noile baze de date.
                      Pentru cine doreste am urcat baza de date PyRen V212 full Dacia\Renault pe: https://gofile.io/d/HravHO
                      am pus si arhivele BVM_CONFIG.7z si DocDB_RO.7z, fiecare isi poate extrage din ele ceea ce doreste (eu nu mai am timp sa compilez full pyrendata.zip, valabil si pentru baza de date DDT2000 din noiembrie 2021).

                      Comment


                      • 1. E o vorbă "Dacă ești așa de deștept de ce nu faci tu" asta vizavi de "there is a mistake".

                        2. Nu ai nevoie de ultimul clip pentru 1,2 16v, în plus , de multe ori se face fall back pe prima definiție pentru acel tip de ecu.

                        <EcuData name="12105" doc="HEVC_LOCOBOX (P)HEV_13_UDS" stdType="UDS">
                        <SessionId>genSession:GenSession?GenSession#1210 5</SessionId>
                        <TrtId>diagServices:EcuDiag?EcuDiag#12105</TrtId>
                        <ModelId>FG9611973.XML</ModelId>
                        <OptimizerId>SG9611973.XML</OptimizerId>
                        <ECUInformations>

                        <EcuData name="12143" doc="HEVC_LOCOBOX (P)HEV_23_UDS" stdType="UDS">
                        <SessionId>genSession:GenSession?GenSession#1214 3</SessionId>
                        <TrtId>diagServices:EcuDiag?EcuDiag#12143</TrtId>
                        <ModelId>FG9611973.XML</ModelId>
                        <OptimizerId>SG9611973.XML</OptimizerId>
                        <ECUInformations>


                        3. Cireașa de pe tort, fisierul menționat mai sus nu mai e inclus în 212 și oricum nu ai ce face cu el , pentru că gateway și pentru că nu ai încă Logan III hibrid - da noi vrem cai verzi pe pereți vezi pct. 1

                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Completare la pct 2:
                          <EcuData name="11087" doc="INJ_K7M_X92_V42_2C" stdType="STD_B">
                          <SessionId>genSession:GenSession?GenSession#1108 7</SessionId>
                          <TrtId>diagServices:EcuDiag?EcuDiag#11087</TrtId>
                          <ModelId>FG0111087.XML</ModelId>
                          <OptimizerId>SG0111087.XML</OptimizerId>
                          <ECUInformations>

                          <EcuData name="11178" doc="INJ_K7M_X92_V42_2C_48" stdType="STD_B">
                          <SessionId>genSession:GenSession?GenSession#1117 8</SessionId>
                          <TrtId>diagServices:EcuDiag?EcuDiag#11178</TrtId>
                          <ModelId>FG0111087.XML</ModelId>
                          <OptimizerId>SG0111087.XML</OptimizerId>
                          <ECUInformations>

                          <EcuData name="11244" doc="INJ_K7M_X92_V42_2C_54" stdType="STD_B">
                          <SessionId>genSession:GenSession?GenSession#1124 4</SessionId>
                          <TrtId>diagServices:EcuDiag?EcuDiag#11244</TrtId>
                          <ModelId>FG0111087.XML</ModelId>
                          <OptimizerId>SG0111087.XML</OptimizerId>
                          <ECUInformations>

                          <EcuData name="11263" doc="INJ_K7M_X92_V42_2C_58" stdType="STD_B">
                          <SessionId>genSession:GenSession?GenSession#1126 3</SessionId>
                          <TrtId>diagServices:EcuDiag?EcuDiag#11263</TrtId>
                          <ModelId>FG0111087.XML</ModelId>
                          <OptimizerId>SG0111087.XML</OptimizerId>
                          <ECUInformations><ECUInformations>
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Originally posted by t0rquemada View Post
                            Completare la pct 2:
                            [I]<EcuData name="11087" doc="INJ_K7M_X92_V42_2C" stdType="STD_B">
                            <SessionId>genSession:GenSession?GenSession#1108 7</SessionId>
                            <TrtId>diagServices:EcuDiag?EcuDiag#11087</TrtId>
                            <ModelId>FG0111087.XML</ModelId>
                            <OptimizerId>SG0111087.XML</OptimizerId>
                            <ECUInformations>

                            The last 1.2 16v had no V42 ecus ;-)

                            Comment


                            • 1. Nu e niciun "last" e Logan II ph1 1,2 16v euro6 și, oricum, nu ai nevoie de cea mai nouă versiune (e un moft/prostie) ai nevoie doar de prima versiune apărută după fabricarea mașinii, injecția nu se upgradează singură nici nu apar chestii noi, și chiar dacă apar, hardware-ul existent nu le suportă - deci facem "scandal"/"observații" dar ca să fim interesanți, e plin netul de "minitehnicus"

                              2. Postul #491 râmâne în picioare, mai ales partea "Dacă ești așa de deștept de ce nu faci tu" desigur e mai simplu să ceri decât să faci.

                              3. Scrie în română, pentru că Regulament 2.1.




                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • @ logandriver3 referitor la postul tau #482 se aplica un alt punct (#14) din Regulament (valabil pentru majoritatea forumurilor): nu se citeaza in totalitate postul anterior, se repeata inutil pentru ca se intelege cui si de ce se adreseaza. Apoi pentru masini\modele\versiuni mai vechi pot sa se foloseasca si bazele corespunzatoare precedente, multe fisiere sunt identice sau au fost date “inapoi” in cele noi, iar despre cele doua fisiere (pe care le-am subliniat si in captura din #485) HEVC din TCOM191 care “duc” la acel FG pe care l-ai mentionat si care nu mai este inclus in V212 pentru L3 hibrid sper ca este clar (iar pentru cine doreste am urcat si baza de date completa in postul #490).

                                PS: Dar din toata "discutia" asta eu am mai invatat ceva: nu are rost si nici sens sa mai pierd timpul compiland si pentru altii, ceilati colegi pot sa le ofere ei daca doresc. Lucru pe CAN\KWP cat mai util si mai ales fara probleme tuturor!
                                Last edited by Gil26; 28 November 2021, 14:25.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google