Diagnoza Si Activari Functii Cu Clip Si DDT4ALL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Corect, acum ceva timp chiar si Gabriel se cam saturase de toate "tepele". (de aceea am pus si ghilimelele la "distribuitori")
    Last edited by Gil26; 2 October 2021, 16:19.

    Comment


    • Buna,
      Am văzut recent un video ( https://www.youtube.com/watch?v=YTAGmlTZDcA ) în care se vedea că se poate face activarea manuală a resetării intervalului de service la dacia logan/sandero din 2020. Oare se poate face și pentru orice model logan 2. În comentariile videoului se spunea că doar în service cu programul de fabrică....

      Ceva păreri....

      Comment


      • Nu pe orice Logan 2.
        Cum scrie in descriere, depinde de anul de fabricatie al masinii / ceasurilor de bord:
        La Sandero 2016 din semnatura functiona resetare interval din maneta, dar nu se putea activa afisare temperatura apa in bord.
        Am schimbat ceasurile cu unele mai noi si s-a afisat temperatura apa in bord, dar s-a pierdut resetare interval service.
        Cu ultima varianta de ceasuri, vedem in video ca functioneaza din nou resetarea, nu stim daca se mai poate afisa temperatura apa.
        Despre activare functiei las pe cei mai priceputi sa raspunda. O banuiala de bun simt spune ca oricare aplicatie din topicul Activari functii.

        Comment


        • Salutare domnilor, am și eu această eroare la un Logan 2 0.9 ,am încercat să o șterg dar nu am reușit. Eroarea este pe calculatorul UCH,dacă știe cineva despre ce este vorba și vrea să ajute îi mulțumesc .
          You do not have permission to view this gallery.
          This gallery has 1 photos.

          Comment


          • In ecranul din captura pe care ai atasat-o nu este vreo eroare din UCH, este comanda de stergere a erorilor, acelasi lucru s-a intrebat si in postul #430 pag.#29 referitor la ABS, vezi si raspunsul din #431 (si cu exemple).

            Comment


            • Am dat rescan erors,mi-a aparut o eroare la uch,am dat clear dar eroarea rămâne.

              Comment


              • Daca nu oferi detaliile necesare cred ca este destul de greu sa primesti ajutor corect si concret iar despre erori poate sa fie o discutie mult mai lunga, poate sa fie simplu si usor (doar cu cateva iteratii) sau urmand o intreaga procedura de diagnosticare (si nu doar cu click-next).

                Comment


                • Originally posted by Gil26 View Post
                  Pentru ca mi s-a cerut am urcat doua baze de date ddt4all pe: vhttps://gofile.io/d/tykqTL
                  Prima este una prelucrata si oferita public de reputatul coleg eastcowboy (cu multumirile de rigoare) doar pentru Logan\Sandero cealalta este una compilata full Dacia\Renault (daca se foloseste se redenumeste in ecu.zip), ambele sunt verificate si testate.
                  PS: pentru cine detine interfata OBDLinkSX recomand si programul RenOLink al lui Gabriel Gafu (si eu il folosesc pentru anumite lucruri)
                  Te rog sa mai incarci inca o data linkurile pentru download, nu mai gasesc fisierele.
                  Multumesc !

                  Comment


                  • Nu mai este nevoie, am gasit deja.

                    Comment


                    • Tot timpul cand au aparut baze de date noi atat CLiP cat si DDT imediat le-am prelucrat\compilat (unele full pot dura si cateva ore) apoi le-am oferit public si celorlalti, insa nu am oferit link-uri permanente pentru ca periodic apar altele noi, foarte multi colegi le-au descarcat, unele dintre ele au avut chiar zeci-sute de descarcari, desigur ca apoi acestia pot sa le ”distribuie”, iar unii mi-au multumit altii m-au injurat (chiar daca si ei le-au descarcat).

                      Comment


                      • De ceva timp a aparut si CanClip V211, pentru cine doreste am urcat baza de date full pentru PyRen pe: https://gofile.io/d/a5sbvs

                        Comment


                        • In link-ul din postul precedent am mai adaugat si arhiva pyrendata_V211LS12.zip cu baza de date compilata si prelucrata PyRen\PyClip doar pentru Logan&Sandero 1+2 (nu se dezarhiveaza, se pune asa in locatiile corespunzatoare de pe laptop sau telefon).

                          Comment


                          • Pentru ca am mai fost intrebat despre interfetele folosite zilele trecute am mai achizitionat una din curiozitate, am rescris softul interfetei si am testat-o, atasat cateva capturi, saptamana viitoare ma mai joc putin cu ea probabil voi modifica si cateva fisiere din unele programe de diagnoza pentru ea dar cred ca este o interfata destul de OK la un pret decent, desigur insa ca pentru lucrurile mai ”serioase” folosesc (si recomand) unele CanClip, OBDLink, etc.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Pun si aici un link cu baze de date: https://gofile.io/d/bxZ48T

                              Comment


                              • In postul #477 am compilat arhiva pyrendata_V211LS12.zip doar pentru X90 si X52, dar pentru ca au inceput sa apara din ce in ce mai multi useri cu Logan\SanderoIII care au reusit sa treaca de Gateway prin cele doua sau chiar trei metode (si\sau fie apeland la reperezentanta pentru a ”deschide poarta”) urc o arhiva pyrendata_211Full.zip pentru Dacia\Renault (compilata de un alt user) pe: https://gofile.io/d/zSZyFI
                                Am pus si fisierele FG, SG si .p (generarea lor ia ceva timp) pentru L&S3, atasat si cateva capturi.

                                PS: in postul #478 din graba am uitat sa mentionez ca pe CAN2 interfata este pentru Ford, pentru a putea lucra pe CAN2 Dacia\Renault trebuie conectati pinii 11 cu 12 si 3 cu 13, conexiunile placii la mufa sunt prin lipituri directe dar cu atentie se pot realiza destul de usor, atasat doua capturi. Iar producatorul face update periodic la softul interfetei optimizand sau eliminand bugg-uri, ultimul este V2.2.72 din 2021/10/21.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google