Diagnoza Si Activari Functii Cu Clip Si DDT4ALL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Resetarea funcționează și pe vehiculul dvs. în computerul de bord.
    Last edited by 77sky; 4 January 2022, 12:05.

    Comment


    • N-am Înțeles ce ai vrut să zici....poți fi mai explicit...

      Dupa atatea posturi si peste 3 ani de zile, de cand activezi pe acest forum, inca folosesti Quote pentru postul anterior?
      Nu s-a inteles logica acelui buton?
      Last edited by 77sky; 4 January 2022, 19:22.

      Comment


      • Originally posted by George1 View Post
        Am incercat cu dacia service reset si obd2 la un logan din 2018, dar nu a mers. Am apăsat reset dar nu s-a stins martorul. E posibil sa nu fie buna interfata sau mai sunt si alte variante?
        Ce interfata ai? este obd2 cu pic18f25k80?

        Comment


        • Pe langa “celebrul” cip la clonele ELM327 conteaza si cum este scris softul interfetei (au inceput sa apara din ce in ce mai multe “balarii”, altele cu soft 2.1\2.2 "cu toate verzi" etc.), apoi versiunile mai vechi Dacia Reset Service au fost OK insa in ultima vreme au aparut si altele de care s-au plans destui useri pe forumuri ca nu au reusit (contin add-on etc.)

          Originally posted by cbota View Post
          Buna ziua,
          ....pentru un logan MCV din septembrie 2017 am încercat să resetez intervalul de service din accelerație și frână....nu a mers....are ECU oare la care se poate reseta acest interval doar cu ddt4all sau PyRen....?
          Da, intervalul de revizie se poate reseta usor cu Pyren\PyClip, ddt4all\EcuTweaker, etc., s-a mai discutat dar reatasez cateva capturi.
          Attached Files
          Last edited by Gil26; 4 January 2022, 23:20.

          Comment


          • Originally posted by Gil26 View Post
            Da, intervalul de revizie se poate reseta usor cu Pyren\PyClip, ddt4all\EcuTweaker, etc.
            It's even easier with a few hundred milliliters of gasoline.

            Comment


            • If you say so.....

              Comment


              • If the engine is turning, you don't need any software to reset the oil change interval. Then you can simply reset in the on-board computer menu. ;-)

                Comment


                • Daca tot insisti cu asta (ai scris acelasi lucru si in postul #511) poate poti sa si detaliezi putin, colegul @ cbota nu a inteles ce ai vrut sa zici si chiar te-a rugat asta:
                  N-am Înțeles ce ai vrut să zici....poți fi mai explicit...
                  PS: si motorul masinii mele din iulie 2017 se invarte si sunt curios cum pot sa resetez simplu intervalul de revizie doar din meniul computerului de bord...

                  Comment


                  • A “aparut” si CanClip V213, pana acum nu am sesizat (m-am uitat doar in graba) diferente “notabile” (doar cateva fisiere), cand\daca am timp voi urca undeva si baza de date.
                    Last edited by Gil26; 5 January 2022, 21:30.

                    Comment


                    • Interfața este obd2. Nu știu dacă are pic 18f25k80

                      Comment


                      • Originally posted by Gil26 View Post

                        PS: si motorul masinii mele din iulie 2017 se invarte si sunt curios cum pot sa resetez simplu intervalul de revizie doar din meniul computerului de bord...
                        Doubting, of course, is more convenient than doing it. You can restore the interval data after the reset with ddt4all

                        Comment


                        • With ddt4all I done it very easy and without problem (see post #514 that you quoted)
                          It's even easier with a few hundred milliliters of gasoline
                          Originally posted by logandriver3 View Post
                          If the engine is turning, you don't need any software to reset the oil change interval. Then you can simply reset in the on-board computer menu. ;-)
                          I am asking again: How??? (for my car and our collegues 2017-2018 cars)
                          Making only flame is more convenient than proving.

                          Comment


                          • Gil26 You and your colleagues probably don't have any operating instructions ;-) Renault just forgot the hint that the engine has to turn for the reset.
                            You do not have permission to view this gallery.
                            This gallery has 1 photos.

                            Comment


                            • @ logandriver3 in primul rand te contrazici singur facand doar flame, ai scris asta:
                              If the engine is turning, you don't need any software to reset the oil change interval. Then you can simply reset in the on-board computer menu.
                              Apoi asta:
                              Doubting, of course, is more convenient than doing it. You can restore the interval data after the reset with ddt4all
                              Apoi eu am citit manualul de utilizare cu mare atentie inca de la achizitionarea masinii, il am si in format pdf am si atasat numeroase capturi din el, cel care ar trebui sa citeasca atat manualul cat si ceea ce s-a scris pana acum cred ca esti chiar tu, iti pot atasa si o captura din manualul meu dar este in romana, iti reatasez insa captura ta in care am facut o subliniere (iar manualele de utilizare Dacia|Renault sunt generice pentru mai multe modele ar trebui sa cunosti asta).
                              Ca sa fie foarte clar TdB-ul masinii mele ca si al altor colegi cu Logan2 nu are aceasta posibilitate, aceasta depinde de model anul de fabricatie si tipul de TdB, discutii despre acest subiect au fost nenumarate pe acest forum, un exemplu vezi postul #50 sau #54 : https://www.loganclub.ro/forum/forum...42#post3649142
                              Poti sa citesti tot topicul daca doresti (vezi si data postarii plus ca sunt alte discutii si mai vechi pe alte topice) dar daca nu vrei sa cauti citez si aici:
                              Conform manual:
                              Intervalul service, respectiv autonomia pana la schimbul de ulei este afisata in functie de echipare si de tara!!!
                              Autonomia este afisata de la atingerea limitei de 1500 km pana la schimbul uleiului.
                              ''Reiniţializare: pentru a reiniţializa autonomia până la schimbul de ulei, apăsaţi aproximativ 10 secunde fără întrerupere pe tasta de resetare a afişajului până la afişarea continuă a intervalului până la schimb de ulei."
                              Tot pe acolo este si postul #64 (si mai clar) : https://www.loganclub.ro/forum/forum...71#post3649171
                              Repet, încă o dată pentru toți :
                              - Ai un singur TdB pe Dacia X52
                              - În funcție de anul fabricației, ai sau nu interval de revizie resetabil.
                              - X52 ph1(10/2012 - 10/2016) a fost cu inteval de revizie fix 20000km resetabil prin buton (nu alte scamatorii)
                              - X52 ph2 (11/2016 - prezent) are doar interval de revizie ascuns, variabil 20000/30000km, resetabil doar via diagnoză
                              - la îmbinarea seriilor 10/2016 +-2 luni au fost masini surpriză, s-a montat ce s-a găsit
                              Ca să nu existe discuții mă poate contrazice doar cineva cu mașina mai veche decât a mea 12/2012.
                              Repet ca la masina din iulie 2017 ca si la altor colegi resetarea intervalului de revizie nu se poate face din maneta monocomanda si sper ca toate acestea sa fie clare si pentru tine si poti sa inchei cu posturile astea total gresite si aiurea.
                              Attached Files
                              Last edited by Gil26; 6 January 2022, 19:10.

                              Comment


                              • Gil26 Your answers show that you and your linked colleagues have not tested this procedure. so the bare theory. Google Traducere

                                Google Traducere
                                Last edited by logandriver3; 6 January 2022, 19:55.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google