Diagnoza Si Activari Functii Cu Clip Si DDT4ALL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu cred că intervalull de servis merge resetat din manetă doar atunci când apare avertizarea în bord,cred cu 1000 km sau 30 zile înainte de termen,inainte să se aprindă martorul în bord.Recunosc că și eu am resetat cu dd4all până când un coleg a insistat să incerc din manetă pt că și la el (Logan 2 2018) a funcționat. Se poate să aibe legătură și cu diferite versiuni de soft ale tdb,dar eu zic să încercați și din manetă când apare avertizarea,pt că nu aveți nimic de pierdut dacă nu funcționează.

    Comment


    • playmaker831 corect si subscriu, este mult mai usor sa se reseteze din monomaneta daca se poate, acest lucru l-am scris de cateva ori si pe topicul dedicat la care am facut trimitere anterior.
      Din pacate la masina mea (la fel ca si a altor colegi) acest lucru nu este posibil, am testat asta cu mult timp in urma cand la o revizie cei din reprezentanta nu au facut asta (eram si grabit atunci), evident ca dupa o perioada s-a aprins martorul si am incercat de cateva ori sa resetez (conform manualului) din maneta si nu se poate acest lucru, l-am resetat usor atunci cu ddt4all, ulterior l-am mai resetat de vreo 2-3 ori cand am facut niste teste. La masina mea intervalul de revizie se reseteaza doar din diagnoza dar nu ma "deranjeaza" asta pentru ca o pot face foarte simplu si usor.
      PS: in ultima captura din postul #514 se poate observa cand se aprinde martorul, iar aceasta valoare plus intervalele de timp si km se pot modifica daca se doreste (in captura mai veche sunt cele din fabrica).
      Last edited by Gil26; 8 January 2022, 12:32.

      Comment


      • Si doar o mica completare: in prima parte m-am referit la avertizare, si este destul de probabil ca TdB-ul colegului sa poata sa afiseze si temperatura lichidului de racire (desigur insa ca si acest lucru depinde de configuare\soft TdB).
        Last edited by Gil26; 8 January 2022, 12:51.

        Comment


        • Iar pe langa diferitele TdB-uri avertizare si martor mai adaug ca functie de model\an\motorizare injectia “tine cont” de aceste resetari, atasez cateva capturi din care se poate vedea clar la cati km am facut reviziile si\sau facut resetarea (inclusiv cand m-am “jucat” cu ea) si mult mai important alte valori legate de aceasta (neglijate de unii) ca procentul de diluare ulei, numarul de rotatii de la ultima schimbare ulei (asta si prin prisma modului de exploatare al masinii de care softul tine cont), etc…
          Tocmai de aceea am recomandat pe acest topic de nenumarate ori aceste programe de diagnoza, folosite corespunzator pot sa fie “unelte” utile, doar in ex acesta eu pot sa analizez foarte usor aceste lucruri fie conectat la masina fie offline avand fisiere salvate din diferite perioade de timp plus alte numeroase monitorizari si evident ca toate acestea le-am facut “conectat” si practic pe masina mea (si la care m-am referit pana acum).
          Attached Files

          Comment


          • Salutare tuturor!Rog putin ajutor,daca ma poate ajuta cineva cu "ecu.zip" pentru Ecu Tweaker.Link-urile publicate in postarile anterioare nu mai functioneaza.Multumesc anticipat!

            Comment




            • (se redenumeste in ecu.zip si se pune in spatiul de stocare intern al telefonului alaturi de DCIM Downloads etc.)

              Comment


              • @gill26,mulțumesc!

                Comment


                • Mai deranjez cu o intrebare,pentru duster 2020 1,3 tce,ce versiune trebuie selectata in program duster 2 sau duster ph2?

                  Comment


                  • Originally posted by Gil26 View Post
                    https://fisier.ro/download?f=55e3f7cf4bd

                    (se redenumeste in ecu.zip si se pune in spatiul de stocare intern al telefonului alaturi de DCIM Downloads etc.)
                    Salut,nu merge download-ul la nici unul din atasamente

                    Comment


                    • Salut,
                      In primul rand nu ai precizat ce masina ai (chiar am vrut sa te intreb asta in semnatura este 1.5 dCi, de aceea am urcat doua arhive una pentru Logan1+2 si una full Dacia\Renault).
                      Apoi in ambele link-uri merg descarcarile, vezi captura atasata pentru unul din ele facuta chiar acum si recomand sa folosesti aceasta arhiva ecu(full).zip (pe care evident o redenumesti in ecu.zip) pentru Duster 2020, iar ca sa fie mai clar citez si ceea ce a scris un coleg mult mai experimentat referitor la modelele Duster:
                      Duster ph1 (phase1) 2009 - 2013 , codul modelului e H79**
                      Duster ph2 (phase2) 06/2013-11/2017 , codul modelului e H79ph2**
                      Duster ph3 (phase3 sau Duster II*) 12/2017 - 08/2021, codul modelului e HJD**
                      Duster HJD ph2** 09/2021 - prezent
                      PS: Tinand cont insa de tot ceea ce ai scris pana acum iti sugerez sa ai grija cu folosirea aplicatiei EcuTweaker, este un program de diagnoza foarte puternic (bazat pe unul care il folosesc inginerii de dezvoltare Renault) dar care nu are alt nivel de protectie ca celelalte si chiar dezvoltatorul aplicatiei a scris mare si cu bold ca folosirea ei se face cu asumarea raspunderii si pe propriul risc.
                      Attached Files
                      Last edited by Gil26; 9 January 2022, 18:56.

                      Comment


                      • Dau clic pe download si nimic...atasez print scr
                        Attached Files

                        Comment


                        • Acum cateva minute doar ce am descarcat arhiva si este OK.
                          Dar iti mai ofer un upload cu aceasta arhiva ecu.zip (full) pe: https://transfiles.ru/1qy4q
                          Iar cele scrise anterior raman valabile.

                          Comment


                          • Cea de la transfiles.ru a mers.Multumesc mult!

                            Comment


                            • Salut! Sunt nou in topic si este extrem de lung. Am elm327 prin bluetooth pt obd2 si detin un Logan II SL Plus din 2019. Imi poate da cineva aici toate link-urile de care am nevoie pentru a activa computerul de bord? Am descarcat pana acum ddt4all fara nicio baza de date sau ecu.zip, PyRen Dacia pentru PC si PyClip Dacia pentru android si m-am jucat putin in modul demo. Daca mai am nevoie de ceva si nu stiu cum ar fi baza de date, sunt recunoscator daca imi puteti impartasi. De asemenea, poate cineva sa imi enumere pasii pentru activarea CB? As face pe viteazul sa aplic singur ce am inteles, dar evident nu vreau sa imi brickuiesc masina sau sa imi anulez garantia )

                              Comment


                              • Iar motorizarea este 0.9 Tce, am uitat sa precizez

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google