1.0 Sce Vibratie/zgomot La Relanti/mers

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • anduvirgil
    replied
    ​așa "face" toate zero9....la 1250 ture

    Leave a comment:


  • dantis
    replied
    Nu suportul de motor este proiectat prost sau de calitate slaba. Problema e ca motoarele cu 3 cilindri produc foarte multe vibratii, uzand foarte mult suportul de motor. Daca se foloseau arbori de echilibrare lancaster, poate se reduceau considerabil vibratiile.

    Leave a comment:


  • mike-5
    replied
    Am 0.9/2018, 12500 km. Zdrangane și a mea între 1000-1250 rot/min. Se aude numai din habitaclul mașinii, din exterior nu se aude. Mai accentuat cu motorul rece. Am fost la revizie și am spus de acest zgomot. O să fie schimbat pe garanție suportul motor superior. Înclin să cred că calitatea/proiectarea lui este de vină. Sunt de părere că după un timp o să facă din nou cu suportul nou.

    Leave a comment:


  • Catalin12345
    replied
    Nu le-am vazut. Am inspectat inainte de schimbare cat am putut suportul superior si nu prezenta nici un semn de uzura. Sper sa fie vorba de un lot defect si nu de o greseala de proiectare.
    Meridian vest.

    Leave a comment:


  • chitziman
    replied
    si pe la ce service-uri din Bucuresti s-a rezolvat?

    Leave a comment:


  • chitziman
    replied
    te-ai uitat la cele 2tampoane schimbate fizic prezentau vreun semn , crapatura ceva?

    Leave a comment:


  • Catalin12345
    replied
    Eu am scapat de zgomotul acesta...in sfarsit fara tacanit in masina. Dupa multe insistente au fost schimbate pe garantie doua suporturi. Daca aveti timp va recomand sa mergeti la reprezentante si sa reclamati problema. Succes!

    Leave a comment:


  • chitziman
    replied

    Leave a comment:


  • chitziman
    replied
    din 2017 ..aproximativ 38 mii km...de schimbat o sa-l schimbe mai incolo sigur cand o fi expire garantia,.. mi-a zis ca nu are nimic ca acesta e zgomotul
    o sa incerc zilele acestea sa postez o inregistrare cu acest zgomot...uneori e foarte enervant

    Leave a comment:


  • ovy1974
    replied
    Și eu am acest zgomot la motor încă de la 3000 de km. Am observat după schimbul de ulei ca acest zgomot s-a mai estompat, dar revine. Mai nou când merg în viteza 1, fără să accelerez se aude un păcănit (pâc, pâc), nu tot timpul, doar când merg în frână de motor și primii km parcurși. Zgomotul se aude aproximativ din dreapta motorului. Dacă ma duc la service și nu se aude acel pocnet, mă fac de cacao. Am sa o mai las, pana zgomotul va fi mai puternic și mai frecvent.

    Leave a comment:


  • gabrieln1960
    replied
    Cum se aude la interior un 0,9 TCe dupa 21000 km.

    Leave a comment:


  • Bibi79
    replied
    Iatagan, acelasi fel de zgomot... de pietricele care cad pe o tabla, il am si eu la accelerarile mai puternice. Dar eu am 1.5 diesel.... l-am considerat normal (e primul diesel pe mana...), dar se pare ca nu e un feature... hm...Totusi, la mine nu e chiar asa de puternic sunetul, dar e acolo....

    Leave a comment:


  • iatagan
    replied
    Wow, oribil... D-asta mi-a zis mie singur cineva la service cand am spus ca am un zgomot (dar total diferit) la 0,9. A spus ca e un zgomot normal ca e in 3 cilindrii si eu nu intrebasem. Nu mi se pare normal, clar e ceva acolo...
    Uite si zgomotul meu si contextul:


    Leave a comment:


  • CostiC
    replied
    iatagan mai jos este zgomotul. El provine de la suportul motor. Dupa inlocuire nu se mai aude. Prima data s-a auzit la 10000. Dupa schimbare am mai facut 14000 si din ce observ a inceput sa apara iarasi. Nu este atat de evident dar banuiesc ca dupa alte 5000 se va auzi destul de tare. Sunt foarte sigur ca acest suport motor nu a fost conceput pentru motoare in 3 clindrii. Clar Dacia Renault nu va recunoaste ca este o problema generala de rechemare. Sunt si mai sigur ca vei pierde foarte mult timp pana se va rezolva. Eu am rezolvat-o dupa o reclamatie la ANPC.

    Leave a comment:


  • Catalin12345
    replied
    Cauta pe youtube "1.0 sce zgomot" si o sa gasesti filmari.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google