Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gil26
    replied
    Colegul oBED are dreptate, in Romania serviciul DAB nu este ”momentan disponibil” , iar referitor la ”Ar fi o imensa si crasa magarie din partea astora de la Dacia sa ofere DAB+ numai pentru export” cei de la Dacia au implementat inca pe Logan2 acestea (”egal” de directiva europeana cu DAB+ pe noile modele) si nu cred ca este ”vina” lor ca serviciul nu se poate utiliza (deocamdata) in Romania.

    PS: acum vreo trei ani am activat si eu DAB, TMC si TA (informatii despre trafic, si acesta a fost in Romania la nivel de ”experiment”, vezi Europa FM) evident ca sunt nefunctionale in Romania dar ele si-au facut treaba in tarile cu ”apa calda” (inclusiv la "bavarezi") pe unde am mai ”colindat” (iar cu skinul Carbone "tratat" Medianavul isi ”cauta” implicit aceste servicii).

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Originally posted by oBED View Post
    Pai in Ro transmisia digitala (DAB) este la nivel de experiment, DAB+ nici macar atat ... un motiv suficient pentru aceasta "magarie".
    Nu e suficient, fiindca tot colegul DFA spunea:
    Originally posted by DFA,1 Jul 2021, 21:47
    Directiva EECC din 2018 obligă fabricanții ca toate mașinile noi să implementeze receptoare DAB+ începând cu 21 Decembrie 2020.
    Mașinile fabricate înainte de Ianuarie 2020 care nu au receptor DAB+ pot fi vândute doar până în 21 Decembrie 2020.
    Deci, unitățile Media Control/Display/Nav încalcă directiva EECC/2018 dacă nu integrează un receptor DAB+.
    Ii multumesc colegului citat (DFA) pentru ajutorul dat.

    Leave a comment:


  • george.sce
    replied
    Mah colegii, voi alceva decit radio dab sau analog nu ati gasit de ascultat ?

    un radio cb sau de pe net ceva muzica de calitate nimic - de nimic nu ???

    Leave a comment:


  • oBED
    replied
    Pai in Ro transmisia digitala (DAB) este la nivel de experiment, DAB+ nici macar atat ... un motiv suficient pentru aceasta "magarie".

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Dintre cei care au masina, poate sa verifice cineva, va rog, daca receptorul radio este DAB+? Sau doar DAB? Pe fisele de prezentare nemtesti apare DAB+, insa pe cele romanesti numai "radio DAB". Ar fi o imensa si crasa magarie din partea astora de la Dacia sa ofere DAB+ numai pentru export.
    Verificarea o puteti face cum a specificat colegul nostru DFA pe alt forum:
    Originally posted by DFA,1 Jul 2021, 21:47
    Poți verifica în meniul de licențiere din unitățile Media Display/Nav dacă există licență de la Fraunhofer IIS pentru codecul HE-AAC sau accPlus. Dacă este, tunerul radio suportă DAB+.
    Dacă licența este doar pentru AAC-LC nu e bine, înseamnă că tunerul radio suportă doar DAB (MPEG Audio Type 2 (AAC-LC).
    Orice mențiune privind AAC se referă exclusiv la tunerul radio, pentru că media player-ul din Media Control/Display/Nav nu suportă nici o variantă de AAC, ci doar MP3, WMA și FLAC.
    DABplus.jpg

    Leave a comment:


  • Alecs1986
    replied
    Ms pt răspuns!!
    Last edited by 77sky; 2 July 2021, 08:26.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Distribuția: pe lanț (distribuția este fără întreținere, dar experiența arată că este de bun simț ca la fiecare 4ani/120.000km să se facă o verificare pentru că patinele se tocesc, zalele se „lungesc” și de regulă o distribuție pe lanț începe să producă zgomote metalice la 200-250.000km din cauza uzurii)

    Leave a comment:


  • Alecs1986
    replied
    Distribuția la eco g 100 este pe lanț sau curea??

    Leave a comment:


  • mnv
    replied
    Android Auto brings apps to your car display so you can focus while you drive. You can control features like navigation, maps, calls, text messages, and music. To get more information about your

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Adevărat - mai puțin dacă deviezi de la traseu.


    Originally posted by mnv View Post
    Pt android auto ( AA) cei care au optat pt versiunea cu wireless trebuie să aibă pe smrtphone ( mă refer pt android) android 11.
    Merge și fără Android 11 - se intră in AA - Settings - Dev mode și se activează AA Wireless.
    Last edited by 77sky; 18 June 2021, 21:38.

    Leave a comment:


  • giugiuc
    replied
    Pentru zonele cu probleme se poate folosi aplicatia Maps din Google se descarca traseul si se foloseste fara internet.
    Deja de câțiva ani, Google Maps îți dă opțiunea să folosești opțiunea de navigație din spate chiar și în momentele din ce în ce mai rare în care nu ai intern...

    Leave a comment:


  • mnv
    replied
    Pt android auto ( AA) cei care au optat pt versiunea cu wireless trebuie să aibă pe smrtphone ( mă refer pt android) android 11. Dacă nu au 11 nu se conecteaza cu mașina. Pt android sub 11 merge cu cablu de date. Dar și aici nu orce cablu. Cablu original al telefonului. Am incercat trei bucăți ( și nu non nume). A trebuit să vin cu cablu original al telefonului Huawei. ( Așa a mers la mine, poate alți reușesc altfel)

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    E foarte bun Android Auto și CarPlay, dar din păcate, sunt destule zone din țară care încă au semnal GSM slab chiar și pentru voce în mișcare, nu mai spun de conexiune de date în mișcare..., poți avea surprize neplăcute cu dealuri, munți, zone izolate, departe de orașe sau drumuri naționale, etc.
    Și în afara țării poți avea diverse probleme cu abonamentul de date, operatori de rețea și zone cu semnal slab.

    Adică e bună și navigația offline.

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Thanks. Multicel. Bine ca (o sa) am MediaNav cu Android Auto.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Originally posted by ursamajor View Post
    Numai sa apara update-uri.
    Au apărut, s-a trecut de la hărți versiunea 9.4 la 10.2, inclusiv pentru România.

    Originally posted by ursamajor View Post
    Cam cat costa hartile?
    Harta Europei = 119 € - 1 singură actualizare
    Harta Europei = 139 € - cea mai nouă actualizare și încă una timp de 1 an
    Harta Europei = 169 € - cea mai nouă actualizare și încă 5 timp de 3 ani

    Dacă vrei doar România (sau altă țară) = 49 €

    Mai sunt și alte combinații de țări-regiuni

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google