Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ursamajor
    replied
    Ma framanta niste ganduri.
    Indicatorul de schimbare viteza la mine sugereaza sa schimb incepand cu ~2000-2200 rpm. Nu e prea devreme? Care e plaja de turatii in care motorul de 1.0l cu GPL nu este nici subturat, dar nici supraturat?

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Multumiri, domnilor!

    Leave a comment:


  • paul_damian
    replied
    Senzorul de temperatura exterioara, pe oglinda.
    Senzorul de temperatura pentru AC automat, intre SOS si spoturile de lectura.

    Leave a comment:


  • daymaker
    replied
    Senzorul de temperatura exterioara?!

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Ce este dracovenia aia de sub oglinda dreapta (caci sub cea stanga nu este)?
    Aaa, si mai am o nelamurire: ce este gaurica aia neagra langa butonul SOS?

    Attached Files
    Last edited by 77sky; 31 July 2021, 22:15.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Interesant ceea ce ai scris acum (iar daca din fabrica a avut 100 ml in rezervor oare nu trebuia sa fie aprins martorul?), asa cum am spus nu stiu cum (mai) este ”enjinerit” noul LoganIII ECO-G si nici cata benzina mai pun astia din fabrica, eu oricum am alimentat la prima statie si nu s-a aprins martorul, iar in 30 de ani de cand conduc l-am vazut la alte ”gioarse” doar de vreo trei ori aprins si atunci ”fortat de imprejurari”

    PS: au mai fost si pe sectiunea LoganII cateva "discutii" legate de cat poti sa mai ”mergi” de cand se aprinde martorul, cine doreste si este curios poate sa testeze (desigur si in diferite conditii) si la ECO-G asta (eventual sa si verifice daca cantitatea aceea este corecta sau nu)
    Last edited by Gil26; 24 July 2021, 14:24.

    Leave a comment:


  • daymaker
    replied
    Înseamnă ca din fabrica a avut 100 ml in rezervor, sau masina cand este modul LPG nu merge exclusiv cu LPG.
    Prima alimentare am bagat 8-10 litri si dupa doar 10 km parcurși pe benzina s-a aprins martorul.

    Originally posted by adi90 View Post
    Nu stiu de cand timp aveti GPL dar in 2012 a ajuns la un moment dat la 3.2 lei litrul. Apoi a scazut din nou.
    Azi am vazut la o stație locala de GPL 3,29 litrul
    Last edited by daymaker; 24 July 2021, 13:10.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Da asa este, de exemplu la LoganII volumul de alerta este 5L (vezi capturile de pe masina mea, iar unele din acele valori se pot modifica), nu stiu insa la LoganIII cum este plus ca discutia despre asta pe noile modele poate sa fie cred ”interesanta” (si desigur pentru cine poate sa o mai faca ).
    Attached Files

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Originally posted by daymaker View Post
    Stie cineva cati litri de benzina mai raman in rezervor dupa ce se aprinde martorul in bord?
    De regulă "rezerva" e în jur de 5 Litri de combustibil.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Originally posted by ursamajor View Post
    Sa fie-ntr-un ceas bun, DFA!
    Mulțumesc, dar încă nu am ridicat-o, mai am ceva hârțogăraie de făcut..., a fost doar o vizită de lucru...

    Leave a comment:


  • daymaker
    replied
    Stie cineva cati litri de benzina mai raman in rezervor dupa ce se aprinde martorul in bord?
    In manual scrie ca o autonomie estimata de 50 km.

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Sa fie-ntr-un ceas bun, DFA!

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Originally posted by zmihaiionut View Post
    Sa o stapanesti sanatos si sa ai drumuri bune si ferite de evenimente si dobitoci, este foarte frumoasa!
    Mulțumesc!

    Originally posted by zmihaiionut View Post
    Apropo, stingatorul este tot in portbagaj sau l-au pus in dreapta fata la picioarele pasagerului?
    Stingătorul trebuie să fie într-o geantă neagră pe care scrie KIT SECURITATE AUTO și care de obicei e în portbagaj. Cod ref. 7711638906.
    Unele țări obligă ca mașinile să aibe stingătorul la îndemâna șoferului - pentru asta există un kit care permite fixarea stingătorului la picioarele pasagerului dreapta. Cod ref. 966015136R.

    Originally posted by zmihaiionut View Post
    Mie din configuratie mi-a dat PREȚ TOTAL 13.961,51 EUR, nu imi dau seama daca este cu sau fara TVA, am cautat dar nu am gasit.
    Configuratorul de pe dacia.ro are prețurile cu tot cu TVA.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Originally posted by Gil26 View Post
    Sa o "volanesti" sanatos multi km fara probleme (si "incidente")!
    Mulțumesc!

    Leave a comment:


  • zmihaiionut
    replied
    Sa o stapanesti sanatos si sa ai drumuri bune si ferite de evenimente si dobitoci, este foarte frumoasa!
    Pacat ca astia de la Dacia nu au facut un efort sa puna ptr ultima oara un motor mai respectabil in 4 pistoane (mi-au terminat visul umed) asta inainte sa termine astia de la UE cu masinile pe benzina! Cum ar fi aratat Logan 3 cu motor de 130CP, jante 205/55 R16, o tabla mai sanatoasa, paleta de culori mai bogata, geam cu impuls dreapta si inca cateva?
    Apropo, stingatorul este tot in portbagaj sau l-au pus in dreapta fata la picioarele pasagerului?
    Mie din configuratie mi-a dat PREȚ TOTAL 13.961,51 EUR, nu imi dau seama daca este cu sau fara TVA, am cautat dar nu am gasit.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google