Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • AdrianHH
    replied
    Originally posted by DFA View Post
    Păi ce să faci..., iei un litru de Glaceol RX type D de la un magazin auto și completezi tu nivelul - nu e nevoie să diluezi cu nimic dacă completezi antigelul cu cantități mici. Ce-ți rămâne păstrezi în portbagaj.
    Faci diluare conform rețetei când trebuie să înlocuiești mult antigel sau îl înlocuiești pe tot.
    Salutare !
    La Eco-G-ul nostru luat in iulie, dupa 5000km a scazut usor sub minim nivelul antigelului.
    La reprezentanta a zis sa il lasam asa, ca se intampla la multe masini(asa am auzit si eu) si ca e normal, doar daca da sa se goloasca rezervorul de lichid , atunci sa mergem la ei. De la ei a zis ca nu are rost sa iau. In fine...
    Totusi nu prea am stare, as zice sa cumpar 1 litru.
    Treaba e ca in manual nu am gasit tipul, pe net vad ca se tot zice de Glaceol RX Type D, verde. In borcan am lichid verde acum.
    Cumnatul meu la Duster 2019 a luat dintr-o benzinarie acelasi antigel dar in ambalaj de Renault(atasat).
    Pe net am gasit ambalat in flacon negru, gri sau cel renault.
    Ce sa cumpar?

    Attached Files

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Noaptea toate pisicile sunt negre!
    O plimbare scurta acum, la revenirea in tara...
    Attached Files

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Mi s-a intamplat si mie de vreo doua ori. Odata pe bac, altadata pe un drum in rampa.
    Dar cineva m-a sfatuit sa mut suportul cu nr. de inmatriculare 1-2 cm mai sus si de-atunci n-am mai avut probleme de acest gen. Dorel il montase cam jos si parea a fi in raza de actiune a radarului. Asa ca... la treaba, e chestie de cateva minute. Nu dai alte gauri in bara, ci le foloseste pe cele de pe suport, eventual pe ala il gauresti.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Da, se poate întâmpla ca AEB - din cauză că mașina era în pantă - să vadă un obstacol mai periculos decât este.
    Celălalt speedbump nu l-a mai "văzut" pentru că lipsea panta.

    Leave a comment:


  • dakLeo
    replied
    Pentru cei ce aveti noul Logan/Sandero, vi sa intamplat sa puna masina automat frana, fara avertizare? Azi am intrat intr-o parcare subterana si era un speed bump si m-am trezit ca imi pune frana automat fara sa imi apara ceva in bord (sau nu am vazut eu). Nu mergeam cu viteza, sub 10km/h, deoarece incetineam chiar din cauza acelui speed bump. Curios e ca peste 100 m mai era unu si acolo nu a avut nici o treaba.

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Si fiindca mai mult pe-acolo imi fac veacul, adica pe grupul FB, am zis sa repostez si aici:


    Am dat de un articol si am zis sa fac o mica "disertatie" :
    https://www.*******.ro/.../test-cu-noua-gama-de-modele...
    in care se pomeneste, la un moment dat, de niste coeficienti aerodinamici pentru Daciile v.3.
    "rezultand astfel un coeficient aerodinamic imbunatatit cu 9.8% (0.654). La Sandero Stepway vorbim de 0.836 (imbunatatit cu 6.3%) iar la Sandero de 0.709 (imbunatatit cu 11.1%)"
    Fiind niste valori atipice (0,654 pentru Logan, deja o valoare excelenta!), presupun ca e vorba de SCx, nu de Cx. Pentru a intelege diferenta, vedeti articolul cestalalt:
    http://www.fiches-auto.fr/.../s-1701-l-aerodynamisme-d...
    Am zis sa incerc sa calculez Cx-ul Loganului, folosind raportul Cx = SCx/Af, unde Af este aria frontala.
    In foto vedeti cotele de interes pentru calculul ariei frontale. Am aproximat la figuri geometrice simple, pentru usurarea calculelor. Masuratorile le-am facut eu insumi, exceptie cota de gabarit, latimea, pe care am luat-o din fisa tehnica
    Am obtinut 2,2635 mp arie frontala, de unde rezulta un Cx = 0,654/2,2635 = 0,2889 ~ 0,29. Nu ar fi deloc surprinzator, avand in vedere ca aerodinamica s-a imbunatatit prin noua platforma, caroseria are fluiditate mult mai buna, iar burta masinii este inchisa aproape in totalitate, tot in acest scop. Plus consumurile foarte bune obtinute chiar si la viteze mari...


    Attached Files

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Am uitat sa atasez traseul... si cateva foto de pe-acolo.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Fac un copy-paste de pe un grup Logan 3 de pe FB, fiindca mi-e lene sa scriu din nou.


    Fusei dus prin tara prietena Bulgaria (o tot facem de peste 10 ani), fugind de litoralul nostru cocalaresc si jecmanitor. Nu insist, ca multi stiu despre ce vorbesc.
    Traseul a insumat un total de 1.350 km (cu fâțâielile din zonele de sedere Nessebar si Veliko Tarnovo), ducand la peste 6.000 km totalul parcurs cu masina de cand mi-a fost livrata. In ciuda unor mici bug-uri si probleme, e o placere s-a conduc, fapt sustinut si de cei 6.000 km facuti in doar... doua luni.
    Am mers (doar pe GPL) cat mai aproape de legal (desi ma mai manca talpa) sa pot verifica ce consum se poate realiza in acest fel. Media pe cei 1.350 km a fost de 7,2%, ceea ce mi se pare exceptional. Vitezele maxime s-au situat in plaja 105-140 km/h, in functie de drum, iar in localitati intre 40-60 km/h. Ca incarcare, eu, sotia si portbagajul cam full de bagaje si gadgeturi.
    Am redescoperit bucuria de a conduce "de placere", de a admira peisajul si de a calma adrenalina care, uneori, ne mai stapaneste...



    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Nu, sistemul e de tip TPW, cu avertizare, utilizând senzorul de viteză ABS de la roți, nu e sistem TPMS cu senzori de presiune reali pe fiecare jantă.
    Deci schimbi anvelopele și apoi faci o re-inițializare a sistemului.

    Leave a comment:


  • ChRS90
    replied
    Salutare, stiti cumva daca la Logan 3, exista senzori de presiune in roti? Nu de alta, dar usor, usor o pregatesc de incaltaminte de iarna si vreau sa iau totul in calcul.

    Leave a comment:


  • daymaker
    replied
    Au sosit piesele, se lucrează la ea, Marti cica ar fi gata ...

    Leave a comment:


  • t0rquemada
    replied
    2 săptămâni e bine mai ales că e model nou, eu mă așteptam la 30 zile - stocuri zero

    Leave a comment:


  • daymaker
    replied
    Originally posted by daymaker View Post
    Stie careva daca senzorul de portbagaj deschis are vreo mufa pe undeva?
    Am fost lovit din spate si nu mai pot incuia masina pentru ca portbagajul nu se mai închide
    De termenele de reparații pe tinichigerie ce stiti?
    Mi-au dat termen 2 săptămâni, dar eu nu sunt atat de optimist, cred ca vin greu piesele fiind model nou

    Leave a comment:


  • t0rquemada
    replied
    E integrat în broască

    Leave a comment:


  • daymaker
    replied
    Stie careva daca senzorul de portbagaj deschis are vreo mufa pe undeva?
    Am fost lovit din spate si nu mai pot incuia masina pentru ca portbagajul nu se mai închide
    Last edited by daymaker; 15 August 2021, 14:58.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google