Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • t0rquemada
    replied
    Producătorul dă 30000km ca interval de schimb - vai e nasol...

    - inițial era 20000km sau 360zile
    - din 2019 s-a trecut la 30000km sau 360 zile (RN17 + FE + 5 ani fără griji)
    - ba chiar anumite k9k-uri* au 50000km sau 360zile

    *Citan / Kangoo

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Da, cred ca se puneau alte uleiuri in motoarele alea.
    Ca e negru e chiar bine, inseamna ca si-a facut treaba. Nu stiu insa daca mai avea proprietatile alea de ungere la fel de bune.

    Leave a comment:


  • daymaker
    replied
    Asa cred si eu!
    La un Logan II 1,2 16v de firma, din neglijenta, a fost schimbat ulei la aproximativ 17000 km si 1,5 ani, uleiul era pacura de negru... s-a mirat si mecanicul...
    Acum nu stiu daca la vechile motoare se punea alt ulei..

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Eu nu inteleg cum dreaq au fixat ei sa schimbi uleiul la 30.000 km? Nici daca ar fi sintetic (real, full PAO, nu shit synth technology sau alte baliverne) nu cred ca ar tine atat...

    Leave a comment:


  • paultegzes
    replied
    Originally posted by Red_Alin View Post
    Dar mai este un sortiment Dacia Oil Plus Premium dar pe care nu scrie niciunde RN 17. Azi am fost la un magazin al dealer-ului să le zic să îmi dea un litru de ulei de motor am zis că le dau și talonul dacă vor și au zis că ei nu au de unde să știe ce am eu în motor.Se uitau la mine ca boul la poarta noua. Mi-au pus pe masă 3 variante, Dacia Oil Plus Premium 5 w30, ELF 5 w30, Castrol 5w30 acesta din urma respectând norma RN 17. Nu am luat nici unul deocamdată deoarece am zis să nu fac vreo tâmpenie, să completez cu alt ulei să am alte belele. Știe cineva cu exactitate ce avem în motor să știu ce să cumpăr pt. completare.
    Salut, în motor ai dacia oil plus rn 17 făcut de Castrol. Poți pune și Castrol gtx rn 17 deoarece e fix același ulei doar cu ambalaj diferit.

    Leave a comment:


  • loganita
    replied
    ok multumesc

    Leave a comment:


  • anduvirgil
    replied
    Scrie in CIV

    Leave a comment:


  • loganita
    replied
    Buna Ziua. Ce ET. au jantale de la Stepway 3 ca sa stiu ce janta sa cumpar
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Red_Alin
    replied
    Dar mai este un sortiment Dacia Oil Plus Premium dar pe care nu scrie niciunde RN 17. Azi am fost la un magazin al dealer-ului să le zic să îmi dea un litru de ulei de motor am zis că le dau și talonul dacă vor și au zis că ei nu au de unde să știe ce am eu în motor.Se uitau la mine ca boul la poarta noua. Mi-au pus pe masă 3 variante, Dacia Oil Plus Premium 5 w30, ELF 5 w30, Castrol 5w30 acesta din urma respectând norma RN 17. Nu am luat nici unul deocamdată deoarece am zis să nu fac vreo tâmpenie, să completez cu alt ulei să am alte belele. Știe cineva cu exactitate ce avem în motor să știu ce să cumpăr pt. completare.

    Leave a comment:


  • adi90
    replied
    Foarte probabil se pune ulei cu norma RN17.
    Castrol GTX RN17 sau cel pe care l-am vazut recent, Dacia Oil Plus RN17, ambele 5W30.

    Leave a comment:


  • Red_Alin
    replied
    Originally posted by x_dadu View Post
    Dar pentru situația în care ar necesita să compeltezi cu ulei, ce ulei trebuie cumpărat pentru această generație Dacia?
    La mine în carte scrie Dacia Oil Plus. Ciudat pentru ca unii zic că au Castrol, cunosc un tip din Timișoara ce a făcut deja revizia și i s-a pus Castrol fără să ceară el

    Leave a comment:


  • daymaker
    replied
    A facut cineva proba la reblocarea automata a usilor daca dupa deblocare nu se deschide portiera?
    In carte scrie dupa aprox 2 minute, eu am stat langa ea 3+ minute, dar nu s-a reblocat...

    Leave a comment:


  • x_dadu
    replied
    Dar pentru situația în care ar necesita să compeltezi cu ulei, ce ulei trebuie cumpărat pentru această generație Dacia?

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Și Turcia încă avea restricție GPL în subteran - în 2020 - dar cu niște nuanțe ciudate... în Turcia e OK să intre în subteran vehiculele cu GPL care provin din EU, dar nu permit accesul la cele din afara EU, inclusiv cele din Turcia...

    De asemenea, în EU nu mai există obligația ca vehiculele cu GPL să mai poarte eticheta rombică specifică LPG/GPL.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Da, majoritatea țărilor din EU au implementat regulamentul UN/ECE R67.01 și s-au ridicat restricțiile vehiculelor cu GPL în parcările subterane.
    În 2014 Bulgaria era singura din EU care nu permitea GPL în parcările subterane - acum nu știu dacă mai e restricția.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google