Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gil26
    replied
    Sa o "volanesti" sanatos multi km fara probleme (si "incidente")!

    Ceara aia anticoroziva extra nu cred ca "strica" oricum, iar despre lipsa becului din torpedou s-a mai scris (chiar si alte modele Renault noi achizitionate, ex Kadjar), la naiba au ajuns astia din grup sa se "zgarceasca" pana si la un amarat de beculet , (ma bucur ca la gioarsa mea (are deja patru anisori) il am, de fapt sunt mai multe lucruri care nu prea imi plac la Sandero3, deocamdata nu voi fi un posibil client pentru Dacia, dar deh fiecare cu gusturile\preferintele\alegerile sale - si clar ca nu voi intra in "detalii")

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Și o Fișă de asamblare pentru un LJI EA2 GPL care era mototolită prin mașină...
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 22 July 2021, 19:24.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Fișa cu "Principalele echipamente mobile specifice acestui vehicul" care însoțește vehiculul - ea este îndepărtată înainte de livrarea către client. Asa e fișa de la un Logan Comfort ECO-G.
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 22 July 2021, 19:24.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Am fost astăzi de mi-am văzut mașina și am asistat la montarea la o parte din accesorii.
    Pentru cei care aveți mașini din loturi recente (Iunie, Iulie) veți observa că aveți torpedou cu locaș lampă și orificiu senzor deja decupat. La loturile anterioare torpedoul doar avea marcaje, nu și decupări. Bănuiesc că la finalul anului sau la începutul lui 2022 va exista fie o Serie Limitată, fie echiparea "E3" Prestige, care posibil să aibă și lampă torpedou...
    Nu am putut să determin dacă există pre-cablaj pentru lampă torpedou. E prea îngust locul acolo și nici nu am putut să cotrobăi prin mașină prea mult...

    Cu ocazia asta s-a făcut și o injectare cu ceară anti-corozivă (în fapt un amestec de parafină + ulei) în toate orificiile posibile, uși, praguri, aripi, etc. Mașina are ceară injectată din fabrică - nu înțelegeți greșit - dar am vrut să-i mai fac eu un tratament suplimentar, așa..., ca să fie bine... Cost = 200 Lei.
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 22 July 2021, 19:21.

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Cred ca latimea aia e critica. Nu lungimea. 160 cm e mult prea putin pentru L3, care e mult mai lat. Nu stiu daca si 175 cm ajung. In brosura cu dimensiunile apar 1848 mm/ 2007 mm fara/cu oglinzi. Lat Loganetele asta!
    La RoGroup am cautat si eu initial, chiar am vorbit cu o fatuca vizavi de dimensiuni, dar era complet pe dinafara. Daca comanda cineva, dati de stire cum vine pe masina.

    Leave a comment:


  • marx
    replied
    Am gasit marimea L: https://www.emag.ro/husa-protectie-e.../pd/DR4YZMMBM/
    dimensiuni 480x175x120
    e 415 la furnizor (plus 15 lei livrarea).
    Cred ca o comand pe asta.

    Leave a comment:


  • marx
    replied
    Asta XL are 540cm, deci ar fi cu un metru mai lunga decat are masina (439 cm, sau 4396 mm)...
    Am sunat la ei si cea mai mica (marimea M) are 430 cm, deci ar fi un pic mai mica. Nu stiu daca ar conta...
    Ar trebui marimea L, banui, dar nu au pe stoc...
    Last edited by 77sky; 21 July 2021, 16:13.

    Leave a comment:


  • cattavencu
    replied
    Si de ce n-ai lua-o de la RoGrup la 290 de lei?

    https://www.rogroup.ro/prelata-auto-...---rogroup-gri

    Cu 90 de lei mai ieftin decat emag.

    Leave a comment:


  • marx
    replied
    Originally posted by ursamajor View Post
    Aveti idee pe unde se poate gasi o prelata antigrindina pentru Logan 3? Am cautat eu, dar numai pentru alte marci am gasit si nici macar nu sunt asemanatoare la dimensiuni, ca as fi luat una care se potrivea.
    Ma intereseaza si pe mine subiectul.
    Am vazut ca ar exista la Emag, https://www.emag.ro/prelata-auto-imp...40-x-175-x-120
    si pe marimi chiar:
    M - 430 x 160 x 120
    XL - 540 x 175 x 120
    XXL - 580 x 175 x 120
    Oare care s-ar potrivi mai bine?

    LE. in cartea masinii am vazut ca dimensiunile ar fi: 4396 x 1758 x 1494
    Deci ar fi sufient prima marime M ? (chiar daca ar avea cam un centimetru in plus... ? (si la latime ar avea putin in plus, poate nu conteaza... )
    Last edited by marx; 21 July 2021, 10:47.

    Leave a comment:


  • mnv
    replied
    Jentile de Logan 1 ( 2008) în cazul meu, se potrivesc pe Logan 3. Am cumpărat deja anvelope de iarna pt noul Logan și montat pe jenți Logan 1.

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Eu n-am facut o singura pana in 16 ani de mers cu vechiul Logan. Dupa ce am pus GPL, am circulat mult timp fara rezerva. Apoi am facut rost de o rezerva de-aia mica si am avut-o in portbagaj, cum probabil ca voi proceda si pe noua masina. Insa momentan circul fara ea, ma gandesc cum s-o prind. Bine, mai intai ramane de vazut daca se potriveste la Logan 3...

    Leave a comment:


  • daymaker
    replied
    Depinde de noroc
    Cu vechiul Logan am facut de 2 ori pana in 12 ani. O data am luat un cui aproape de oras si o data am gasit-o dimineata pe janta...

    Originally posted by ursamajor View Post
    Acum am vazut si eu ca nemernicii de la Lukoil au scumpit iarasi la 2,90 lei litrul, dupa ce deja scumpisera la 2,79 lei litrul. Wtf? Aia de pe la Consiliul concurentei ce-or fi facand, ca parca s-au inteles iarasi cu totii?
    Eu am alimentat de la PETROM Buzau, sambata, cu 2,91
    Last edited by daymaker; 19 July 2021, 21:41.

    Leave a comment:


  • Red_Alin
    replied
    Și eu am ales gpl din aceleași motive ca și tine dar nu nici nu mi-ar conveni să dau peste 4 lei pe un litru de gaz,in condițiile în care consuma cam cu 2, 3 litri mai mult decat benzina. Și eu sunt puțin neliniștit când ies cu ea din oraș în privința lipsei rotii de rezerva, nu știu în ce măsură kitul de pana ajută în caz de o pana. Sper să nu aflu pe propria piele prea curând.​​

    Leave a comment:


  • ursamajor
    replied
    Acum am vazut si eu ca nemernicii de la Lukoil au scumpit iarasi la 2,90 lei litrul, dupa ce deja scumpisera la 2,79 lei litrul. Wtf? Aia de pe la Consiliul concurentei ce-or fi facand, ca parca s-au inteles iarasi cu totii?

    Leave a comment:


  • mircionesb
    replied
    Originally posted by Red_Alin View Post
    E uite ca doar într-o zi au scumpit cu 25 de bani pe litru. Poate fi plauzibila și o scumpire de peste 4 lei.
    In martie 2019 benzina era 5,42 lei / l iar GPL-ul era in jur de 2,72 lei / l, deci inca e ok. La un plin de GPL de 34 litri o crestere de 0,25 lei inseamna 8,5 lei in plus, nu e un capat de tara. Sincer am ales varianta pe GPL din cauza plusului de putere si de cuplu. Singura chestie care ma cam deranjeaza deocamdata este ca nu am roata de rezerva si de fiecare data cand ies din oras parca am o retinere.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google