Logan III - Comanda și Termen de Livrare

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by playmaker831 View Post
    La mine nu au vrut să adaug geamuri electrice spate.
    Probabil la tine s-a închis bonul de comandă și a fost și validat - probabil mai devreme decât trebuia (bănuiesc că și plata integrală a grăbit acest proces) - eu am avertizat dinainte dealerul că vreau să modific comanda și să-mi spună EXACT când e ultima zi în care pot aduce modificări care să nu amâne termenul de fabricație.
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • Am achitat integral acum 2 săptămâni iar de modificat am vrut acum 2 luni.

      Comment


      • Originally posted by playmaker831 View Post
        Am achitat integral acum 2 săptămâni iar de modificat am vrut acum 2 luni.
        În cazul ăsta e de nexplicat - probabil dealerul nu a vrut să-și bată capul - modificarea bonului de comandă implică niște hârțogăraie și bătaie de cap suplimentară, se stornează bonul vechi și se creează altul nou, se împerechează noul bon cu avizul de plată vechi, apar diferențe...
        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

        Comment


        • cita vreme banu e la tine poti modifca cind vrei

          banu e la tine tu esti sefu

          cine plateste ala comanda muzica

          spune orice cine o vrea asta e treaba

          moare uzinele renault/dacia de cuida asa sta treaba

          nu le convine face si alte firme automobile nu stam dupa daciile de pitesti

          Last edited by george.sce; 14 May 2021, 17:00.

          Comment


          • Am incercat si eu dupa ce faza cu vopseaua n-a mers, sa adaug scaunele incalzite. La fel, se modifica termenul de livrare. Dealerul abia a primit fisa noua si de-abia de luni se pot lansa comenzi cu asa ceva, estimarea de livrare fiind cam august...
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • Am fost si eu astazi sa modific comanda astazi, si desi o facusem saptamana trecuta, deja era un cod VIN definitiv pregatit, doar dealer-ul nu ma informase de acesta. Inainte de modificarea comenzii, data sosirii ar fi fost 2 August. Reprezentantul m-a informat ca data livrarii s-ar putea sa fie modificata, sa fie impinsa pana in Septembrie, mai ales ca in luna August fabrica ar fi inchisa. Acum sper sa nu fie decalata cu adevarat, pentru ca inca nu s-au apucat de ea, dar daca se decaleaza, probabil o sa o vad in Septembrie.

              Comment


              • Pe bonul vostru de comandă scrie "vehicule priorisable"?
                You do not have permission to view this gallery.
                This gallery has 1 photos.

                Comment


                • Da. Inclusiv : comandă afectată...etc...
                  Last edited by 77sky; 15 May 2021, 11:24.

                  Comment


                  • You do not have permission to view this gallery.
                    This gallery has 1 photos.

                    Comment


                    • Originally posted by DFA View Post
                      Deci, dacă adaugi sau scoți opțiuni care nu implică modificări pe caroserie (culoare) atunci termenul de fabricație nu se schimbă și fereastra de modificare a comenzii este validă - așa cum am precizat anterior - aprox. 30 de zile înainte de fabricație.

                      Tocmai am făcut următoarele:
                      - scos Jante Flexwheel 16" Saria (200 EUR)
                      + adăugat Jante aliaj 16" Amaris (250 EUR)
                      + adăugat Pachet scaune incalzite (300 Euro) (implică Climatronic monozonă (200 Euro) / + 100 Euro ptr. SFÎ)

                      = comanda se modifică cu + 150 Euro
                      Sunt tentat si eu sa adaug Senzori acustici spate pentru asistenta la parcare, dar ma gandesc ca modifica data de fabricatie..

                      Comment


                      • Originally posted by daymaker View Post
                        dar ma gandesc ca modifica data de fabricatie..
                        Pentru mine nu e o dramă prea mare dacă se mai amână, nu cumpăr o mașină în fiecare zi, pot aștepta, după aia o să mă roadă regretele că nu e așa cum aș fi vrut.
                        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                        Comment


                        • Big like!

                          Comment


                          • Am sunat astăzi la dealer, a început cu balaceala, ca au incercat la altii si nu a mers bla bla.
                            I-am zis totuși sa încerce...

                            DFA tie in cat ti-au răspuns ?

                            Comment


                            • Originally posted by daymaker View Post
                              DFA tie in cat ti-au răspuns ?
                              La mine modificările au fost acceptate.

                              Cu ocazia asta am aflat și ce înseamnă de fapt "data maximă de modificare a comenzii" - se referă de fapt că: la data X comanda devine fermă (este validată) și mașina urmează să fie fabricată. Adică comanda nu mai poate fi devalidată/ștearsă decât în mod extraordinar.
                              NU se referă la faptul că comanda poate fi modificată - ca și cum ai modifica nota de plată la un restaurant sau ceva de genul... Un Bon de Comandă cu VIN alocat de fapt nu poate fi modificat.
                              Un dealer nu este lăsat să MODIFICE un Bon de Bomandă - el trebuie să storneze (anuleze) Bonul de Comandă curent, primește aprobare de stornare și creează apoi un nou Bon de Comandă cu noua configurație, care primește inevitabil un nou VIN și implicit este foarte posibil ca data de fabricație să fie alta.

                              Dealerul mi-a spus că pe caroseriile de Logan sunt suficiente alocate în lotul curent "de Iulie" - pe Sandero sunt lipsuri mai mari și aruncă data de fabricație după Iulie.

                              Procedura asta de stornare și deschidere a unui nou Bon de Comandă care să fie împerecheat cu același avans achitat inițial durează câteva zile.
                              Deci voi ști în câteva zile DACĂ și CÂT mă aruncă în viitor data de fabricație față de cea inițială (9 Iulie).

                              Chiar dacă va fi August-Septembrie nu e nici o problemă.
                              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                              Comment


                              • Buna ziua,
                                Ce spune DFA este adevarat si eu am cerut azi scaune incalzite - 300 E - termenul de intrare in fabricatie era de 05.07.2021 și urmeaza dupa ce am depus o cerere sa primesc alt termen de fabricate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google