Logan III - Îmbunătățiri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Orice modificare/manipulare/activare intră la partea subliniată aka pierzi garanția.
    Attached Files
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Dar s-a scris destul de clar asta referitor la garantie:
      Originally posted by speleus View Post
      .... deoarece la reprezentanta nici nu au vrut sa auda cat timp e in garantie.
      Numai bine!

      Comment


      • Originally posted by speleus View Post
        Salut, am o nelamurire si cautand prin forum nu m_am edificat.
        Masina mea (SS3 Extreme) e cu MediaDisplay si pe net gasesti persoane care iti transforma unitatea in MediaNav.
        Intrebarea mea ar fi: aceasta transformare e doar soft? cele 2 unitati sunt la fel dpdv hardware? Undeva citisem ca MediaNav are gps incorporat, iar prin deductie MediaDisplay nu ar avea.
        Sunt cam in ceata.
        Transformarea e doar din soft și parțială.


        Media Display nu are are fizic interfața Wi-Fi 5G - deci transformarea din Media Display în Media Nav e doar parțială, adică:
        1. are spațiu de stocare;
        2. are GPS;
        3. are compas (busolă digitală);
        4. se adaugă softul de navigație - iGo Primo OEM;
        5. se adaugă hărțile,

        Dar Wi-Fi 5GHz nu este deocamdată posibil pentru Android Auto / Apple CarPlay fără fir (nu se găsește PCB-ul montat în spatele ecranului, PCB care conține interfața Wi-Fi 5G+Bluetooth).

        PCB-ul din spatele display-ului la Media Display are doar o interfață Bluetooth.


        Originally posted by speleus View Post
        In alta ordine de idei mai deranjant e lipsa portului USB de jos (comandand Extreme nici nu m_am gandit ca nu ar fi - dar acum e tardiv), si astept sa apara solutia pentru instalarea lui ulterioara (ceva discutii am vazut dar nu sunt sigur unde vine legat) deoarece la reprezentanta nici nu au vrut sa auda cat timp e in garantie.
        Al 2-lea port USB se poate adăuga relativ simplu, dar îți lipsește circuitul ​dedicat ei, BP26 parcă.

        Dar îl poți conecta la priza de 12V de lângă. S-a discutat și pe acest thread - poți găsi detalii și pe wiki: http://logan3wiki.wikidot.com/wiki:imbunatatiri#toc7

        Evident că orice modificare/adăugare duce la pierderea garanției - e un risc pe care ți-l asumi sau nu...
        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

        Comment


        • Multumesc DFA de precizari, direct si la obiect . O sa incerc la o alta reprezentanta montarea USB-ului (poate sunt mai deschisi, am inteles ca in unele locatii s-a putut efectua aceasta manopera) sau poate risc o instalare personala . Cand spui circuit BP26 te referi la fire sau la un circuit integrat (controler). Numai bine.

          Comment


          • Că unele reprezentanțe fac operații interzise (de ex. instalare GPL, instalare alarme neconforme (neomologate Dacia) etc) o fac pe barba proprie adică ei ca X SRL asigură garanția, nu ca X SRL reprezentant oficial Dacia.

            Astfel în caz de probleme serioase X SRL se poate spăla pe mâini și tu rămâi cu CID și mașina nereparată.

            PS. Având în vedere că mașina nu vine cu 2 prize USB jos (conform documentației), din start se poate da vina pe priza aia pentru orice problemă electrică.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • misto aia de lefegii de reprezentata sa va dati like unu la altu
              sa va fie de bine
              noi astia muritori de rind murim cu problema ( masina ) in brate

              Comment


              • Originally posted by speleus View Post
                Multumesc DFA de precizari, direct si la obiect
                Cu plăcere!

                Originally posted by speleus View Post
                Cand spui circuit BP26 te referi la fire sau la un circuit integrat (controler).
                La fire - la cablaj, mufa aia e alimentată separat, nu împreună cu ceva din jurul ei, ea rămâne fără energie abia când mașina intră în mod SLEEP, cam la 10 minute după tăierea contactului și primește energie imediat când mașina este "trezită" de un eveniment - de exemplu de deblocarea ușilor.

                Cablajul ăla venea în 2020-2021 doar împreună cu opțiunea Media Nav ăla original, cu Wi-Fi 5GHz, nu cu opțiunea actuală Media Nav, care este doar un Media Display cu navigația activată..., fără wireless...

                Din 2022 încoace a 2-a priză USB vine doar împreună cu opțiunea "Pachet Techno", care include, față de Media Nav "standard":
                - Wi-Fi 5GHz pentru replicare fără fir (neprecizat de Dacia...);
                - a 2-a priză USB (neprecizat de Dacia...);
                - pachet hărți (Europa? - neprecizat de Dacia...);
                - actualizări gratuite la hărți timp de 3 ani - nu doar 90 de zile (iarăși neprecizat de Dacia...);
                Attached Files
                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                Comment


                • Problema e că nici dealerii nu stăpânesc clar aceste opțiuni sa îți explice clar ce conțin. Nu știu dacă e numai vina lor sau schimbările astea dese cam din 6 in 6 luni a unor opționale ( recent am citit știrea că au lansat variantele Extreme - dar astea existau la noi și înainte, in occident cred că se opreau la Expression) iarăși va bulversa clientela. Mulțumesc încă o dată de precizări. Numai bine.

                  Comment


                  • Păi da..., dacă suni la Vocea Clientului nu știu să-ți spună exact ce conține pachetul Techno...
                    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                    Comment


                    • Dacia nu trebuie să precizeze nimic, orice navigație se livrează cu harți pentru tara în care e livrată și asta de când se pune Medianav pe Dacia (adică 2012 /!\ ), adică pentru România primeai RO și BG, dar actualizare doar pentru ROmânia - se vede clar din tabel.
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Dacia trebuie sa precizeze clar cum (cu ce) se livreaza masina (si ce inseamna acei 100 euro), inainte asa proceda, ex la masina mea echiparea Prestige pachetul de harti era optional si l-am achizitionat (100 euro + camera marsarier, ex atasat) iar masina a fost livrata cu harti full Europa, e adevarat ca erau 2016Q1 si le-am actualizat gratuit NU ”doar pentru România” ci tot pachetul.
                        Attached Files

                        Comment


                        • Se vede chiar și fără ochelari:
                          Attached Files
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Exact ce am scris\atasat, si nu iti trebuie ochelari sa vezi ca Dacia "merge" si cu asta din ce in ce mai rau comparand si\doar fisele de produs X52 cu LoganIII octombrie 2020 si iulie 2022, iar "brambureala" continua (NU imbunatatire)....

                            Comment


                            • Asa este, fisele de produs sau de marketing recente sunt mult mai "slabe", adica mult mai putin explicite. Nu stiu cum sunt pentru alte tari, dar pentru noi este loc de imbunatatire in mod clar. Poate si problema cu lipsa unor subansamble si piese au afectat acest aspect, dar probabil pentru faptul ca se vand aproape singure neglijeaza acest aspect.

                              Comment


                              • Mare parte a cumpărătorilor bat câmpii*, la propriu, cu "ueiz" și android auto/carplay ăia sigur nu vor navi nativ că știe "ueiz" mai bine.

                                Niciodată Dacia n-a vândut Medianav cu navi nativ și fără hărți - de reținut chestia asta.

                                Dacă alegi Medianav, care vine cu hărți standard(tara de livrare) poți face upgrade la full Europa**.

                                Că niște băieți deștepți urmează sfatul marelui sef (există loc de 30% în plus la fiecare unitate(aici mașină)) și au zis că pe seria lui pește prăjit punem doar Medianav+harta europei** e altceva.

                                *mers aiurea, aglomerând străduțe etc.

                                **Inițial aveai Europa, apoi Europa de Est și Europa de Vest. Ulterior s-au reunificat în full Europa cu actualizare pe 3 ani

                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google