Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe placutele TRW pe care le am acum pe masina am dat 55ron. Prima impresie dupa schimb a fost una proasta, la fel e si acum dupa 20kkm. Se simt mai bine la rece decat la cald, ceea ce nu ma prea incanta.
    Deci mai bine dau un ban si stau in fata decat sa am neplaceri.
    Sincer as merge pe ATE, discuri si placute, diferenta de bani nu e prea mare.
    Multumesc pt sfaturi
    Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
    My ride

    Comment


    • Am avut si eu pe masina niste placute OEM de Logan VAN (cred ca totusi originale cu ceva cod FER188 pe ele) si in combinatie cu discuri ATE huruiau ingrozitor la cald. La rece nu faceau nici un zgomot. Franarea era foarte buna atat la rece cat si la cald.

      Am schimbat placutele cu niste ATE si in combinatie cu aceleasi discuri ATE franarea e la fel de buna cald/rece, in schimb nu am nici un zgomot nici la rece nici la cald.

      Comment


      • Originally posted by Parizer View Post
        ....................
        Problema e ca FDB si TRW1634 sunt mai scumpe.
        ...mult mai scumpe si nu sunt nemaipomenite, am avut eu.
        ATE le da clasa, nu se uzeaza repede, nu bulesc discu si tine mai bine frana.

        Comment


        • Din ce am citit pe acest thread şi mai ales din review-urile colegilor este clar că următoarele plăcuţe de frână pe care le voi alege vor fi ATE. (deocamdată la un rulaj de 50.000km, încă se prezintă bine cele din echiparea de origine)

          Comment


          • Dupa ~2500km pot spune ca, FDB 1781 sunt niste placute care chiar imi plac.. Nu scartaie, nu fac praf, nu cred ca uzeaza discul excesiv si franeaza bine.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • la 2500km, de-abea "s-au asezat" pe discuri.

              Comment


              • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
                Da nu mai bine pune placute ATE la 103RON setul si discuri ATE la 123RON/bucata de pe acelasi site?

                Plangeri de Ferodo/TRW am tot auzit, dar de ATE mai putin.
                adica pe ce site ?

                Comment


                • Originally posted by Kojak View Post
                  la 2500km, de-abea "s-au asezat" pe discuri.
                  Deci trebuie sa ma astept la mai mult de acum incolo, nu?

                  Revenind, nu cred ca la nr.asta de km. placutele inca nu s-au "ïnteles"cu discurile.
                  Am avut de cateva ori ocazia pe relatia Bicaz-Poiana Largului, unde margand in coloana sa franez violent din cauza unuia cu un Clio de IS, care se tot speria de tot ce-i venea din fata. , precum si alte situatii din trafic, asa ca stiu ce spun.
                  Last edited by IancuMIC; 10 May 2014, 21:49.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Eu am discuri si placute noi, puse de 48 de ore, frana am fara probleme.

                    Daca se fac minim 30-40 de franari scurte, 3-4 sec, intensitate medie, de la 60-80 kmh, cu 500-1000m intre ele, absolut necesa pt racire, alfel 99,99% glazurezi placutele, in juma de ceas ai frane gata de drum.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by B997NDL View Post
                      adica pe ce site ?
                      epiesa.ro, dar mai sunt si alte site-uri de unde poti lua la preturi comparabile. Un ex: motorvip.ro

                      Comment


                      • motorvip nu sunt aia din Sebes ? daca da, au preturi nesimtite, din ce am vazut.
                        anul asta, spre sfarsit, trebuie sa schimb discurile si, cel mai probabil, voi schimba si placutele, desi de-abia vor face un an pe masina. dar mi-e sa nu strice discurile, ele luand forma discurilor de acum, cred...

                        Comment


                        • cati km ai de vrei sa le schimbi?
                          Nu-i bai...

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            motorvip nu sunt aia din Sebes ? daca da, au preturi nesimtite, din ce am vazut.
                            Aia sunt.

                            Eu am cautat placute ATE pentru o alta masina si astea 2 site-uri aveau preturile cele mai bune la noi in tara. In final am comandat din Franta de pe mister-auto.ro unde cu tot cu transportul de 50RON a iesit mai ieftin decat fara transport de la cei 2 de mai sus (200RON vs 224RON sau 236RON).

                            Pentru logan pentru 259mm discul ATE avea pretul de 123RON pe epiesa.ro
                            Pe motorvip.ro nu am cautat.

                            Comment


                            • episa.ro are niste preturi foarte bune la anumite repere, din ce m-am uitat scurt, ferodo pe codul fdb1781 costa 110 lei, pe cand la alt vanzator renumit de pe forum costa 160 lei, dar lumea cumpara pentru ca e un vanzator premium de unde stii 100% sigur ca iei piese care nu sunt contrafacute
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Mai exista si alte motive: pe mine aia de la epiesa.ro m-au repezit la telefon cand i-am intrebat de intrebarile mele puse la ei pe site (in formularul de pe site) despre anumite repere, la care nu am primit nici un raspuns in mai mult de 24h.
                                Eu din motivul asta i-am ras din lista mea. Pe banii mei nu permit nimanui sa ma repeada.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google