Consum 0.9 TCE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • gabrieln1960
    replied
    Buzau - Campina - barajul Paltinu - Secaria - Comarnic - Sinaia - cota 1400 si retur.
    310 km, consum 5,7 l/100 km, viteza medie 50,6 km/h.

    Leave a comment:


  • C.Mike
    replied
    Amin! Cuvinte grele pline de intelepciune. Baieti intelepti pe acest forum.

    Leave a comment:


  • Vecchio
    replied
    Părerea mea este că nimic ne a mai prețios decăt sănătatea, iar pe șosele sunt prea mulți nebuni. Toată lumea ajunge la cimitir, așa că - la ce atăta grabă. Te scoli mai devreme și te culci mai târziu.

    Leave a comment:


  • bolovan
    replied
    Dupa o anumita varsta, constati ca-ti permiti sa pierzi multe...mai putin timpul...ala-i de departe cea mai importanta resursa.

    Leave a comment:


  • C.Mike
    replied
    :-)) Foarte interesant punct de vedere. Si adevarat.

    Leave a comment:


  • bolovan
    replied
    Te obisnuiesti. Si eu cand eram tanar si faceam service prin tara...mergeam foarte sportiv (bine...nu mergeam pe benzina mea...si cand am inceput sa merg pe benzina mea...banateanul din mine a inceput sa urle...mai ales ca am un mod de calcul ma iciudat: parcurg 500 km cu un consum de 6%...in 7 ore...sau un consum de 4.2% in 7.5 ore...adica castig 30 min timp de deplasare...dar lucrez o ora sa recuperez banii aia...deci pierd 30 min din viata)

    Leave a comment:


  • C.Mike
    replied
    Asta cu frana de motor la mine nu prea este practicata. Dar o sa fac traseul in modul M sa vad ce obtin. Oricum aveam eu impresia ca daca schimbi manual scoti consum mai bun.
    Thanks for hint-uri.

    Leave a comment:


  • bolovan
    replied
    Hint-uri:
    Cum la granita dintre CS si HD...nu urca rapid...lasa usor mai moale (aka in loc de 70Km/h...mergi cu 65Km/h). Cand cobori spre hateg...n-are sens sa accelerezi in forta...o sa te ajute terenul sa ajungi rapid la 110km/h. Iar frana de motor este sfanta

    Leave a comment:


  • C.Mike
    replied
    Ok, mersi. Tura viitoare incerc si eu fara autostrada, sunt curios ce o sa iasa la timp/consum. Numai bine.

    Leave a comment:


  • bolovan
    replied
    95 de la Mol, Rompetrol, OMV, Petrom...pe principiu...alimentez din benzinariile mai aglomerate si sa nu fie benzinarii gen "Bercea Mondialul Oil"....n-am bagat de 98...are 0 efecte. Eu nu merg pe autostrada (nu's...nu ma impac cu autostrada pe distante scurte). Iar castigul pe autostrada daca o iau...este de aprox 10 min...dar imi iese consmul mediu cu 0.5L mai mare. Deci pierdere de vreme

    Leave a comment:


  • C.Mike
    replied
    Cam in 3 ore ajung si eu. Ce benzina folosesti? Eu de cand alimentez de la Lukoil cu benzina de 98 parca a crescut consumul. 6 - 6,2 l, dar pe autostrada mers constant 130 Cc activat+clima.

    Leave a comment:


  • bolovan
    replied
    Cam 3 ore...aprox Nu's sa spun cu exactitate. La intrare in petrosani de regula am undeva pe la 70-76km/h pe CB. Depinde foarte mult de trafic si de frana de mana (aka nevasta)...are rau de miscare.

    Leave a comment:


  • C.Mike
    replied
    @bolovan
    In cat timp parcurgi portiunea Petrosani - Timisoara. Eu fac des traseul asta.

    Leave a comment:


  • Amiralul
    replied
    @silviu cam 55-58 km/h. Daca plec din Bucuresti pe la 6 seara am observat ca mai scade, dar creste inapoi daca o tin la 100 km/h in afara. Nu las AC mereu ON.
    Pun o poza cand fac un consum, cu resetare cu tot....

    Leave a comment:


  • bolovan
    replied
    Ca sa o lamurim:
    Consumul tine nu doar de stilul de condus...ci si de conditiile de mers.
    Iar viteza medie este un indiciu...dar destul de prost. Trebuie spuse si conditiile de drum
    De exemplu, ieri am facut un drum de 300 Km...cu un consum mediu de 5.2% si viteza medie de 57Km/h. De asta de regula, cand postam consumul, postam viteza medie si drumul parcurs.
    Drumul de ieri a fost 50% pe autostrada...iar restul in zone muntoase, unde am mers pe o portiune de un total de 14Km care a fost facuta in tr a II-a la relanti (adica nu aveam acceleratia calcata). Iar un total de 50-60km cu tr a III-a (drumul rau...prefer sa ajung cu 20 min mai tarziu...dar masina intreaga)
    Cel mai bun consum il ai cand mergi cu 60-70Km/h in tr-a V-a...fara sa franezi sau sa accelerezi tot drumul (probabil in conditiile astea ai scoate consumuri de 3-3.5%
    Drumul unde am recorduri de consum este TM-Tg Jiu -TM fara auostrada. Acolo merg relativ constant cu 90-100km/h afara...si relativ constant cu 60km/h. Iar parteea de defileu...nu prea ai pe unde depasi...si de regula prinzi masini care nu merg suficient de lent incat sa depasesti in siguranta...dar nici tare...prin urmare, nu prea franezi. Acolo scot 4.2% (am sa incerc intr-o oz in un experiment cu zona 80-90Km/h...sa vedem). In rest, da, am sub 5% frecvent...dar 4.2% n-am reusit sa scot in alta parte.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google