Longevitate Injectie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • culmea k si eu bag de la 60.000km (de cand am schimbat primu set de injectoare) la fiecare plin 50 ml si acum masina are vreo 200.000 si nare nici p dracu, ungerea ii mai buna la injectoare si la pompa de injectie, deci nare cum sa pice din cauza uleiului....
    2004 Dacia Logan 1.4MPi
    2006 Dacia Logan 1.5dCi
    2007 Opel Astra H 1.7CDTI

    Comment


    • eu am bagat tot timpul la un plin cam 50 sau 75 ml si in urma cu o luna a trebuit sa schimb injectoarele (supapele de retur) si erau reparate injectoarele de prin decembrie sau ianaoarie deci nu pot sa imi dau seama cum la alti este ok si la mine in cateva luni pa.Masina are acum 127.000 km.
      Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

      Comment


      • Supapele de retur erau originale?
        ECUFix
        Please don't visit my homepage!

        Comment


        • da Silviu erau originale si pompa nu baga span.
          Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

          Comment


          • Eu am aproape 40000 km si din primavara asta am inceput sa pun aditiv metabond.A mai pus cineva?

            Comment


            • Longevitate injecţie

              Originally posted by Fane-CL View Post
              ar fi interesant de stiut cat rezista injectia la dci

              al meu are 45000 si inca merge bine
              Pentru prelungirea perioadei de funţionare ale injectoarelor a-şi recomanda folosirea aditivului de motorină Metabond Megasel la fiecare alimentare.

              Comment


              • ar fi normal sa nu fie probleme cu injectoarele,problema e la motorina

                Comment


                • Stai tu linistit ca nu de la uleiul pus in motorina ai tu probleme...Uleiul in cel mai rau caz ar afecta egr, tubulatura,turbina prin depunerile de funingine dar in injectie nu are ce sa afecteze.Cel 2T este foarte subtire si face motorina mult mai grasa ceea ce duce la o ungere mai buna a componentelor din pompa si injectoare.$$islviu are dreptate dar in fine fiecare pune in masina lui ce vrea.

                  Comment


                  • am citit cu mare interes subiectul acesta deoarece am un dci din 2007 cu aproape 61 k facuti. de alimentat am alimentat in primele 3-4000 km de pe unde apucam (Nu am bagat niciodata de la tiristi sau din alta parte decat de la benzinarii cunoscute) pe urma am bagat numai de la rompetrol. nu am folosit niciun fel de aditivi , reviziile le am facut la 10k sau mai devreme de 10k. problema e ca acum de cateva zile am inceput sa aud un zgomot in plus in masina ... din cate am citit pe forum mi se pare ca ar fi de la injectoare...
                    Unde as putea face o verificare a tot sistemului de injectie? costuri ?

                    As mai avea o intrebare:
                    cat de mare este durata de viata a unui injector reconditionat ? ma gandesc care ar fi raportul dintre reconditionare si achizitionarea unuia nou....
                    multumesc anticipat
                    Drive is the game, Logan 1.5 dCI is my way
                    www.upgradefaruri.blogspot.com

                    Comment


                    • Un injector nou la reprezentanta este undeva in jur de 1200 ron, pe cand unul reconditionat te duce undeva la 350 ron. Daca se pune piese originale la el, te tine, asta cu conditia ca pompa de injectie sa nu produca pilitura. Dar la cati km ai facut cu masina nu cred ca este vorba de asa ceva. De obicei pilitura ,cea care strica injectoarele, apare dupa 100.000 km , asta bineinteles, poate sa apara si la 20k daca bagi motorina de la tractoristi.Daca te intereseaza poti urmarii topicul deschis de mine http://www.loganclub.ro/forum/repara...8.html?t=21478
                      Bafta !!!!

                      Comment


                      • Eu ca sa nu am surprize cu pompa o sa incep de la urmatorul plin sa adaug cate un capacel plin cu ulei-ul asta din poze, sper sa fie ok.
                        Attached Files

                        Comment


                        • un capac la un plin nu e de ajuns.la 50 de litrii(plin) se baga 250 grame .(1:200)
                          ubi concordia ibi victoria

                          Comment


                          • Se pune cam de 10 ori mai putin fata de concentratia recomandata pentru motoarele in 2 timpi.
                            Daca ai ulei 1:30 pui 1:300.
                            Daca uleiul e 1:20 baga 1:200.
                            ECUFix
                            Please don't visit my homepage!

                            Comment


                            • Eu am cu a mea 75 000 km. si la fiecare 10 litri de motorina pun 10 ml. ulei motor dar atentie sa fie mineral nu sintetic sau semisintetic sau cum am vazut mai sus T2 ... T2 nu este cumva de transmisie ? Si pana acum nu am avut nici-o problema cu injectoarele.
                              Apropo ... o data pe saptamana o mai duc si in 3-4000 de ture pentru cateva secunde ...
                              :popa:

                              Comment


                              • uleiul prezentat de @SUPERCAR este ulei pt motoare in 2 timpi,cum se poate citi in foto 2.acelasi ulei bag si eu in motorina si pot spune ca nu e nici mai silentioasa nici mai zgomotoasa, iar motorul "trage" la fel.
                                ubi concordia ibi victoria

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google