Anvelope - Cunostinte De Baza Si Nu Numai

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @diabolique: demonstreaza-mi tu faptul ca o masina cu anvelope goodyearf1 merge mai repede decat aceeasi masina, in conditii identice de drum, decat cu anvelope kormoran si eu imi retrag afirmatia aia puerila.
    pana atunci, raman la parerea ca gumele se aleg in functie de siguranta pe care ti-o ofera, nicidecum pe baza ideii total gresite ca o guma michelin de aceeasi dimensiune cu kormoranul iti face masina mai rapida.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Gata, am gasit! Mi-am luat "calitate germana", gume de la Uniroyal/Rain Expert 195/60/15 si jante de la aluett pe 15 (logic) de 7 inch. Sunt multumit de amandoua. O consider o alegere buna, am probat la drum Germania - Romania pe ploaie torentiala (tot drumul Germania, Austria, Ungaria si o bucata din drumul de Romania pana la Sibiu). Multumit 100 %.Tot ce inseamna siguranta (franare, stabilitate, etc) aceste cauciucuri isi fac treaba bine.
      1g in + adrenalina,1l - la benzina!

      Comment


      • daca ai prins si sosea umeda cu uniroyalurile, cred ca n-a mai vazut nimeni nimic in urma ta. alea usuca asfaltul pe unde treci da, ai ales bine. gumele, cel putin...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • exact asa a fost, cum spui tu. era nor alb in spatele meu, nici eu nu mai vedeam in spate nica. cea mai tare faza a fost pe ungaria, unde am prins la 120 km/h o bucata buna de autostrada inundata stratul de apa era cam de 10 cm. si ca sa fie mai spectaculos, un camion de pe banda 1 mi-a stropit parbrizul de cateva sec nu am mai vazut nica, insa atat de fain am putut controla loganelul de am iesit fara probleme din aceasta situatie. intradevar sunt super bune si jantele deasemenea. sunt super multumit de ele.

          si tot pe ungaria a fost un accident in lant in fata mea la vreo 200 m, 4 bucati (un tuareg, opel astra, un golf 4 si inca una, nu stiu ce era) daca as fi avut alte gume pe logan, nu stiu zau cum scapam si de asta. deabia am reusit sa ma strecor printre ei. dar am trecut cu bine si de asta.
          Last edited by edy_blacksoul; 6 July 2009, 11:54. Reason: Automerged Doublepost
          1g in + adrenalina,1l - la benzina!

          Comment


          • Originally posted by Diabolique View Post
            degeaba faci comparatia asta puerila cu noi, intreaba orice atlet sportiv de performanta diferenta dintre niste adidasi de comert la 30 lei in europa si niste nike, adidas, etc....adica DA, fugi mai repede cu niste incaltari de firma.

            nu stiu daca se aplica si la anvelope dar....
            ma faci sa rad...
            comparatia corecta ar fi intre o pereche de adidasi ( respectiv un pneu de calitate) si niste adidasi cu gauri in talpa care sa nu te ajute sa iti atingi limitele fizice( respectiv un pneu de calitate indoielnica).
            sigpic

            Comment


            • http://ro.netlog.com/edy_blacksoul/photo Aici se pot vedea jantele si cauciucurile pe care le-am pus

              un set telescoape si arcuri sport, o set de jante mai late (7 inch) si cauciucuri de calitate. Se simte diferenta. Nu s-a transformat in Ferarri, insa acum sunt mult mai mandru de masinutza mea.

              imediat am de facut revizia de 120000 km, schimbat discuri de frana, dupa care urmeaza un box tuning ;) si cine mai stie ce! Daca iti prinzi mintea cu astea, poti sa bagi bani non stop in masina
              Last edited by edy_blacksoul; 7 July 2009, 17:25. Reason: Automerged Doublepost
              1g in + adrenalina,1l - la benzina!

              Comment


              • Ajutor pentru aro!

                Am nevoie de ajutor: cumnatul meu are un ARO 243 si are nevoie de gume 6.50/ R16. Am cautat si nu gasesc echivalentele (gen 235/75/R16), iar alde 6.50/R16, in afara de niste Montana, n-am gasit decat la utilaje agricole...Imi "traduce" cineva 6.50/R16 in LATIME/INALTIME/DIAMETRU JANTA, poate ii gasesc altceva decat Montana? Va multumesc anticipat!
                LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                Comment


                • Marcajul 6.5 R16 este "imperial vintage", adica in inch pe stil vechi, deci este normal sa nu mai gasesti decat cauciucuri vechi, cu toate ca sunt producatori mondiali care mai fabrica pentru automobile de epoca.
                  Dimensiunea 6,5"= 165 mm
                  Lipsa unei notatii de tip /xx este factorul de forma /100, care este implicit /80 pentru anvelopele moderne la care lipseste.
                  Deci echivalentul modern ar fi 165/100R16, ma indoiesc ca o sa il gasesti pe piata, este cam ingust, asa ca ar trebui sa cauti ceva care sa se incadreze in dimensiunile de diametru echivalente, si sa poata sa incapa pe latimea jantei, vezi un calculator de gume: http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html
                  Echivalent ca diametru ar fi 205/80/16...
                  Last edited by detail; 12 July 2009, 12:17.

                  Comment


                  • @DETAIL- Multumesc! Stiam ca la ARO(pentru cina mai are) se pun acum si gume gen 205/80/16 cum zici tu sau altele 235/xx/16. De aia sa caut ceva asemanator. Numai bine.
                    LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                    Comment


                    • ma scuzati, eu sunt noua pe aici si am o intrebare: poate cineva sa-mi spuna la cati kilometri parcursi se schimba anvelopele?ma intereseaza durata de viata in kilometri aproximativ.exista ceva indicatii date de producator?

                      Comment


                      • Durata medie de viata a unei anvelope este de 5 ani. Fireste ca in functie de cum le-ai folosit, aceasta perioada poata sa scada la jumate, lejer. Sunt destui factori variabili : stilul de condus, presiunea folosita, genul de carosabil, etc. Oricum, nu-ti recomand sa parcurgi mai mult de 50 sau 60 de mii de km cu un set de anvelope.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • atat de multi km? la opel am gasit indicatii de pana la 30 mii km maxim. cei de la dacia nu recomanda nimik?as avea nevoie de niste date concrete pentru o comparatie la costuri de intretinere.

                          Comment


                          • Nu stiu pentru ce tip de anvelope recomanda Opel...nu cunosc ce fel de marketing au ei dar, din cate stiu, Opel nu fabrica anvelope
                            Eu ti-am spus niste informatii oficiale. Daca mergi (dau exemplu) maxim 6000 km / an, atunci si anvelopele vor avea o uzura lenta...asta inseamna ca le vei schimba la 5 ani cum este recomandat.
                            Daca faci 30.000 km /an, atunci le vei schimba cand uzura a ajuns la limita legala...nu exista musai o distanta anume limita. Conteaza foarte mult stilul de condus. Altii fac 30.000 km cu un set de anvelope, altii fac 50.000 km...conteaza si ce anvelope, ce sezon, etc.
                            De exemplu Kormoranurile arata foarte bine la 40.000 km..alte anvelope cu aderenta mai buna, deja la 40.000 km sunt cam tocite

                            PS: Cel mai simplu e sa ne spui ce anvelope ai acum pe masina.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • oofff i-mi place discutile gen anvelope e cazul sa intervin.Lucrez de 2 ani in distributie de anvelope sunt agent pe marcile goodyear,dunlop,michelin,matador,rosava.
                              goodyer fabrica sava ,debica m&s nu inseamna toate sezoanele e inteles gresit e noroi&zapada . continentalul face barum , matador,besina,semperit,america...etc e deja un concern.
                              cine doreste informati i-mi poate lasa mesaj.
                              Last edited by Cezar; 11 September 2009, 11:48.

                              Comment


                              • intre bare :d

                                mi-am luat anul trecut un set de anvelope de iarna Nokian W. Prima data le-am privit cu scepticism, dat fiind ca nu prea am auzit de brand-ul asta...dar m-am hotarat pt ca au un profil bun.

                                ma intereseaza sa stiu daca sunt anvelope de calitate...
                                din cate stiu sunt produse in finlanda, iar in iarna trecuta m-au deservit foarte bine
                                Rulez, pardon tzopai, pe drumurile din Romania, intr-un DCI.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google