Anvelope - Cunostinte De Baza Si Nu Numai

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • se simte diferenta intre 195 si 185, daca-ti cunosti masina cu gumele originale. eu am avut si 195/65 r15 pe Logan si se simte servo ingreunat la virarea pe loc, e mai stabila in curbe. de zgomot si consum nu ma pronunt, mai conteaza si calitatea cauciucului aici. insa diferente sunt. nu foarte mari, dar oricum sesizabile.

    Comment


    • ai comparat aceleasi cauciucuri, acelasi tip si acelasi producator?

      Comment


      • nu, dar crezi ca daca era acelasi producator servodirectia se comporta la fel? tocmai ti-am spus ca am eliminat din ecuatie diferentele posibile de comportament ce pot influienta zgomotul de rulare si consumul. m-am limitat exclusiv la efectul dimensiunilor.

        Comment


        • directia clar o simti altfel, chiar si la gume allseason, de iarna, de primavara-toamna sau ce colectie vreti voi. fiind mai lata, gropile "muscate" partial nu mai produc acele zgandarituri, pe de alta parte chestiile ridicate din asfalt le simti mai bine cu gume mai late. si se accentueaza tendinta de a urma "santurile" lasate de camioane in asfaltul patriei.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Aoleu, asta cu "santurile" nu-mi place, am avut ceva experiente neplacute (soldate din fericire doar cu transpiratii reci) din cauza lor.

            Comment


            • Revenind la all season - cum vi se par Debica Navigator? Sunt atat de proaste pe cat le recomanda pretul de doar 190 de lei (diferenta de 100 de lei fata de Qatrac 2)?

              Comment


              • nu sunt adeptul lucrurilor de genul 3 in 1 sau universale dar pot spune din experienta avuta cu supernova incaltata cu navigator 2 comparandu-le cu ce am acum pe sandero adica iarna dunlop winter sport m3(de exceptie) si vara "celebrele" briliantis de la barum(putin peste satisfacator) .
                navigator 2 sunt ca sa fiu mai direct pe o scara de la 1 la 5 cam asa :pe uscat de 3.5-4 cu zgomot mare la rulare ,pe ploaie maxim 2 in viraje stai cu emotie ,pe zapada afanata 3,5 si pe batatorita 2,5 asta cand sunt aproape noi ca dupa aia e mega show mai scazi cam 1pc dupa un an ca devin foarte rigide ca plasticul .pot spune ca am avut si un mic incident pe valea oltului cand intr-un viraj destul de strans pe care l-am abordat la fel de mai multe ori in drumurile mele ,cu anvelope montana pe atunci la supernova dar si cu alte masini... fara pb ,cu carosabillul ud m-am trezit pe contrasens cu navigatoarele lui peste . consider ca este un compromis acest tip de anvelopa deci raspunsul meu este clar NU navigatoare . despre Vredestein quatrac2 pot spune din auzite de la un bun prieten care le are pe un astra ca se comporta multumitor spre bine vara si..surprinzator de bine iarna .poti sa gandesti si altfel debica nu este in elita producatorilor de anvelope pe cand vredestein este , in plus cred ca se justifica diferenta de pret desi platesti si brandul .si inca ceva a aparut si varianta quatrac 3 dar scumpe .eu aleg quatrac fara pb .oricum poti sa mai cauti diverse oferte ....
                bafta multa
                Last edited by gopoman; 10 June 2010, 22:00.
                :

                Comment


                • baieti am si eu o intrebare: cum imi poate afecta pe timp de vara (de la asfalt incins pana la ploaie torentiala ) traiectoria masinii, daca pun pe fata un kormoran si un alt cauciuc cu un profil cat de cat asemanator? merg destul de incet si nici nu pun frane bruste.. in limitele realului ..

                  mersi

                  Comment


                  • In mod normal.pe aceiasi axa,fie fata fie spate...se pun anvelope de acelasi fel.
                    Acuma ,daca difera marca si profilul,nu e nici o tragedie...ideea e ca uzura anvelopelor sa fie cat mai apropiata...altfel,pot aparea diferente...adica directia trage stanga sau dreapta;o anvelopa poate sa fie mai zgomotoasa decat cealalta,etc...dar,in principiu poti sa mergi si asa,nu se intimpla nimik.
                    Si eu ,cand am cumparat Skoda,aveam pe ea 4 anvelope si nici una nu era la fel !!!
                    Si pina mi-am cumparat un set de anvelope de vara,am mers cu ele asa..fara probleme.

                    Comment


                    • Originally posted by Bogdan20cj View Post
                      baieti am si eu o intrebare: cum imi poate afecta pe timp de vara (de la asfalt incins pana la ploaie torentiala ) traiectoria masinii, daca pun pe fata un kormoran si un alt cauciuc cu un profil cat de cat asemanator? [SNIP]
                      Grav, daca pe cealalta roata e cauciuc, si nu tot un fel de plastic. Cu kormoranele am alunecat de mai multe ori punand frana de la 20 la ora pe asfalt putin umed, sau uscat dar cu putin praf. Daca pe cealalta roata ai o aderenta cat de cat normala, gandeste-te cum afecteaza asta traiectoria...

                      Comment


                      • Originally posted by Bogdan20cj View Post
                        baieti am si eu o intrebare: cum imi poate afecta pe timp de vara (de la asfalt incins pana la ploaie torentiala ) traiectoria masinii, daca pun pe fata un kormoran si un alt cauciuc cu un profil cat de cat asemanator? merg destul de incet si nici nu pun frane bruste.. in limitele realului ..

                        mersi
                        Mai bine, daca nu ai prea multi bani la dispozitie, ia inca un Kormoran (ca nu e exagerat la pret, sunt oameni pe forum care vor sa scape de ele) si ai o marfa la fel pe ambele, buna/proasta, macar or sa reactioneze la fel.

                        Comment


                        • Mersi mult gopoman pentru mini review. Stiu de qatrac 3, dar a iesit mai prost in review-uri pe tyretest.com, desi are un profil mai fain, si l-am gasit cu doar 20 de lei mai scump decat qatrac 2. Deci pana la urma ramane adjudecat Qatrac 2! Le voi "achizitiona" pe undeva prin august (cadou de ziua mea), si la momentul respectiv voi DONA kormoranele cuiva de pe forum (primul inscris = primul servit) .

                          Comment


                          • multumesc mult baieti.. intradevar daca pun un cauciuc si un "plastic" asa cum zici .. ai dreptatea..

                            Comment


                            • Anvelope "All Seasons"

                              Ce parere aveti de anvelopele Vredestein Quatrac 3 "All Seasons"? Merita sa-mi pun asa ceva?
                              Are cineva asa ceva?

                              Comment


                              • O anvelopa ALL SEASON e un compromis...un fel de nici cal,nici magar...ea nu isi va face treaba bine nici iarna nici vara.
                                Ptr vara e prea zgomotoasa ,din cauza profilului...iarna,compozitia ei ALL SEASON nu te va ajuta prea mult in conditii extreme ca o anvelopa de iarna.
                                Si inca un aspect deloc neglijabil : sunt SCUMPE.
                                Lucrez de 7 ani in anvelope...sfatul meu :
                                VARA- anv de vara
                                IARNA-anv de iarna.
                                Sa auzim de bine .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google