Angel Eyes + Xenon Sau BiXenon ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by Cristi_Xp View Post
    Problema cu angel eyesurile,am zis o si in paginile celelalale : Faza scurta este ok ,dar faza lunga de la logan da comanda de stingere la scurta,si cand revii de pe lunga pe scurta,xenonul se incarca greu...3-4 secunde in care xenonul nu este incarcat la maxim si nu lumineaza bine...
    Am gasit din intamplare pe net,o firma din Timisoara, care vindea faruri cu angels si aveau de vanzare niste module,facute special pentru a ramane si faza scurta atunci cand aprinzi faza lunga.Nu este greu de facut,dar alea erau facute special pentru acest tip de far,nu neaparat de Logan,am tot cautat dar nu am mai gasit firma respectiva,pe moment nu am dat importanta.
    LOGAN--> <--TOYOTA

    Comment


    • #92
      Originally posted by crazy_gaby View Post
      Ma nu stiu de ce tot ziceti voi ca orbeste chiar aja faru d logan stock cu xenon io unu am vazut vreo 2 3 si am vorbit cu un taximetrist care are bixenon de 35w si 6000k si celelalte care le-am mai vazut la fel si sincer nu mi s-au parut ca ma orbesc.
      poate te-ai uitat cu ochelari de soare
      Pe mine ma deranjeaza tare xenonul in fara lupa,pe mine ma deranjeaza si ala in lupa,cand e in proiectoare si scurta...Ma deranjeaza si becurile de 100w...Si cum toti taranii pun sa vada bine noaptea,cred ca mai un pic si renunt la circulat noaptea.
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #93
        Si eu am boala pe aia care merg cu proiectoarele aprinse cand afara este senin,sau mai gasesti cate unu in fata ta si cu lampa de ceata aprinsa,de te rupe la ochi.
        LOGAN--> <--TOYOTA

        Comment


        • #94
          In cazul ala e bine sa ai un calendar bisericesc in fata, sa nu-l injuri de 2 ori de acelasi sfant...Din pacate mai avem si exemplare cu faruri de ceta aprinse ziua. Bizoni cu creierul in bezna,sau chiar fara creier.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #95
            Putin offtopic:
            csebalyn de ce zici de bizoni din trafic ca merg cu proiectoarele aprinse...Cel putin la mine in constanta fara sa exagerez 80&#37; din masinile din trafic ziua pe lumina au si faza scurta aprinsa si proiectoare si probabil restul pana la 100% nu au proiectoare pe masina,chiar toti asa or fi bizoni? Plus ca ziua sa nu imi zici mie ca te deranjeaza lumina de la proiectoare...Poate seara dar nu ziua.

            Comment


            • #96
              Ma da ce sensibili sunteti, eu umblu tot timpul cu proiectoarele cu xenon, prefer sa fiu vazut de imbecilii de prin cluj mai ales cu studentii asta gramada
              http://www.loganclub.ro/forum/masinu...e-t742p11.html

              Comment


              • #97
                Si daca ii dai faza scurta crezi ca nu esti destul de bine vazut?Trebuie sa ii dai si "faruri de ceata" ? Sau de fapt ele se numesc faruri de ceata din lipsa de inspiratie .
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • #98
                  Mai bine va montati inca 4 proiectoare cu xenon pe capota si inca 4 pe plafoniera.
                  Last edited by Cristi_Xp; 9 November 2008, 15:44.

                  Comment


                  • #99
                    Ma io am vorbit ieri cu tipu de la serviceul unde trebuie sa ma duc sa-mi puna bixenon si xenonu pe proiectoare si mi-a spus ca mi le si regleaza el si imi face si linia aia de delimitare a luminii in asa fel incat sa nu am nici o problema la itp si sa si vad cu ele pe drum sa nu bata in pomi si nici sa nu deranjez pe altii deci toata treaba pentru cei care vor bixenon in far stock se rezuma la reglarea cat mai buna a acestora dupa montaj mai multe detalii miercuri dupa ce le pun

                    Comment


                    • @supercar: pt ca aia sunt: bizoni, chiar daca reprezinta 80&#37; dintre cei din trafic! Au ceata in cap, sau vor sa foloseasca farurile repsective, pt ca deh, au platit optional si proiectoarele...Si da, chiar deranjeaza. Masina se vede bine chiar numai cu faza scurta. Si mai ales pe inserat, cand pe hopurile patriei sar 4 lumini in oglinda crede-ma ca ma deranjeaza. Si nu vad de ce as deregla eu oglinda sa ma uit dupa colt doar ca idiotul din spate are ceata in creier, oricum la 5m cat bat prooectoarele nu are o scuza ca vede groipile mai bine. Vede strict ca urmeaza sa-si dea in groapa, de bou ce e, nu e altceva. Cand mergi ca dementul prin oras chiar nu mai apuci sa franezi la o gropaa ce ar trebui sa o vezi la lumina fazei scurte, daca ti-ai trecut vizita medicala pe bune. Din pct meu de vedere, n-au nici o scuza...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Daca sunt proiectoare normale nu prea deranjeaza.

                        Comment


                        • Daca in proiectoare au xenon nu ma deranjeaza si in special cele de 35W,eu am pe proiectoare xenon de 35W si chiar nu deranjeaza ca alea de 55W cum are becul halogen stock in ele.

                          Comment


                          • Am eu impresia sau o dam din nou in "faruri de ceata pe timp de zi"?
                            Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                            Comment


                            • Nu,o dam in faza scurta+lunga + proiectoare pe xenon cand altu vine din fata sa i le bagi toate in ochi,ca asa ti se pare tie ca nu deranjeaza.La drumurile noastre,oricat de jos ar bate un bec,tot exista cratere,denivelari,si alte ridicaturi care sa ii orbeasca pe aia din contrasens.
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • Ok .. Mi-a luat juma de ora sa citesc tot ce s-a scris aici.
                                eu am xenoane de 35w pe far stoc. Certific tot ce au scris cei de pe aici: sunt un pic deranjante pentru ceilalti. Chiar si colegii de la intalniri se plang de asta. Am vorbit cu cei care mi l-au vandut (prieteni din TM) si mi-au spus ca de fapt problema ar fi modelul de oglinda din far. Oricum de reglat le-am reglat la un service pe instalatie de reglare faruri. Si cu toate astea se vad foarte clar 2 fascicule ratacite, exact alea care deranjeaza. Am testat si eu propriile faruri din punct de vedere al "orbirii" si daca nu te uiti in ele nu este chiar asa de rau. Problema cea mai mare e pentru cei din fata mea si la care le bat in oglinzi. Stiu ca sunt injurat de numa, dar momentan asta e. Nu mi le-am pus de fantezie ci ca sa vad mai bine. Am avut destule peripetii noaptea din cauza ca nu am vazut diverse "animale" (unele beate crita) pe marginea drumului. Acum vad cativa metrii in dreapta si sunt linistit ca pot observa totul din timp. Sa nu aud pe careva ca zice ca vezi bine in lateral si cu alea stoc ... Le-am avut si eu pe alea.
                                Intradevar caut si eu solutii de limitare a disconfortului celorlalti dar in acelasi timp sa imi pastrez vizibilitatea. Nu stiu daca voi reusi acest lucru, dar sunt optimist.
                                Seba, pentru tine in mod special am o remarca: daca becurile noastre stoc ar oferi o vizibilitate identica cu cea pe care o ofera alti producatori auto multi nu ne-am mai schimba nimic. Si adevarul e ca nu ii costa mai nimic sa faca asta.

                                PS pentru cei care vor sa vada diferenta intre faruri la masini sa intre pe thread-ul de intalniri din Arad si o sa vada mai multe poze facute de sorin in care se vad diferentele intre farurile la Loganuri si alte tipuri de masini, inclusiv intre Xenon la Logan (al meu) si cele stoc sau Philips Extrem sau altele.
                                Last edited by bubu_vasile; 10 November 2008, 10:42.
                                Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                                Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google