liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deci clar ca pe 0-50/h 107-le poate bate 1.4 mpi , nu...? ))) (e la subiect)

    Comment


    • Pai daca bate BMW-ul, pe Logan 1.4 il umileste ....oricum treaba e ca, performantele unui 107 benzinar sau diesel sunt SUB Logan 1.4...in cel mai bun caz are o cutie de viteze mai bine etajata si in primul rand nici n-a fost gandita pentru "performante"
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Ei...a fost ganditata sa optimizeze performantele, (la 107) adica sa scoata cam tot din polizor, daca era o transmisie asemanatoare lui 1.4 mpi...era jale mare

        Comment


        • Tin s-a va anunt ca logan 1.4 modificat.....a facut 1.6 stock...............doar atat ca tot se contrazicea lumea .......ca sa stiti....punct.
          Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

          Comment


          • Ia uita-te si in talon la KG masinilor. Poate ai sa gasesti ceva interesant. S-ar putea ca 1.4 sa fie mai usor decat 1.6 iar puterea sa fie apropiata(in cazul asta il poate face 1.4).
            Si eu am un 1.6 16v (1172 KG) si m-am dat cu un 1.6 8v (980 KG) modificat (suspensii sport + remapare) si m-a luat cu vre-o 2m(diferenta intre masini e de 192 KG plus ca eu am cu vre-o 40 kg mai mult decat celalalt sofer). Asa ca tot ce e posibil dar....
            fara linkuri externe

            Comment


            • Chiar si asa, la 1.6 16v ai un raport de Kg/Cp de 11.16Cp, iar la 1.6MPI (am luat 95Cp reali) un raport de 10.31Cp. DEci diferenta e doar de .... max 1Cp. Restul e aerodinamica si soferul.

              Comment


              • Shaloo tin sa te informez ca 1.6 8v are 1025 kg , iar data viitoare ca sa ne convingem ne schimbam la masini sa vedem cat conteaza si soferul ca sa fie testul fair.
                sigpicImbracat volane in piele http://www.youtube.com/watch?v=99W1jXEEJOU

                Comment


                • Voi cand spuneti ca un 1.4 modificat (adica ii faci remapare si faci toba sa urle) face un 1.6 mpi stock va referiti la liniute nu???
                  Bun criteriu de a face o afirmatie ))))))

                  Comment


                  • Astazi sa concluzionat la test de reprize 1.6 8v contra 1.5 dci 85 cai , la test de repriza castigator 1.6 8v, apoi 1.6 8v vs 1.6 16v prima oara castigator 1.6 8v era singur in masina, apoi castigator 1.6 16v , cand a fost el singur in masina. La plecare de pe loc 1.6 8v vs 1.6 16v castigator din nou 1.6 8v cu 2m. http://www.youtube.com/watch?v=lVd4V9U5fs4,
                    sigpicImbracat volane in piele http://www.youtube.com/watch?v=99W1jXEEJOU

                    Comment


                    • nu are rost sa comparati dci-ul de 85cp(0-100km/h in 13sec) cu un benzinar de 90(0-100km/h in 11.5 si mai usoara cu 100 si ceva de kg).
                      Comparatie elocventa e intre un dci de 85cp resoftat la 105cp si un benzinar mpi cu 90cp abia de aici este egalitatea.

                      Comment


                      • @ALY_N din ultimul filmulet postat de tine nu se intelege nimic....v-ati dat din mers sau ce a-ti facut?in fine...iti garantez ca nu faci 16v(chiar si stok dar care sa fi fost alergat de cand l-a luat si sa aibe un numar de peste 15000 km).m-am dat cu maajoritatea loganelor din club si singurul care m-a batut a fost BFF!in rest numai de bine!Adica am facut un mondeo 2.0 tdci care are peste 130 cp...si mi-e cam greu sa cred ca un 8v bate 16v(conteaza foarte mult si piesa dintre scaun si volan).
                        Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

                        Comment


                        • Intrebare: la o liniuta (cu start lansat, nu 400 ci vreo 800 metri) cine iese castigator intre un 1.5 dci 85 cp stock, 1.6 mpi remapat, evacuare faina+filtru (asta e Alin_n ) si un Golf IV 1.6 stock?
                          Va spun io: Golfu ))))
                          Pana pe la 130 nu se intampla nimic, dupa are o ia inainte fara probleme Golfu, desi a plecat din spatele celor doi la vreo 3 metri (1.6 mpi si 1.5 dci). S-a vazut clar lipsa de aerodinamica la frigider.

                          PS: nu ma asteptam ca 1.5 dci 85 sa stea asa de bine (Alin_N ar putea da detalii, s-a si filmat) pe tr IV dci-ul incepea sa vina din spate.. ))))

                          PPS: Alin-N, pune si clipu unde ai pierdut in fata lu 1.6 16V )))))))))

                          LE: soferu de pe dci a spus ca demult n-a mai vazut apa la 4 liniute )))
                          Last edited by Octavian; 8 February 2009, 10:07.

                          Comment


                          • Atasez la cerinta lui Tavi si filmul in care 1.6 16v a intrecut 1.6 8v cand acesta din urma avea un balast suplimentar de 100kg (cameramanul).http://www.youtube.com/watch?v=XGpTQ9XBntw
                            sigpicImbracat volane in piele http://www.youtube.com/watch?v=99W1jXEEJOU

                            Comment


                            • Shaloo:Nush exact cat are 1.6 dar 1.4 al meu are si in carte si in talon 1100 kg........mai exact 1097
                              Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                              Comment


                              • Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                                logan 1.6 castiga (resoftat) 400 metri
                                Its just a car ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google