liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • auto 1 ( 10 sec pana la 100 )

    0 - 90 in 8 sec acc = deltaV / delta T rezulta o acc de 3.125m/sec la patrat

    90 - 100 in 2 sec rezulta o acc de 0.347 m/sec la patrat

    (8 x 3.12) + ( 2 x 1.38 ) / 10 = 2.77 m/s la patrat de unde ne rezulta din formula distanta = acc x timp la patrat / 2

    dist = 2.77 x 100 /2 = 138 metri




    auto 2 11 sec pana la 100

    0 - 90 in 3 sec rezulta o acc de 8.33 m/s la patrat

    90 - 100 in 8 sec rezulta 0.347m/sec la patrat

    din amandoua rezulta o acceleratie medie de 8.33 x 3 + 0.347 x 8 / 11 = 2.524 m/sec la patrat

    dist parcursa in 10 sec este de 2.524 x 100 / 2 = 127 metri


    in 10 sec auto 1 a parcurs 138 metri
    auto 2 a parcurs 127 metri diferenta de 11 metri

    comapara si acceleratiile medii 2.5 versus 2.7 care e mai mare ?



    imi cer scuze. m am tampit. acesta este calculul corect.

    deci uite cum masina care face 8 sec pana la 90 o bate pe aia care face 3 pana la 90

    nu ma contrazic deloc. nu vezi ca auto 1 are 10 sec si auto 2 are 11

    0-90 8 sec 90-100 2 sec = 10 sec 138 m parcursi
    0-90 3 sec 90-100 8 sec = 11 sec 128 m parcursi

    Comment


    • O sa ne contrazicem aici la nesfarsit, cel mai bine ar fi sa asteptam sa vina cineva care mai stie cum sta treaba (eu zic ca Seba) si sa vedem daca imi confirma sau nu afirmatiile (2) si anume 1 - acelasi timp la viteza X pentru 2 corpuri nu inseamna neaparat ca parcurg aceeasi distanta si 2 - e posibil ca o masina cu 0-100 mai prost sa fie totusi in fata uneia cu 0-100 mai bun.

      In calculele tale am impresia ca s-a strecurat o greseala.

      Auto 1 are 3.125 8 sec + 0.347 2 sec, acceleratia medie este 3.125 * 8 + 0.347 * 2 / 10 = 2.509 nu 2.77, asadar distanta parcursa e mai mica ca a doua care are 2.524. Deci e in spate cu tot cu 10 secunde ale ei, cu 3 metri.
      Te-ai convins ? Tu la calcularea acceleratiei medii ai inmultit 1.38 cu 2 desi acceleratia era 0.347 atunci, tu ai scris initial asta.
      Last edited by Shakar; 20 August 2010, 17:36.
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • pe 400metrii.exemplu..Subaru Impreza vs Toyota Supra...Impreza pleaca ca din pusca pentru ca e 4wd,Supra fiind RWD face ditamai scartul si pierde timp.pana la 200 metrii Subaru e in fata,dar dupa Supra are tot boostul ,nu mai pierde aderenta si incepe se recupereze pe treptele superioare.la finish amandoua termina la egalitate.de aici si vitezele diferite de finish de pe 400m cu timpi diferiti.sper sa fie de ajutor ce am scris.
        Last edited by golf3diesel; 20 August 2010, 18:03.

        Comment


        • Uitati-va in semnatura mea sa vedeti cum pleaca o masina AWD si una cu tractiune spate. Puterea conteaza all the way la sfertul de mila...combinat si cu raportul greutate, evident.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • mda..sa nu mai spunem ca Porsche si ZR1 sunt dezavantajate de cutia manuala..GTR si 599 schimba mult mai repede vitezele

            Comment


            • @ shakar deci nu ai inteles calculele.

              ti am zis prima data am scris gresit. ce am postat a doua data este corect.
              acceleratia de la 90 la 100 in 2 sec este 1.38

              p.s. dar vad ca nu mai are rost sa scriu si sa ma contrazic pentru ca observ ca nu vrei sa intelegi.

              deci care ai 1.4 si faci schimb cu mine ? chit ca 1.4 are 13 sec pana la 100 sta in fata mea. mi s au spulberat visele cu 16v
              Last edited by alessandro; 20 August 2010, 18:32.

              Comment


              • Cand o sa realizezi cat de mult gresesti si cat de simplu e sa intelegi ce afirm eu o sa revii aici pe thread si o sa iti admiti greseala. Pana atunci nu am ce sa fac daca chestii asa logice nu le intelegeti nici dupa ce am explicat de 100 de ori. Pana atunci sa trecem mai departe.

                PS - la ce talmes balmes ai facut din calculele alea nici nu ma mira ca a iesit un fiasco.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • In primul rand, timpul de acceleratie de la 0-100km/h NU este o acceleratie, e un timp, dupa cum ii zice si numele. 0-100km/h NU este o viteza, e un interval de viteze.

                  Accelearatia are formula a=v/t (a=acc, v=viteza, t=timp) si in cazul unei masini cu motor cu ardere interna care are variatie de cuplu pe plaja de turatii si necesita mai multe trepte pentru a parcurge intervalul 0-100km/h, ea este neuniforma si variaza in functie de cuplu, turatie, greutate, etc.

                  Acceleratia se poate calcula doar ca valoare instantanee pe perioade infinitezimale de timp datorita acestor variatii prin masuratori. Avand in vedere variabilele care determina acceleratia, NU o putem calcula din pix.

                  Am vazut cateva exemple cu doua intervale de viteza pe care masinile se comporta diferit. Firul logic e ok, doar ca trebuie luate intervale din ce in ce mai mici de viteza pentru a se obtine o viteza medie cat mai corecta.

                  Stiind rata de acceleratie calculata cu un Gtech de exemplu, putem obtine viteza medie (vm) printr-o integrala. Stiind viteza medie pe intervalul 0-100km/h, putem foarte usor afla distanta ca fiind d=vm*t.
                  Unii confunda viteza la capatul intervalului (100km/h) cu viteza medie, de aici si confuzia.

                  Din pacate, folosind datele tehnice si un pix nu se poate calcula distanta, e nevoie de un aparat de masura pentru acceleratie!

                  Concluzia e simpla: Daca doua masini pleaca in acelasi moment de timp din aceeasi pozitie si ambele ating 100km/h in 10 secunde, nu stim daca vor fi in acelasi loc!

                  P.S. Imi place ca v-ati incins si v-ati trimis unii pe altii in clasa a 9-a de liceu. Aici e problema, in clasa a 9-a nu se faceau integrale daca imi aduc bine aminte Recomandarea mea e sa dati masina timpului printr-a 12-a sau pe la facultatile cu profil fizic ca sa fie destula documentatie prin manuale.
                  sigpic
                  ^Logan turbat (WIP)^

                  Comment


                  • Uite ca mai apar si baietii care pricep chestia asta asa logica. Sau poate si ei vad gauri negre.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • daca 2 masini fac 100 in 10 sec vor fi fix in acelasi loc.

                      accelaratia nu se poate calcula nici pe perioade infinitezimale cum zici tu. dar se poate calcula cu precizie acceleratia medie.

                      distanta in functie de acceleratie si timp este D = a x t(patrat)/2

                      ce vrei tu sa zici este ca doua 16v prin absurd identice excluzand factorul uman. avand parte de conditii absolut perfect egale daca se dau de la 0 la 100 si amandoua fac 100 in acelasi timp de 10,2 una parcurge 100m iar alta 105 ?

                      vor parcure fix aceiasi distanta vor avea fix aceisi viteza medie de 50kmh si fix acelasi timp de 10.2

                      Comment


                      • Daca masinile sunt aceleasi bineinteles ca distanta va fi aceeasi, e vorba de masini DIFERITE care au acelasi timp 0-100, alea NU vor fi in acelasi loc, e aproape imposibil cu atatea variabile. Doh...

                        PS - variabile nu ma refer la factor uman.
                        Last edited by Shakar; 20 August 2010, 19:06.
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • ce nu intelegi tu este ca o masina de 11 sec nu are cum sa stea in fata uneia de 10 sec pana la viteza de 100kmh.

                          daca e o cursa de genul hai sa vedem care ajunge primul la 100 si care este este in fata ... va castiga in totdeauna masina de 10

                          daca zici ca aia de 11 sec va sta in fata sfidezi legile fizicii. este imunam de imposibil.

                          daca eu ajung primul la 100 inseamna ca pe toata perioada de timp am dezvoltat viteze mai mari ca tine si o acceleratie cu valoare mai mare.
                          viteza mai mare in timp inseamna distanta mai mare deci voi fi negresit in fata.

                          chit ca tu ajungi la 99 kmh in 1 secunda si cealalta bucata o faci in 10. eu in alea 10 am deja 100 iar tu mai ai o secunda in plus de la aia 99.

                          daca nici acum nu ai inteles ....

                          @ vrn pentru a determina acceleratia iti trebuie un grafic. pe grafic se afla o infinitate de puncte. deci nu poti determina multimea de valori a acceleratie deoarece sunt o infinitate.

                          de aceea se foloseste acceleratia medie. ca ma duc pana la 100kmh cu infinitatea de acceleratii sau ca ma duc pana la 100 cu o singura valoare fixa uniform accelarata tot timpul ala il scot
                          Last edited by alessandro; 20 August 2010, 19:16.

                          Comment


                          • Daca tu pleci cu Loganul tau, faci 10 sec pana la suta. EU daca fac 99 km/h in 1 secunda si suta o prind in 11 (sau mai mult), o sa fiu MULT in fata ta fiindca in timp ce eu am 99 km/h pe aproape toata durata cursei, tu urci treptat si eu iau avans mare, avans ce nu il recuperezi tu decat foarte tarziu. Exemplul tau sfideaza fizica.

                            Gandeste-te cum pleaca un Gallardo de langa tine, chiar daca nu ii da TR2 si o tine pe 1 in limitare pe la 95 km/h, el o sa fie mult si bine in fata chiar daca ii da 2 la 12 secunde si prinde suta dupa tine fiindca el ia un avans mare.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • Ce faceti voi acum e precum mitul glontului care nu loveste de fiecare data aceeasi gaura
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • hai sa vedem.Darksid3 ia Corvette-ul si se da cu un Logan 16v .Pleaca amandoi in acelasi timp,iar la 95 kmh baga pe liber si asteapta dupa un timp vine tare loganul din urma ,Darksid3 baga in a 2-a si blana.Voila amandoua au ajuns la 100 in 10 secunde)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google