My Sandero 2: 1.2-75Cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu tot la recomandarea unui prieten am cumparat-o, dar si dupa ce am citit pe forumuri despre mai multe ceruri. In zona rotilor, pe aripi, pe praguri, dar si pe bara fata si cea spate, ceara trebuie data in 2 straturi.

    Comment


    • e dificil tare sa tii bibelou o masina prin Bucuresti, cu atat mai mult cand stai la bloc!
      la mine in 3-4 zile...masina e la fel ca inainte de a o spala! parafalau` grupa mare!
      Keep walking...

      Comment


      • Acest lucru e stiut de toti, dar e mult mai usor la spalat, la curatat.

        Comment


        • Eu am noroc ca nu stau in Bucuresti(insa stiu cum e sa ti o masina) si am garaj, asa reusesc sa o tin mai mult timp curata.
          Tot de pe forumuri m-am informat si eu, insa acum am prins putina experienta.
          Last edited by Razvione; 9 July 2014, 23:59.

          Comment


          • Originally posted by Crs. Sandel View Post
            Dupa ce in decursul a 3 saptamani mi-am cumparat tot ceea ce trebuie pt ca masina sa primeasca o ceruire "ca la carte"...
            Cât te-a costat întreaga logistică?

            Comment


            • Originally posted by Razvione View Post
              Eu am noroc ca nu stau in Bucuresti(insa stiu cum e sa ti o masina) si am garaj, asa reusesc sa o tin mai mult timp curata.
              Tot de pe forumuri m-am informat si eu, insa acum am prins putina experienta.
              E prima mea ceruire si sunt foarte multumit de cum a iesit.

              Originally posted by Ampt View Post
              Cât te-a costat întreaga logistică?
              Aproximativ 150 lei.
              Last edited by Crs. Sandel; 10 July 2014, 05:36. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Bravo Cristi.
                Arata chiar bine lucrarea; felicitari pentru munca depusa
                Un sfat ... data viitoare incearca sa dai si al doilea strat. O sa vezi ca luciul va fi unul si mai intens - chiar daca albul tau este o culoare ce nu are prea multe de "aratat" - si in plus durabilitatea va creste simtitor.
                Oricum chiar si asa, intretinuta corespunzator (ONR etc) ai sa vezi ca ceara va rezista destul de mult pe masina.
                Apropos ... cum ti s-a parut spalarea cu ONR?

                Originally posted by Razvione View Post
                Eu am aplicat decat un singur strat si sunt foarte multumit, insa am dat un strat putin mai gros.
                Cel mai mult imi place ca are acum niste reflexii superbe
                Putin mai gros = risipa de material. Producatorul recomanda un strat cat mai subtire; surplusul oricum se va usca (devine albicioasa) si se va indeparta prin buffing.
                Asa cum recomanda producatorul: cel putin doua straturi, cat mai subtire posibil.
                Last edited by M.FLORIN; 10 July 2014, 07:26. Reason: Automerged Doublepost
                sigpic
                This is My Ride!
                !Visit and enjoy!

                Comment


                • Multumesc!
                  Urmeaza sa ii dau si al doilea strat, mult praf nu s-a asezat pe masina, poate fi sters doar cu manusa cu "taitei" si niste apa pulverizata pe ea. De ONR nu am fost prea multumit. Am pus 40 de ml la 10 litri de apa(initial pusesem 30 ml, dar am vazut ca nu sterge mai nimic). Nici cu 40 ml nu am fost multumit si am turnat putin sampon de la Mafra(Lavasciuga parca) si a fost mult mai bine. Plus ca dupa ce curatam taiteii manusii(imbibam in ONR+apa si stergeam masina) in galeata de clatire, ramaneau negrii. In schimb, cand utilizam apa+sampon+ONR, manusa, in galeata de clatire, ramanea curata.

                  Originally posted by M.FLORIN View Post
                  chiar daca albul tau este o culoare ce nu are prea multe de "aratat"

                  Nu ma confunda! Am Gri Platine!!
                  Last edited by Crs. Sandel; 10 July 2014, 16:28. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Din cei 1104 km, in jur de 300-350 km au fost parcursi in capitala, restul extraurban.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Azi am montat chederele de Duster. Mi-a luat in jur de 20-25 minute.Chederele au o parte de 5 cm(nu am masurat, am aproximat vizual) unde nu exista banda dublu-adeziva.Daca aveti asa ceva e bine, daca nu, trebuie sa cumparati.
                      Chederele de Duster au la capat un exces de cauciuc care la Duster se fixeaza in tabla; la Logan nu e nevoie de acel exces - se taie partea respectiva(exista o linie din fabrica pe unde eu am taiat). La imbinarea dintre chederele de Logan 2/Sandero 2 cu cele de Duster, am folosit la exterior superglu(nu imi place cum arata cu banda izolatoare pe afara), iar in interior am utilizat banda izolatoare. Sper sa va dati seama din poze la ce ma refer. Merita sa le montati, la inchiderea usilor fata s-a schimbat sunetul in bine, suna mai infundat.
                      Attached Files

                      Comment


                      • de unde ai cumparat chederele si cat au costat?
                        pentru usile din spate exista ceva asemanator?
                        My ride

                        Comment


                        • Le-am cumparat de la colegul evali_daniel in urma cu o luna si jumatate. Am dat 10 lei pe ele. Pt usile spate am inteles ca ar fi bun un cheder profil D comercializat la Dedeman.

                          Comment


                          • Felicitari pentru achizitie iti spun si aici,chiar daca e cu intarziere!Sa te bucuri de masina si multi km fara incidente..Astept si eu un sandero beige cu motorizare 0.9tce Pana pe la mijlocul lui septembrie cand ajunge masinuta o sa tot citesc tot ce ma intereseaza(revizii,taxe etc) LEGAT de cotiera,nu e prea subtirica?Te poti sprijini mai cu simt de raspundere pe ea?Am testat una in showroom si n-am indraznit sa apas mai tare..
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • Multumesc! Se accepta urarile "intarziate"!
                              Nu e subtirica deloc, te poti sprijini mai tare, dar nu vad de ce ai face asta. E foarte comoda, mai ales in oras. Recomand!

                              Comment


                              • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                                Le-am cumparat de la colegul evali_daniel in urma cu o luna si jumatate. Am dat 10 lei pe ele. Pt usile spate am inteles ca ar fi bun un cheder profil D comercializat la Dedeman.
                                Mersi frumos, cred ca o sa fac si eu operatiune asta.

                                Originally posted by micutzu666 View Post
                                Felicitari pentru achizitie iti spun si aici,chiar daca e cu intarziere!Sa te bucuri de masina si multi km fara incidente..Astept si eu un sandero beige cu motorizare 0.9tce Pana pe la mijlocul lui septembrie cand ajunge masinuta o sa tot citesc tot ce ma intereseaza(revizii,taxe etc) LEGAT de cotiera,nu e prea subtirica?Te poti sprijini mai cu simt de raspundere pe ea?Am testat una in showroom si n-am indraznit sa apas mai tare..
                                Confirm si eu ca e super utila cotiera asta. Te simti mult mai bine la volan, tinand mana pe ceva. Eu am una de 40 de lei din targ, care s-a potrivit perfect si are si o sustinere de metal ce se prinde direct de caroserie. Nu misca aproape deloc, si pare sa tina. Nu m-am apasat cine stie ce pe ea, dar nici nu vad motivul. La o folosire normala nu are nicio problema.
                                My ride

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google