Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu voi incheia o polita cat de curand la Ardaf pret promotional 351 euro Full Casco pentru un Sandero Laureate 1.4 +airbag-uri laterale: suma asigurata 9150 euro (atat costa masina)
    Suma de 351 euro e promotie pana pe 30 mai, fara fransiza, incheiata pe 1 an, platita intr-o singura transa.
    Voi face impreuna la Ardaf si un RCA (reducere 35% pensionari - maica-mea, care de altfel e proprietar autovehicul) - deci voi avea Casco valabil si in Europa.

    Am mai primit cereri de oferta de la BT Asigurari, Asiban, Generali (buna oferta, dar din pacate se cere vechimea permisului - si desi am permis de 11 ani, nu-s proprietar - iar cum proprietarul nu are permis, un casco full e 380 euro)

    Comment


    • Suma asigurata e in Euro sau in lei?

      Comment


      • Eu platesca 30 euro pe luna la Unita am leasing su am full casco inclusiv vandalism daca era pe credit poate plateam mai putin!

        Comment


        • Da, la leasing nu se joaca, e ''full'' totul.

          Comment


          • Ai dreptate dar si bani se duc din buzunar!

            Comment


            • Originally posted by bunicuta View Post

              Am mai primit cereri de oferta de la BT Asigurari, Asiban, Generali (buna oferta, dar din pacate se cere vechimea permisului - si desi am permis de 11 ani, nu-s proprietar - iar cum proprietarul nu are permis, un casco full e 380 euro)
              off topic : primul sofer din romania cu permis de la 17 ani.
              on topic : si eu vroiam sa imi trec masina pe numele mamei pentru a plati mai putin taxe. sa inteleg ca pana la urma reprezinta un avantaj sa fie pe numel meu ? ( 5 ani vechime nici un incident inregistrat )
              vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

              Comment


              • Sincer mai bine pe numele mamei.
                Eu daca eram trecut pe talon, aveam obligatoriu fransiza (ca exemplu). Abia peste un an si ceva cand fac 32 ani, sunt liber de fransize (la Allianz, la altii poa sa difere desigur)
                Am avut numai avantaje ca e trecut tata-meu pe talon (are si reducere ca-i pensionar).

                Comment


                • si eu sunt in aceeasi situatie ca Octavian. numai ca in casco este inclusa fransiza. taica-miu este in talon si nu e pensionar.
                  sigpic

                  Comment


                  • mama e pensionara dar nu are permis. tata are permis de 33 de ani dar nu e pensionar. sunt in dilema .
                    tavi sa inteleg ca daca esti pensionar nu mai platesti fransiza???
                    vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                    Comment


                    • Originally posted by maistoru View Post
                      off topic : primul sofer din romania cu permis de la 17 ani.
                      on topic : si eu vroiam sa imi trec masina pe numele mamei pentru a plati mai putin taxe. sa inteleg ca pana la urma reprezinta un avantaj sa fie pe numel meu ? ( 5 ani vechime nici un incident inregistrat )
                      LOL, pai am permis legal de la 18 'spe ani - de fapt mai am pana sa am 11 ani inca vreo 2 luni, nah (oricum deductia ta nu era corecta, deoarece exista posibilitatea sa-mi fi pus in profil o varsta fictiva) :P
                      Ok, ideea e ca eu imi iau Sandero prin Remat, ori vechea dacie care va fi dusa la remat e pe numele maica-mii si am zis ca nah, nu ma mai complic sa fac acte pe numele meu - mai ales la reducerea aia de rca care e buna.
                      Problema e insa: daca pe viitor se va lua in calcul si vechimea permisului de catre toti asiguratorii, asa cum face acum Generali ? (voi fi net dezavantajat)

                      @Octavian_30, intreabai daca suma asigurata e in euro sau lei ? suma e in euro, adica m-a intrebat aia de la asigurari care e pretul masinii in euro cu tot cu TVA.
                      Last edited by bunicuta; 22 May 2009, 16:17.

                      Comment


                      • Aha, in Euro cu tot cu TVA la data cumpararii banuiesc.
                        Ca factura o ai in lei, nu in Euro nu? (d-aia intrebam).
                        Mie mi-a iesit casco asa de mic, pt ca s-a raportat la valoarea facturii (in lei), valoarea e mica, pt ca la vremea respectiva Euro era 3,12 lei.

                        Comment


                        • 3,12 lei un EURO...ce vremuri, ne-am lins pe bot...

                          in iunie imi expira si mie CASCO. acum este incheiat contractul la ASIROM si urmatorul tot acolo o sa fie, ca o sa fie si discount.
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by Octavian___30 View Post
                            Aha, in Euro cu tot cu TVA la data cumpararii banuiesc.
                            Ca factura o ai in lei, nu in Euro nu? (d-aia intrebam).
                            Pai factura e in euro calculata la cursul dacia, deci e in lei, doar ca pretul masinii e 9150 euro, ori pe factura eu achit mult mai putin, pentru ca sunt in programul rabla plus acel discount de 600 euro oferit de dacia...deci pe factura suma va fi pe undeva pe la 7700 euro calculat si platit in lei la cursul euro.
                            Pe cei de la Ardaf ii intereseaza suma asigurata (9150 euro)...adica suma de catalog, nu aia de pe factura.
                            Oricum, scumpe coasco-urile astea, scumpe dom'le.

                            Comment


                            • Ce bine era ca euro sa ramana la cursul respectiv oare cand va mai reveni la cursul respectiva ca abia astept sa vad factura la casco sa mai scada!

                              Comment


                              • Originally posted by bunicuta View Post
                                Pai factura e in euro calculata la cursul dacia, deci e in lei, doar ca pretul masinii e 9150 euro, ori pe factura eu achit mult mai putin, pentru ca sunt in programul rabla plus acel discount de 600 euro oferit de dacia...deci pe factura suma va fi pe undeva pe la 7700 euro calculat si platit in lei la cursul euro.
                                Pe cei de la Ardaf ii intereseaza suma asigurata (9150 euro)...adica suma de catalog, nu aia de pe factura.
                                Oricum, scumpe coasco-urile astea, scumpe dom'le.
                                Aaa..ok. Deci tu platesti rata in fc de cursul Euro.
                                D-aia si casco e in Euro.
                                Ok.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google