Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Generalii, Maiorii, Ofiterii, ideea e ca din ce vad eu aici platesc aproape dublu pe an fata de majoritatea!Ciudat!
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Fratilor sa va spun ce mi sa intamplat mai demult cu omniasigul ca de aceea nici nu mai fac la ei. Am avut o prietena cu care am stat mai mult era full de bani avea vreo 15 ani atunci eu aveam 19 ma rog nu prea conteaza si tata-l prietenei a cumparat un hyunday elantra pentru noi ma rog mai mult pentru mine si la 3 sapt dupa ce a venit masina (timp in care eu facusem deja 2400 km cu ea) am dat intr-un copac de cea mai mare frumusetea cu o viteza de 120 km/h in oras va dati seama cam ce paguba am facut la masina .... ERA STRAMBA RAU IN FATA O FACUSEM CEVA GEN V IN FATA ca LA ALFA ROMEO . Masina in sinea ei a costat vreo 16mii si ceva, iar cei de la service au cerut 10.500 E pt. Reparatie acum firma omniasig ce a facut : mi-a trimis scrisoare acasa dupa 3 luni in care masina a stat in service mai era o saptamana pana trebuia sa ridic masina din service. Am primit scrisoarea o citesc si ce ziceau mintile lor luminate in scriosare (credeau ca agata gascanu) VA RUGAM SA NE TRIMITETI PE ACEEASI CALE (adica scris ca sa ma aiba la mana) RASPUNSUL LA URMATOAREA INTREBARE. Intr: CE LEGATURA AVETI DUMNEAVOASTRA CU FIRMA PRIN INTERMEDIUL CAREIA ESTE ACHIZITIONAT AUTOTURISMUL MARCA HYUNDAY ELANTRA CU NR DE INMATRICULARE... ?
      Cand am vazut aceasta va dati seama ca mi sau taiat genunchi dar mi-a venit ideea ca sa studiez cu atentie contractul de leasing in care am gasit o fraza ceva de genu "polita incheiata este tip full casco" si inca una in care zicea ca "polita nu este valabila in cazul in care conducatorul auto a consumat alcool, nu detine permis de conducere s.A.M.D." fapt pentru care le-am subliniat si tras la xerox plus mentiunea ca posed permis (anexat copie xerox) categoria a, b, c, e, si nu am consumat alcool dovada de la politie si ea trasa la xerox iar in contractul de leasing nu este specificat ca autoturismul sa fie cundus in mod obligatoriu de catre utilizator ..... Raspunsul acesta mi-a salvat buzunarul fratilor pentru ca am stat de vorba apoi cu unu de la asigurari omniasig si mi-a spus ca asa fac cu toti, care se inteapa se inteapa si trimit ca gascanii raspuns scris ca nu au nici o legatura cu firma si se fac raspunzatori pentru paguba, raspuns cu care te cheama in instanta pana platesti ultimu banut....

      Comment


      • De atunci nu mai vreau sa aud de omniasig

        Comment


        • Am patit-o si eu cu cei de la Omniasig si de aceea nu le-am calcat niciodata pragul! Intrase unul in mine care avea asigurare la Omniasig si am avut probleme cu cei de la asigurari dar......S-a rezolvat cu putin scandal!!!! Eu am aigurare fulll casco la ASIROM si nu am avut probleme cu ei. Am un Kiss FM de 1,6 de 2 luni iar asiguarea ma costa 90 euro pe 3 luni=360 E/ an
          sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

          Comment


          • casco la Asiban

            Masina are casco la Asiban, ca asa au vrut cei de la firma unde lucrez. Si cu aceasta ocazie am si eu o intrebare: sambata noaptea eram cu un prieten (care are tot Logan de la firma) si din cauza unei blonde dar si din cauza ca mergea cu viteza mare a lovit-o pe aia din spate. Am fost la politie, nimeni nu a patit nimic, a platit amenda si vrea sa-si repare masina pe casco. Numai ca domnii politisti nu au vrut sa-i dea anexa 2 pt ca citez: "asta bai baieti se da doar in caz de victime sau accident cu autor necunoscut". Faza e ca azi e duminica iar maine vrea sa mearga la Asiban sa deschida dosarul de dauna. Credeti ca e nevoie de anexa 2? Ca accidentul l-a facut la vreo 250 de km de unde lucram noi, si o sa fie cam greu daca e nevoie si de anexa asta. Va multumesc.

            Comment


            • Am incheiat ieri Casco cu 1100 RON , fransiza 0-Allianz Tiriac.Cred ca e destul de bine

              Comment


              • Nu m-am mai uitat demult aici.
                Chiar vroiam (dar parca suna a reclama) sa recomand din nou Allianz Tiriac pt ca sunt singurii care nu au fransiza aia de 100 Eur si chiar au preturi rezonabile.

                Daca nu era prietena, eu nici macar nu sunam la ei sa vad ce si cum, pt ca stiam ca sunt scumpi. Am ramas placut surprins

                Comment


                • Eu am Casco incheiat la BT Asigurari, cu fransiza de 100 eur / eveniment... Am facut atunci polita, pe loc, cand am luat masina...A fost asigurata la pretul ei de vanzare, plus ABS-ul pe care mi-l facusera cadou astia de la Dacia...Polita are valoarea de 405 eur, ptr o valoare asigurata de 9650 eur.

                  Am avut un eveniment cu masina, si totul a decurs surprinzator de repede...4 zile, de la intrarea in service, pana la iesire....Schimbat usa dreapta, indreptat prag, vopsit capac portbagaj...Acceptul de plata a fost dat pe loc....

                  Polita este FULL CASCO
                  Last edited by alexyno; 14 July 2008, 18:28. Reason: add-on
                  e-mail: office@stickere.info

                  Comment


                  • Si pe mine la cumparare au vrut sa-mi bage pe gat Omniasig. Deloc rau, dar depinde de zona, dealer, ce relatii are el si CAT castiga.

                    Comment


                    • Sincer salivez putin cand vad preturile astea pentru full casco(eventual si fara fransiza aia mareatea de 100E/eveniment).
                      Eu postasem acum 2 pagini si da, am 460 Euro/an la BCR Asigurari pentru valorea asigurata de 8800E (cu fransiza 10 % in caz de furt). Masina e cea din semnatura, adica un Logan 1.5 Ambition Iunie 2006, valoare de "catalog" 10.500 Euro + inca cateva chestii care le-a avut in plus.
                      (460 Euro care inseamna ~ 1600 RON calculat la 3.5 RON/Euro ceea ce mi se pare cam multicel acum cand vad preturi de genul 1100 RON/an sau 10 Rate a cate 80-90 RON)
                      Pe 1 octombrie imi expira polita actuala(intamplator si RCA-ul) si o sa ma orientez spre altcineva daca cei de la BCR isi mentin preturile astea.
                      Luand situatia si pe partea cealalta, si-a scos banii CASCO-ul pana acum (1 incident minor prin toamna la care reparatia a fost ~ 1000 RON si un altul mai recent pentru care inca nu stiu valoarea pentru ca tot mai astept acceptul de plata-masina fiind gata de miercurea trecuta-o sa coste cel putin cat primul).
                      Concluzia...E bun si CASCO-ul la ceva chiar daca este/nu este scump, mai ales tinand cont de numarul alarmant de "soferi" aparut in ultimii ani pe drumurile noastre dragi.

                      As fi dat edit insa nu mai este valabila aceasta functie acum din cauza celor ~ 24 ore de la postul precedent.
                      Astazi a venit acceptul de la casco ~2700 RON a costat toata treaba asa ca revin si intaresc ce ziceam ieri si anume faptul ca isi merita banii.
                      O sa fac o mica paranteza, nu tine de casco dar daca tot am apucat sa povestesc aici ce si cum...(daca cineva considera ca partea de mai jos nu isi are locul aici, rog a fi stearsa sau mutata unde se cosidera ca este binevenita-asta daca se poate...)
                      Este a 3-a oara cand masina ajunge in service la Meridian Vest pe parte de caroserie(ca fapt divers a fost vorba de chestii minore de fiecare data, nimic grav-lucruri de genul indreptat o mica infundatura dintr-o usa+revopsit, o alta infundatura de pe o aripa+revopsit) insa de data asta sunt cam dezamagit de cum au lucrat.
                      Mi-am gasit masina-mai exact in zona usii de la sofer pe interior plina de praf alb care a rezultat in urma smirgheluirii chitului, dupa care: trebuiau sa-mi puna bec la unul dintre proiectoare pentru ca in momentul impactului se dusese dracului; era un bec acolo, insa ARS, noroc ca am verificat cat inca eram acolo si s-a rezolvat schimbandu-se cu unul nou adus din magazie.
                      Mai trebuiau sa-mi schimbe aparatoarea de noroi de pe dreapta fata, chestie trecuta in fisa de constatare de inspectorul de la CASCO, lucru care nu s-a intamplat si pe deasupra nici macar prinsa cum trebuie nu este, adica din cele 3(parca 3 sunt, m-am uitat mai devreme dar n-am retinut ca eram prea plin de draci din cauza tuturor problemelor adunate ) holsuruburi in care este prinsa, doar 1 are priza, restul sunt bagate acolo, insa sunt "prinse" in gol.
                      Si o ultima chestie urata: trebuiau sa-mi schimbe o bucata de plastic de protectie-nu-mi aduc aminte denumirea exacta- care este sub bara fata facand legatura practic intre aripi si bara(acest plastic exista pe ambele parti ale masinii, in cazul meu trebuind schimbate amandoua-pe partea dreapta totul ok, insa partea stanga.. Pauza...Ca si mai sus, treaba asta fusese trecuta in fisa de constatare de inspectorul de la CASCO insa nu s-a intamplat). Nu intru in detalii... Gasisera baietii repede scuza, insa e prea mult de povestit si nu are rost, ideea ati prins-o.
                      Si in incheiere, masina am luat-o muuult mai murdara decat am lasat-o, atat exterior cat si interior, insa-macar aici sa ma consolez si eu - partea de tinichigerie si vopsitorie a iesit super ok (trebuia indreptata si revopsita aripa dreapta fata si de revopsit bara fata)
                      Last edited by valeriuciprian; 16 July 2008, 07:24.
                      ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                      Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                      Comment


                      • Da God (?) . Eu inainte sa fac la Allianz am sunat si facut simulare la vreo 5 societati de asigurare.
                        Acum o sapt mi-am facut si RCA-ul la ei, va spun cat a costat pe 6 luni: 84 lei....Deci n-am cuvinte. I-am spus la tipa sa-mi faca o oferta buna si s-a conformat.

                        PS: BCR-ul culmea, dupa toate informatiile care le aveam (ca sunt cei mai ieftini, alea alea) au avut cea mai scumpa si dezavantajoasa oferta pt CASCO(si pe tipa de la BCR o stiu f bine...)

                        Comment


                        • Eu am casco de cateva luni la Credit Europe Bank,aici dau mai putin si decat la generali sau bt asigurari unde am mai avut.

                          Comment


                          • SUPERCAR cat platesti/an si care este suma asigurata ?
                            Fac "sondaje" ca de la 1 octombrie trebuie sa ma orientez spre alta firma, contractul cu actuala (BCR Asigurari) urmand sa expire la sfarsitul lui septembrie.
                            ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                            Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                            Comment


                            • Platesc 353 euro/an dar pot plati si in 4 rate a cate 88euro

                              Comment


                              • Asirom-1080 RON-folosita odata anu' asta...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google