Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Omniasig, deh, leasing. n-am avut nevoie de casco pana acum si sper sa nu am nevoie. 470 euro pe an la o valoare asigurata de 12900 euro.

    Comment


    • La asirom am.
      Forza Steaua

      Comment


      • Originally posted by huzzy1981 View Post
        Eu la 9657 de euro, la Omniasig, am full casco 80 de ron pe luna, cu fransiza 0.
        Am vazut cu intarziere postul asta si am ramas socat
        La valoare asigurata de 9657 Euro platesti DOAR 80 RON/luna cu fransisa 0???
        80X12=960 RON/an, adica 263 EURO/an calculat la 3.65 Ron/Eur??

        Esti sigur ca ai scris suma corect ?

        Numai bine,
        god
        ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
        Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

        Comment


        • Huzzy1981: cand ai incheiat polita CASCO?

          Eu poate stiti patania mea cu ASIBANUL. Nu spun sa nu faceti la ei casco, dar personal prin ce am trecut cu ei (defapt banca a avut mare parte din vina, dar oriicum) nu mai vreau sa aud de ei (plus ca nici macar nu au incercat sa ma pastreze sau sa ma convinga sa fac casco la ei).

          Deci circul de cand e masina noua fara casco (fara stirea mea).
          Acum vreau sa fac casco normal, dar sunt in mare mare dilema. BCR....Omniasig...?
          Huzzy, ce spui tu, nu mi se pare mare prima de asigurare, si Omniasigu cred (doar cred) ca sunt mai seriosi decat BCR...)

          Comment


          • Salut. e foarte corect.
            am incheiat polita pe 14 iunie 2007, masina cumparata prin rata pe 10 ani de la brd, fara avans. rata 240 de lei / 3 luni, iar de acum scade la 230 lei/ 3 luni. nu stiu exact cum s-a calculat atunci, nici nu m-a interesat, cert este ca atata costa, atata dau casco. rata la masina 4.059.000 si casco 800 de mii pe luna. poate se trage de la faptul ca atunci euro era undeva la 31.000, nu stiu....
            1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

            Comment


            • GATA ! M-am hotarat! Allianz rulzz )
              Fransiza 0, 880 ron/an (integral).

              Mai nou, daca faci un CASCO nou, toti au fransiza 100 euro (caz Logan).
              Deci daca ai parbriz spart...100 Euro pui tu si ei restul...inuman. Singurii sunt Allianz care nu au.

              Comment


              • Eu am avut parbriz spart si a costat toata "distractia" cam 280 de RON, cu parbriz, manopera, silicon, etc... deci scoti banutii tu din buzunar pt asta!
                eu si cei cu casco mai vechi am avut bafta! :P
                1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                Comment


                • Nu inteleg o chestie... pen-ultimul post l-am scris acum o mie de ani! de ce se tot up-dateaza cand ii dau refresh si imi apare in lista cu posturi necitite, cu toate ca el e de multa vreme scris aici? :-??
                  1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                  Comment


                  • Ptr. mike.me: polita casco la Generali se extinde in afara teritoriului Romaniei automat si fara plata unei prime suplimentare daca ai incheiat si polita RCA tot la Generali, teritorialitatea in cazul acesta fiind Spatiul Schengen + Elvetia, Croatia si Andorra. Daca vrei sa pleci in alta tara atunci trebuie sa iti cumperi o alta carte verde si o extindere casco pentru perioada in care esti plecat de exemplu in Turcia sau Moldova.

                    Comment


                    • Asta e valabil la mai toate firmele de asigurari (ai RCA la ei, se intampla cum ai spus).

                      Huzzy: n-am inteles prea bine, adica spui ca daca am un eveniment, eu tot scot bani din buzunar?
                      Tocmai de asta am facut polita la Allianz, ca nu au fransiza aia nerorocita (sunt singurii).
                      La pret, am ramas surprins sa vad ca sunt chiar buni (mai buni spre exemplu decat BCR care se lauda cu preturi mici).
                      La BCR daca o faceam spre exemplu (si se apropie si de ceilalti, dar sunt snapani) costa cam 11 mil (cu tot cu reducerea cica de 10%, fransiza zero) si nu se putea scoate fransiza aia de 100Euro. Si suma asigurata era numai de ~16700 RON (fata de 20600 RON la Allianz).
                      La 880 RON nu am ce sa mai comentez...si daca o sa-mi fac si RCA la ei (si o sa-l fac) iar imi fac un pret inuman de mic (86 lei). Toata treaba e sa sti cum sa vorbesti cu ei.
                      Last edited by Octavian; 20 May 2008, 09:36.

                      Comment


                      • Pai nu asta inseamna fransiza de 100 euro? adica daca ai o reparatie de 200 de euro, tu dai 100, firma de asigurare 100, iar daca reparatie costa doar 100 de euro, tu o platesti integral.
                        cel putin asa am inteles ca e acum, insa la fel d ecasco am si eu facut anul trecut, cu fransiza zero, deci indiferent cat costa reparatiile, eu nu dau nici un leu!
                        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                        Comment


                        • Asa e acum cu fransiza de 100 Euro, cu exceptie Allianz care nu baga idiotenia asta (am spus, de asta am facut la ei).

                          La reinnoirea politei o sa-ti bage pe gat fransiza de 100 euro (suna sa vezi ca nu mint).

                          Comment


                          • Care reinnoire? ) ca am polita incheiata pe 10 ani! ) dupa aia cred ca nici nu ma va mai interesa casco!
                            1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                            Comment


                            • Sal.
                              am luat Loganul 1.4 Ambiance in martie 2005, in rate pe 5 ani, Raiffeisen, pret 5702 EUR. Am facut full casco pe 5 ani la Asirom fara fransiza. Valoarea asigurata in primul an a fost de 5702 Eur, apoi scade cu 570 EUR in fiacare an. Am platit 200 EUR in primul an, apoi cate 20 EUR mai putin pentru fiecare an.
                              Am avut nevoie de doua ori de CASCO si s-au miscat bine. Am si RCA la ei dar cred ca nu au tinut cont. Poate in viitor.
                              It's nice to be important but it's more important to be nice!

                              Comment


                              • Huzzy: esti sigur de ce spui? Pe 10 ani? Daca ai timp da-mi neste detalii.
                                Eu am luat masina cu credit auto BRD, dar casco a fost facut pt un an, chiar eram mahnit ca virgula cat dureaza creditul (7 ani) sunt la acelasi asigurator.

                                PS: am vazut pe cineva mai sus ca are la BCR ...460 E/an...Inuman. Plus ca i-au bagat pe gat si fransiza la furt parca.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google