Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu merg cu cazare de vineri.

    Eu zic ca nu e cine stie ce cost. 35/noapte - 2 persoane, la cort. Sau 60 la casuta. Nu mi se pare chiar mult. Si e putin de mers - 100 si ceva km.

    Ar fi pacat sa nu mearga mai multi. O iesire de 2-3 zile nu ar strica.
    sigpic

    Comment


    • Cam cum, cam ce, cam pe unde ?

      Intrebare pt colegii care au fost prin zona Transalpina: ce traseu imi recomandati pana acolo (Novaci, Horezu) si pe unde as mai putea sa ma invart prin zona, o pestera, o manastire....un traseu interesant...?
      Nu stiu daca sa ma duc pe autostrazi (urasc centura Bucurestiului) sau pe la Buzau, Ploiesti, Targoviste, Pitesti....dupa care Transalpina ma duce catre Sibiu si de acolo...??? nu mai stiu.

      Comment


      • salut.care stie sau are ideie unde pot sami vopsesc si eu masina eftin si bine astept raspuns

        Comment


        • Originally posted by CeDeBe-L View Post
          Intrebare pt colegii care au fost prin zona Transalpina: ce traseu imi recomandati pana acolo (Novaci, Horezu) si pe unde as mai putea sa ma invart prin zona, o pestera, o manastire....un traseu interesant...?
          Nu stiu daca sa ma duc pe autostrazi (urasc centura Bucurestiului) sau pe la Buzau, Ploiesti, Targoviste, Pitesti....dupa care Transalpina ma duce catre Sibiu si de acolo...??? nu mai stiu.
          depinde cand te duci tu da eu marti dimineata plec tot pe transalpina...nu vreau sa ma duc pe autostrazi....merg prin orase normal.

          din sibiu poti sa vii pe valea oltului...sau daca nu....faci si transfagarasanu :P

          Comment


          • Originally posted by CeDeBe-L View Post
            Intrebare pt colegii care au fost prin zona Transalpina: ce traseu imi recomandati pana acolo (Novaci, Horezu) si pe unde as mai putea sa ma invart prin zona, o pestera, o manastire....un traseu interesant...?
            Nu stiu daca sa ma duc pe autostrazi (urasc centura Bucurestiului) sau pe la Buzau, Ploiesti, Targoviste, Pitesti....dupa care Transalpina ma duce catre Sibiu si de acolo...??? nu mai stiu.
            poti sa mergi pe traseul: braila, buzau, ploiesti, pitesti, horezu, novaci, sebes. de aici te poti duce la pestera muierii , apoi alba iulia vezi cetatea, cheile turzii, salina de la turda, si te poti intoarce prin moldova, prin pasul tihuta. asta daca nu ai plecat deja
            sigpic

            Comment


            • N-am plecat

              Multumesc de sugestii, vad ca nimeni nu recomanda autostrada, nici eu nu o vroiam. Cred ca merg dupa "bogdan" Sebes, Alba, Turda....e foarte interesanta si varianta cu Valea Oltului "masinar" am vazut pe net o poza cu un castru roman unde am fost cand aveam cativa anisori, am o poza veche cu mine acolo...
              Acum mai fac diverse calculele de kilmetri, benzina, cazari...chestii de buget...care nu e prea mare...
              Oare cam cat sa calculez consumul mediu? Sa-mi fac niste calcule de bani pt benzina...

              Comment


              • tu stii cel mai bine stilul tau de condus si cat consuma masina. eu calculez de obicei un 6,5 vara. chiar daca de multe ori nu consum atat si alte ori consum mai mult. depinde de incarcatura masinii (pasageri, bagaje, drum). si mai ai si 16volti si nu ma pot pronunta eu. oricum, daca faci 1000 km minim 500-600 lei benzina. acum am vazut ca a sarit de 6 lei...'tu-le mama lor
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by BR 77 TYJ View Post
                  salut.care stie sau are ideie unde pot sami vopsesc si eu masina eftin si bine astept raspuns
                  fugi la diastil.daca vrei detalii iti spun.depinde ce intelegi prin ieftin si bine.

                  Comment


                  • Bogdane si eu am facut calculul cu 5,,,, dar dupa ce am iesit di brasov pana la comarnic a fost un calvar am facut consum cat am trecut toata tara
                    Asa ca nu e vorba de consum ci de timpul liber pe care-l ai asa ca cedebe-l fa tata cati km vrei acum cat mai poti ca cine stie ce vremuri vor mai fi

                    Comment


                    • cum ma sa consume 5%? doar dieselul consuma atat. poate nu m-am facut inteles. cand plec la drum calculez un consum de 6,5% din momentul cand am plecat pana in momentul in care am oprit in fata casei.
                      sigpic

                      Comment


                      • Cred ca o sa pun un 7%...

                        Pun 7, poate reusesc mai putin...de acasa pana acasa. Ma gandesc si la faptul ca o sa am de urcat pe la munte dar dupa aia vine si coborarea la vale...
                        Traseul trebuie sa il fac impreuna cu sotia ca ei ii place cel mai mult acest turism auto...cred ca o sa ne hotaram in seara dinaintea plecarii.
                        Oricum va multumesc ca deja am cateva idei de trasee de la voi...vad ca marius nu zice nimic dar stiu ca a fost si el pe acolo.

                        Comment


                        • si eu am fost. vremea la ranca si respectiv pe transalpina este schimbatoare pentru ca intra imediat norii intre munti si nu mai vezi niciun peisaj la altitudinea aia...
                          sigpic

                          Comment


                          • Saru' mana pentru indicatiile de concediu:

                            Am fost, am alergat, am vazut, am venit...obosit....si un pic suparat ca trebuie sa fac iar candva TRANSALPINA. Toata ideia acestei plecari a fost Transalpina si ghici ce: A PLOUAT toata ziua, cu ceata, frig, si tot tacamul!!!!!
                            Pana la urma am facut 1500 km, am consumat fix 100 litri de benzina, si am facut IARASI....TRANSFAGARASANUL!
                            Braila, Buzau, Ploiesti, Novaci, transalpina, Sibiu, Sighisoara, Sovata, Praid, Sighisoara, Transfagarasan, Curtea de Arges, Brasov, Intorsura Buzaului, Siriu, vulcanii noroiosi, Buzau Braila....
                            Caut ceva poze de pe Transalpina:
                            Attached Files

                            Comment


                            • Imi pare rau ca nu ai prins o vreme frumoasa pe Transalpina; eu am fost mai norocos, pentru ca in dimineata cand am plecat din Olanesti spre acest obiectiv se inourase, dar pana la urma a fost super.
                              Am vazut ca ai avut si un consum decent; eu am avut 6,2 pe 1500km; andreyi vad ca vrea sa-i imbogateasca pe cei de la benzinarii
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • @ CeDeBe-L eu in weekendul acesta a fost a doua oara cand am mers pe transalpina si vreau sa zic ca am prin o vreme Perfecta . poze urmeaza cand le voi "developa". cu polizorul din dotare am scos un consum de 6,7% (parca) in 1200 km pt ca am mers pe A1 si A2
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google