Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da...da' n-ati avut parte de condus in conditii aproape extreme, sa mergi pe drum de munte necunoscut, fara parapeti, numa serpentine si asta in conditii de carosabil ud si ceata de ziceai ca mergi prin lapte....asta a fost partea mea.
    Lasa ca oi prinde si au vreme buna....bineinteles ca Transfgarasanul a fost perfect ca deja am inceput sa stiu toate curbele si gropile....
    Pana la urma a fost frumos, ne-am plimbat si singura suparare o aveam la pompe cand vedeam pretul la benzina si imi venea sa o iau pe jos....
    Ce am remarcat...si poate ii foloseste cuiva: s-a mai reparat soseaua pe Transfagarasan, ca anu trecut erau niste gropane fix in curbe, le vedeam tarziu si amestecam bagajele cu frane si cu evitatul craterelor.

    Comment


    • zilele astea batrana mea a ajuns la SAFE CAR SERVICE pentru mici reparatii si vopsire integrala.inafara de mici ciupituri indreptate si vopsire o sa mai schimb si farul de la sofer,grilele de pe bara si proiectoarele,pe care le-am comandat de origine ca sa nu fac tiganie tocmai pe masina mea.inafara de asta am eliminat elementele cromate de pe bara fata care erau indoite de la diversele pietricele luate in bot pe drumurile patriei.oricum cromul acela in combinatie cu albul masinii nu prea se potrivea deloc(dupa parerea mea).lucrarea mi se pare a fi de foarte buna calitate pana in prezent,dar pana la urma rezultatul final conteaza cel mai mult.atasez cateva poze cu ceea ce s-a facut pana acum.rugina nu am gasit deloc inafara de usa spate dreapta sub bandoul de cauciuc unde s-a strans apa la greu.pe la pasajele de la aripi sau alte parti nu a fost deloc,desi ma asteptam fiindca masina are 6 ani si jumatate,140000 km si nu a stat deloc in garaj.
      Attached Files
      Last edited by leopardu; 13 September 2012, 15:02.

      Comment


      • Mi se pare mie sau o vopsesti cam des?
        MiNnRuZ

        Comment


        • @ CeDeBe-L cum a fost drumul dintre sibiu si sighisoara ?
          sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

          Comment


          • Intr-un fel cu probleme:

            Foarte mare parte din drum e in reparatii, se asfalteaza in draci, se fac un fel de podete, niste nu-stiu-ce-uri...etc.
            Deci e drum in lucru si asta cam afecteaza traficul...dar...uimitor...e foarte bine reglementat si semnlizat. In zonele in care se lucreaza circulatia este bine dirijata si impactul asupra circulatiei este minim in conditiile date. Sunt semafoare automate, oameni care dirijeaza, marcaje temporare...tot tacamul.
            Mie mi s-a parut ca lucrarile se desfasoara cu tot respectul pentru cei care circula pe sosea si ca se incearca minimizarea disconfortului.
            Asta in comparatie de-la-cer-la-pamant cu modul cum se fac reparatiile pe la Braila: nici o lucrare nu e semnalizata, fiecare sapa dupa capul lui, te trezesti cu basculanta peste tine si te descurci cum poti....

            Comment


            • Originally posted by cosmin_ruz View Post
              Mi se pare mie sau o vopsesti cam des?
              am vopsit-o cam des in ultima vreme.motivul real pentru care am vrut sa o vopsesc din nou este acela ca mi s-a cam matuit vopseaua din cauza spalatoriilor impecabile de la noi din oras. ultima data cand am spalat-o chiar mi s-a matuit de tot capota,plafonu si portbagajul.in rest multe probleme nu am avut la ea.au fost doar mici indoituri facute in parcare de catre concetatenii nostrii care atunci cand deschid usile nu se uita si la masinile de langa.

              Comment


              • atunci problema este vopsitoria in care bagi masina si bineinteles vopseaua proasta care se foloseste. nu spalatoriile sunt de vina. un proces normal la spalatorie este acesta. indepartarea noroiului cu apa, apoi spuma de calitate buna, apoi iar jet de apa, pe urma ceara lichida, sters cu bucata de piele (sintetica sau nu) de calitate buna.
                sigpic

                Comment


                • am spalat masina ultima data cand s-a matuit undeva pe primaverii.pana atunci a fost vopseaua brici pe ea.l-am chemat pe nenea ala care e sef acolo si i-am aratat masina matuita si mi-a zis la inceput ca e vopseaua proasta,dar daca ar fi fost vopseaua proasta se matuia intr-un an si jumatate peste tot de n-avea aer.mai tarziu mi-a spus ca mai baga cateodata soda caustica pentru a curata mai eficient si mai repede noroiul de pe ea.oricum nu se matuise grav decat cupola,portbagajul si capota.in rest nu erau probleme grave.am vazut la service un ford care avea bandourile originale matuite tot de la spalatorie.in concluzie o sa spal masina pe buzaului la mol la masinaria aia automata.chiar daca dau 15-20 ron pe un exterior am pe cine sa trag la raspundere pentru ca mi se da chitanta si in plus in banii aia intra si ceara,uscat cu aer si nu trebuie sa mai puna carpa pe ea.masinaria aia dupa parerea mea stie ce are de facut,iar solutiile pe care le folosesc baietii de acolo sunt de calitate.e careva din voi care a avut probleme cu vopseaua dupa ce a spalat masina acolo?varul meu a vopsit botul la 5-ciarul lui anul trecut tot la Safe Car si n-are nici acum nimic.
                  Last edited by leopardu; 14 September 2012, 16:06.

                  Comment


                  • imi imprumuta cineva o bobina de inductie pentru o ora cat sa-i fac proba ca-mi trepideaza motorul si nu stiu de unde e?n-as vrea sa o cumpar degeaba ca nu-i decat vreo 200 ron.multumesc!

                    Comment


                    • Salutare,
                      Am si eu un "peujotel" 107 1.0 benzina (de o luna jumate), cu revizia de 4 ani care vine acu in noiembrie.
                      Întrebare de baraj: știe careva pe cineva de "încredere" la PEUGEOT? (posibil chiar si la Citroen sau Toyota, deoarece Peugeot 107 = Citroen C1 = Toyota Aygo...identice 99%)
                      Last edited by McDan; 8 October 2012, 15:23.

                      Comment


                      • Am un amic care are fix un 107 luat de nou cam acu 4-5 ani, dupa primele 2 revizii facute la PEUGEOT (acolo pe Rm.Sarat)...isi face acum reviziile la DACIA...pe Buzaului...
                        De ce? Are destule motive.
                        P.S. Cum incape 107-le in portbagajul de Logan?

                        Comment


                        • De dragul vremurilor bune : http://www.loganclub.ro/forum/lansar...ro-t45678.html

                          sigpic

                          Comment


                          • In principiu eu ma duc. Pasageri, cine vrea, cine pofteste?
                            Cel mai lent 1,6 8v

                            Comment


                            • Daca vrea cineva, 2 locuri raman libere si la mine.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google