Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Statii Radio CB

    Dragilor mi-am tras statie radio CB si sunt super incantat de ea.
    Am deschis acest topic in speranta ca poate suntem mai multi care avem asa ceva si invatam cate ceva unii de la altii.
    De exemplu eu acum as avea nevoie de un sfat cu privire la tipul de suport pe care sa-l folosesc, daca nu vreau talpa magnetica.
    Eu mi-am luat statie Intek M 760 plus si antena Sirio Megawatt 4000 - fara suport.Ce stiti despre sculele astea?
    Last edited by Juristul2000; 27 February 2009, 11:21.

  • #2
    Statiile mai noi sunt fabricate dupa conceptul "rusian components, american components, all made in Taiwan", toate sunt pe o placa, numai cipuri, smd-uri, nu poti regla nimic la ele, cum o nimeresti asa o ai, un concept cam prost dupa mine.
    Singurele statii cit de cit adevarate sunt cele din gama president, dar si la ele au inceput cu smd-uri, numai citeva mai au bobinele clasice.
    Antenele au ramas la fel, sunt destul de bune, eu te-as sfatui sa-ti iei ca suport talpa magnetica, nu ai treaba cu "masa", daca totusi nu vrei talpa magnetica, orice suport iei sa mai tragi un fir de masa unde il prinzi.
    Cind ma gindesc ca am avut statie adevarata si am dat-o pe bani de nimic, cand am trecut pe banda protejata la taxi.

    Comment


    • #3
      As puna talpa dar ma tem sa nu se valureasca tabla la Logan ca dupa cum se stie nu e chiar atat de groasa, am gasit insa suport fix pt ea tot de la Srio cu care se monteaza pe portbagaj fara a da insa gaura si sunt in dubii

      Comment


      • #4
        Pai mai degraba strici tabla fara suport magnetic pt ca nu ai unde sa o prinzi,adica un loc cu intaritura.Eu am folosit numai suporti magnetici de 120mm si nu s-a ''valurit tabla.La antena ta trebuie un suport de 140mm.Actualmente am o antena de 20 cm si isi face bine treaba pe 3-4km,ca mai mult nu am nevoie.
        LOGAN--> <--TOYOTA

        Comment


        • #5
          Pune linistit talpa magnetica, ca nu patesti nimic.
          Si eu am talpa magnetica de 140 mm (sau de 160 mm, nu mai retin exact), am folosit-o de multe ori si nu are nimic vopseaua, in portiunea respectiva.
          Antena da randament, daca e facuta reflentanta (calibrarea) bine si daca e prinsa de masina prin gaura in tabla.
          Daca nu vrei sa gauresti tabla, poti folosi linistit talpa magnetica, dar sa fie pusa pe mijlocul plafonului.
          Cel mai nasol este cand prinzi antena printr-un suport, pe marginea plafonului, pentru ca nu va mai merge cum trebuie, sunt pierderi mari.

          Comment


          • #6
            Deci eu tre sa pun minim de 160, nu?Oricum e interesant la drum cu ea, deoarece soferii TIR vad si ce nu vede radaru

            Comment


            • #7
              voi vorbiti aici de statiile alea care le folosesc si aia pe TIR nu ? eu as vrea ceva second hand
              ce imi recomandati ?
              Its just a car ...

              Comment


              • #8
                Da de acelea si de inceput poti sa iei un Jopix sunt destul de ieftine, apoi dupa ce prinzi microbu te orientezi
                La astfel de suport ma refeream mai sus :
                Sirio Trunk - top 2 DV/PL CHR


                Suport pt fixarea antenei radio la portbagaj


                - o alternativa foarte utila si eleganta daca nu vreti sa gauriti tabla masinii, sau nu vreti o antena cu prindere magnetica

                Ajustabil, antena radio poate fi inclinata in orice directie la un unghi de maxim 30 grade.
                Suportul vine echipat cu cablu si mufa.
                Cablu: 5,5 m RG 58
                Conector: UHF (PL259)
                Producator: Sirio Italy
                Pachetul contine:
                -suportul de prindere cu cablu, si suruburile de fixare (cheie imbus)
                -imbus
                -garnitura pentru contactul cu portbagajul
                -capac mufa mama PL
                -surub si piulita fluture penru prinderea antenei de tip DV
                -cheie reglare unghi
                -garnitura pentru antena de tip PL
                Attached Files
                Last edited by Juristul2000; 27 February 2009, 21:11.

                Comment


                • #9
                  Nu iti recomand sistemul ala de prindere, nu are antena suprafata mare de reflexie daca o prinzi pe marginea portbagajului, mai bine iei o talpa magnetica si daca chiar nu vrei sa ti se zgaraie tabla, lipesti o bucata de folie transparenta in locul unde vrei sa pui talpa magnetica.
                  Ideal ar fi in mijlocul tavanului, dar la fel de bine merge si pe mijlocul portbagajului.

                  Comment


                  • #10
                    Nu de zgarieturi ma tem ci de valuri da cum deja am primit comfirmare ca nu se valureste tabla o sa ma bag la talpa.Multumesc de sfat

                    Comment


                    • #11
                      la cati bani m-ar duce o statie destul de bunicica nici buna dar nici proasta si un amplificator si o antena modesta?
                      laureate 1.5l, albastru marin

                      Comment


                      • #12
                        cam 600 da nu ai nevoie de amplificator, ajunge statia si o antena buna

                        Comment


                        • #13
                          Eu zic chiar 400-450 roni sunt deajuns.
                          LOGAN--> <--TOYOTA

                          Comment


                          • #14
                            Dl Dan o talpa de antena de 160 de preferinta Sirio la ce bani gasesc

                            Comment


                            • #15
                              recomand o statie president ( cel putin 5 mil - merita ) si o antena tot de la ei ( cel putin 2 mil ). are tata pe camion (cadou de la mine). merge brici ;)
                              vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google