Omologare Jante: Petitie Catre Fabrica

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si eu sunt de acord cu montarea unor jante mai mari si mai late. Nu-mi plac astea de 15 parca am roti de bicicleta. La inaltimea masinii, cum sa nu se incline si la 60 la ora intr-un viraj cu asemenea roti. Must need ceva mai lat, bine si un motor puternic n-ar strica dar de asta ne putem ocupa fara omologari Si am vazut Loganuri cu jante de 17, 18 si arata superb altfel sare in ochi decat atunci cand e incaltata cu jante de 15

    Comment


    • Dupa un schimb de mail-uri cu cei de la Vocea Clientului, ma declar complet nemultumit de modul in care m-au tratat.
      Persoana care a raspuns la mail n-a facut altceva decat sa-mi spuna de 3 ori acelasi lucru: omologarile se fac la RAR si chipurile ar fi ieftina. O minciuna gogonata, avand in vedere datele celor de la RAR si o dovada clara ca persoana respectiva nici macar nu a citit cu atentie textul petitiei.
      Consider calea aceasta ca fiind epuizata deoarece cred ca textul petitiei a fost destul de clar in cerere iar persoana de la Vocea Cleientului a evitat sa-mi dea un raspuns, n-a facut altceva decat sa devieze intrebarea!
      Urmatorul pas ar fi sa prezint petitia in mod direct cuiva din catrul companiei. Un reprezentant de la Relatii cu Clientii preferabil. Ma poate ajuta cineva cu un contact?
      sigpic
      ^Logan turbat (WIP)^

      Comment


      • @Valentin_N -Din propria experienta si citind despre actiunea ta curajoasa, dar si multe altele, am observat ca "multinationalele" sunt, in multe, prea multe cazuri, niste companii de 2 bani! La ei nu poti trage-pardon-nici o basina fara aprobare! Pana afla cineva cu functie de decizie de o initiativa buna, trec ani...Daca afla! Treaba cu "competentele" e si acolo o vorba goala, probabil le plac si lor relatiile, pilele, pupincuristii..Am sesizat la finele anului trecut la Vodafone o tampenie monumentala aparuta pe site, la oferte, si au trecut vreo 5-6 ore pana au rezolvat-o!
        Bafta pe mai departe, poate totusi afla vreun boss de acolo!
        LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

        Comment


        • Yo am 205/55/R16 si talonu schimbat. Nu as merge niciodata pe 15. Zici k e caruta pe 15.
          sigpic
          http://www.loganclub.ro/forum/b_83_d...uy-t30810.html

          Comment


          • Si ce ai facut pt a schimba talonul? Iar cauciucurile pe 205 fiind mai late nu ai probleme cu ele cand brachezi sau ai pus distantiere? Intreb de curiozitate, poate pe viitor imi pun si eu jante mai mari

            Comment


            • Mentionarea in C.I.V. a anvelopelor optionale


              Pentru a completa in cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelopele si jante ce pot fi montate optional pe un anume tip de autovehiculul (mentionate in documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie sa prezentati vehiculul echipat cu anvelopele respective la una dintre reprezentantele R.A.R.

              In cazul unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt mentionate in documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului, operatiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a incercarilor privind performantele sistemului de franare si etalonarea vitezometrului, si, daca Laboratorul de Incercari pentru siguranta rutiera decide, a incercarilor privind stabilitatea vehiculului si zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai daca rezultatele incercarilor si verificarilor efectuate atesta indeplinirea conditiilor tehnice aplicabile.

              informatie preluata de pe site-ul RAR

              Comment


              • si magarii nu mentioneaza ca nu fac asa ceva, nici cu anvelopele...si nici cu piese ce vin cu acte pentru logan...
                am avut problema la itp, acum ceva vreme, si a trebuit sa merg la rar...am intrebat acolo, ca nu ma vroiau cu filtrul sport K&N si suspensia weitec cu amortizoare originale ( ambele avand acte conforme EU, pentru dacia logan tip SD )...
                nu fac omologari la asa piese, sau daca ai bani te costa de te indoaie, si nus e merita, si altul cu aceeasi piesa pe aceeasi masina nu poate plati o taxa si gata, ci trebuie sa faca aceeasi omologare ( individuala ) din nou....
                am crezut ca mor...asa ca, se pot omologa alte jante ( in germania is omologate pe logan jante de 18" ), se pot dar costa mult prea mult, se numeste omologare individuala...si nici altul nu beneficiaza pe urma omologarii tale, trebuind si el sa faca inca o omologare, bani etc

                asa ca, cristi, da, am citit si eu la ei pe site...dar tot nu te ajuta cu nimic
                Life is short...play more!
                http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                Comment


                • Valentin, ai mai rezolvat ceva ?
                  " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                  Comment


                  • Nu, cei de la Vocea Clientului imi dau cu flit. Acum caut o legatura la fabrica sa vad daca am cu cine discuta, m-am saturat de pionii de la VC! (Ha, ce se potriveste acronimul )
                    sigpic
                    ^Logan turbat (WIP)^

                    Comment


                    • pe forum nu sunt care lucreaza la dacia ? poate cunosc pe cineva "mai sus" :-s
                      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                      Comment


                      • Da, Tudor.. se gaseste, dar dureaza un pic...

                        Astept inca legatura Vali.. te contactez de indata ce fac contact cu contactul.. sa sa fiu un pic aliterant
                        REMUS, DimSPORT, Eibach, Zexstar, SPARCO, Pioneersigpic

                        Comment


                        • Decat sa va pierdeti vremea la Dacia, incercati ceea ce v-am mai propus acum 2 ani. Incercati cu un importator major de jante. Cred ca sansele de succes sunt mai mari...
                          Originally posted by detail View Post
                          Sunt sceptic in legatura cu reusita unei omologari pe alta dimensuine din partea fabricii, au trecut deja pe garantie de 3 ani si in unele oferte chiar de 4 ani, este clar ca cei care mergem pe alte dimensiuni solicitam mult mai mult elementele puntii fata, iar fabrica nu "o sa puna botu" in conditiile astea de criza, cand fac economie si la suruburile din bord...
                          Cred ca omologarea ar trebui facuta de catre producatorii de jante la RAR, cum se intampla de exemplu in Germania, presiunea ar trebui sa se exercite pe modul de omologare al componentelor la RAR si nu pe producatorul de automobile, care altfel ar fi asaltat de tot felul de omologari: arcuri, faruri, amortizoare, jante, scaune, etc...

                          Comment


                          • Poate ar trebui sa facem o lista(suficient de mare)cu cei ce sunt dispusi sa cumpere un set de jante.Cred ca e o solutie viabila sa mergem la un importator serios si sa ii prezentam o asemenea lista.Sunt sigur ca se depaseste mia de comenzi in primul an daca nu sar mult de pretul pietei.
                            sigpicPasionat de MCV si natura

                            Comment


                            • De ce sa facem o lista? Este interesul lui sa vanda o janta omologata pentru un autoturism care pana una-alta este cel mai des intalnit pe strazile noastre.

                              Comment


                              • Este interesul sa vinda.Dar poate nu stie ca sunt atit de multi doritori de jante de o alta dimensiune decit cea de fabrica. Daca se va convinge ca poate vinde suficient de multe poate atunci va face careva un pas pentru a ne multumi si pe noi.
                                sigpicPasionat de MCV si natura

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google